Masz 5 lat na rozliczenie podatku w Holandii! Poznaj dokładne terminy!

Masz 5 lat na rozliczenie podatku w Holandii! Poznaj dokładne terminy!

Aktualizacja wpisu: styczeń, 2024

Nie każdy, kto podejmował pracę w Holandii, ma świadomość, że istnieje możliwość starania się o zwrot podatku nawet do 5 lat wstecz. Jeżeli należą Ci się pieniądze z Belastingdienst a do tej pory nie starałeś się ich odzyskać, nic straconego – w dalszym ciągu masz czas na rozliczenie podatku z Holandii. Dowiedź się jak najskuteczniej to zrobić i jak nasze biuro podatkowe może Ci w tym pomóc. Zapraszamy do zapoznania się z całym procesem ubiegania się o zwrot podatku w Holenderskim Urzędzie Skarbowym.

Zwrot podatku z Holandii – za jakie lata mogę się o niego starać?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, o zwrot podatku z Holandii możesz starać się do 5 lat wstecz. Oznacza to, że na dzień dzisiejszy w 2024 roku możesz złożyć zeznanie podatkowe dotyczące Twoich dochodów za lata – 2023, 2022, 2021, 2020 oraz 2019. Jeżeli do tej pory nie posiadałeś obowiązku rozliczenia, a spodziewasz się, że może należeć Ci się zwrot nadpłaconego podatku z Holandii, warto zainteresować się sprawą nawet jeżeli dotyczy ona lat wcześniejszych.

Warto dochodzić swoich racji i korzystać z nadanego nam prawa. Jeżeli pracowałeś legalnie w Holandii i jesteś zainteresowany jak rozliczyć się z podatku holenderskiego, zapraszamy do reszty artykułu oraz do kontaktu z nami – pomożemy Ci we wszystkich formalnościach i odpowiemy na Twoje pytania.

Czy oznacza to, że nie ma corocznego obowiązku rozliczania się z podatku podczas pracy terenie Holandii? W przypadku jeśli nie jesteś zameldowany możesz otrzymać list z Belastingdienst z wezwaniem do rozliczenia. Holenderski urząd skarbowy ma do tego pełne prawo i nie należy lekceważyć takiego listu – za zignorowanie wezwania i niezłożenie deklaracji można zostać obciążonym wysokimi karami finansowymi. Więcej dowiesz się z innego naszego wpisu – Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe?

Rozliczenie podatku Holandia – termin składania wniosków

Okres rozliczeniowy zaczyna się 1 marca i trwa do 30 kwietnia. Jeżeli chcemy liczyć na zwrot podatku z Holandii, zobowiązani jesteśmy złożyć wszystkie wymagane dokumenty wraz z odpowiednio wypełnionym wnioskiem. Warto załatwić wszelkie formalności jak najszybciej. Da nam to szansę na szybsze odzyskanie pieniędzy – jeżeli podatnik złoży wniosek do holenderskiego urzędu w terminie do ostatniego dnia marca, może spodziewać się wpłaty na konto bankowe do ostatniego dnia czerwca tego samego roku.

W przypadku niedotrzymania terminu lub błędów w deklaracji czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku zdecydowanie się wydłuży – może to wtedy potrwać od 6 miesięcy, do nawet 3 lat.

Sprawdź również, jakie zmiany podatkowe w Holandii nastąpiły w 2023 roku.

Złożenie deklaracji podatkowej – jakie dokumenty będą potrzebne?

Co będzie nam potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii? Złożenie deklaracji podatkowej wymaga zebrania odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim potrzebny Ci będzie druk przedstawiający wysokość Twojego wynagrodzenia oraz pobranych zaliczek na podatek dochodowy. Tylko w ten sposób urzędnicy będą w stanie określić wysokość zwrotu podatku z Holandii. Wszystkie niezbędne informacje zawiera karta podatkowa Jaaropgave. Otrzymuje się ją od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego, najczęściej w okolicach lutego.

W przypadku problemów z uzyskaniem z różnych względów karty podatkowej może ją zastąpić Salaris, czyli tak zwany pasek lub wycinek z wypłaty. Jest to dokument potwierdzający nasze wynagrodzenie w danym miesiącu. Jeżeli zdecydujemy się użyć go jako wykaz naszych dochodów, należy przedstawić ten dotyczący ostatniej otrzymanej wypłaty pieniędzy od holenderskiego pracodawcy w rozliczanym roku podatkowym.

Niezbędne będzie również zaświadczenie o dochodzie uzyskanym w Polsce za konkretny rok. Jest to dokument UE/WE, który otrzymuje się podczas rozliczania PIT 36 z załącznikiem ZG (dotyczy dochodów uzyskanych za granicą) w Polskim Urzędzie Skarbowym. W przypadku nierezydentów będzie on niezbędny do udowodnienia, że minimum 90% dochodów ze wszystkich krajów uzyskaliśmy w Holandii, co kwalifikuje nas do skorzystania z licznych ulg oraz kwoty wolnej od podatku.

Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii?

Wiesz już, do kiedy trzeba rozliczyć podatek z Holandii i jakie dokumenty są do tego potrzebne. Zanim jednak zgłosisz się do urzędu, chciałbyś zapewne dowiedzieć się, czy należy Ci się zwrot podatku z Holandii i czy cała sprawa jest warta zachodu. Jaki jest na to najszybszy sposób? Skorzystaj z dostępnego na naszej stronie kalkulator zwrotu podatku z Holandii, wypełnij odpowiedni formularz, a otrzymasz od nas bezpłatną kalkulację. Następnie będziesz mógł zdecydować czy chcesz skorzystać z naszych usług. Dokładne informacje jak to zrobić znajdziesz na naszej stronie internetowej w artykule Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii?

Termin rozliczenia podatku w Holandii – kiedy Belastingdienst wypłaca zwrot podatku?

Oficjalnie Holenderski Urząd Skarbowy nie ma konkretnie wyznaczonego terminu, w którym musi wydać decyzję, a następnie przelać środki. Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii? Z doświadczenia i obserwując sytuację w poprzednich latach, możemy określić, że czas oczekiwania to średnio 3-4 miesiące. Widać także zależność czasu, w jakim otrzymujemy zwrot nadpłaty od terminu złożenia wniosku. W skrócie – im szybciej się rozliczysz, tym szybciej odzyskasz zwrot podatku.

Nie masz pewności, że przysługuje Ci możliwość rozliczenia? Zastanawiasz się, ile wyniesie Twoja kwota zwrotu podatku? Nie jesteś przekonany, czy warto starać się o zwrot nadpłaty podatku z poprzednich lat? Rozumiemy Twoje rozterki i zdajemy sobie sprawę, że niektóre przepisy mogą być niejasne i skomplikowane. Nasze biuro podatkowe posiada duże doświadczenie w pomocy osobom pracującym w Holandii i jesteśmy gotowi wesprzeć również i Ciebie. Oferujemy rozliczenie dochodów z Holandii krok po kroku– od zebrania dokumentów po otrzymanie decyzji z urzędu!

Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych usług – gwarantujemy jak najkorzystniejszy zwrot podatku z Holandii. Zapraszamy – Holandia.org.