Bykowe w Niemczech (podatek dla singli)– ile wynosi i od jakiego wieku?

Bykowe w Niemczech (podatek dla singli) – ile wynosi i od jakiego wieku w 2025 roku?

Publikacja wpisu: luty, 2023
Aktualizacja wpisu: listopad, 2024

W Polsce od wielu lat prowadzona jest dyskusja na temat dodatkowego opodatkowania singli i osób bezdzietnych. Jako argument za takim rozwiązaniem często podaje się zachodnie wzorce i przepisy obowiązujące w Niemczech. Czy rzeczywiście funkcjonuje tam „bykowe”? Ile więcej podatku płacą osoby samotne? Postaramy się przybliżyć ten temat w dzisiejszym wpisie – zapraszamy.

Podatek bykowy w Niemczech 2025 – kto zapłaci „podatek od bycia singlem”?

W praktyce mówienie o bykowym w Niemczech nie jest do końca uzasadnione, ponieważ w rzeczywistości nie funkcjonuje tam bezpośrednio żaden podatek, który płacić muszą wyłącznie single. Tamtejszy system nie przewiduje dodatkowej daniny, którą obciążone zostają osoby niezamężne i bezdzietne.

Jeżeli w Polsce słyszymy o opodatkowaniu osób niezamężnych i bezdzietnych, to od razu na myśl przychodzi termin „bykowe”. Tak bowiem określano podwyższoną kwotę podatku dochodowego funkcjonującą w naszym kraju w okresie powojennym. Ile wynosiła tamta danina? Od 1 stycznia 1946 roku do 29 listopada 1956 roku niezamężni i nieżonaci, nieposiadający dzieci, którzy ukończyli 21 rok życia, płacili podatek wyższy o 20%, natomiast 10% więcej pobierane było od małżeństw, które nie miały na utrzymaniu dzieci. Po 1956 roku podwyższono próg wiekowy do 25 lat i w takiej formie przepisy obowiązywały aż do roku 1973 roku.

Czytaj również: podatek katastralny w Niemczech.

Bykowe w Niemczech – od jakiego wieku obowiązuje podatek od kawalera?

Pomimo że taki podatek jak w czasach PRL-u w Polsce u naszych zachodnich sąsiadów nie obowiązuje, to racją jest, że single w większości przypadków płacą wyższe ogólne podatki.

Wpływ na to ma między innymi fakt, że osoby bezdzietne powyżej 23 roku życia muszą płacić dodatkowo 0,25 procent więcej składek na ubezpieczenie społeczne. Tak więc po przekroczeniu tego wieku, poprzez podwyższenie składki wzrosną nasze zobowiązania wobec państwa, ponieważ wyższe świadczenie dotyczy części płaconej przez pracownika.

Czytaj również: podatek od emerytury w Niemczech.

Czy wyższe składki emerytalne to „bykowe” czy inwestycja w przyszłość?

W Niemczech osoby bezdzietne powyżej 23. roku życia muszą płacić dodatkowe 0,25% składek na ubezpieczenie społeczne, co bywa postrzegane jako subtelna forma „bykowego”. Choć może wydawać się, że jest to rodzaj kary finansowej, warto zauważyć, że wyższe składki mogą zwiększyć wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych. W przeciwieństwie do prawdziwego podatku dla singli w Niemczech, który zwiększa jedynie bieżące obciążenia, dodatkowe składki mają realny wpływ na przyszłe zabezpieczenie finansowe. W praktyce osoby płacące wyższe składki budują większy kapitał emerytalny, co oznacza, że w momencie przejścia na emeryturę mogą liczyć na nieco wyższe świadczenia. To podejście różni się od tego, co powszechnie określamy jako bykowe w Europie i może być traktowane bardziej jako element budowania długoterminowego bezpieczeństwa finansowego niż jako kara. Niemniej jednak wielu singli i bezdzietnych wciąż uważa, że system niesprawiedliwie faworyzuje rodziny, dając im korzyści finansowe, które są trudne do uzyskania dla osób samotnych.

Bykowe w Niemczech 2025 – ile wynosi?

Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, niemiecki system w dalszym ciągu faworyzuje małżeństwa i osoby wychowujące dzieci, jednak podchodzi do tego zupełnie odwrotnie. Nie kara singli dodatkowymi daninami, a wprowadza liczne odliczenia i kwoty niepodlegających opodatkowaniu. W tym celu funkcjonują w Niemczech klasy podatkowe – o przydziale do nich decyduje stan cywilny.

W Niemczech mamy podział obywateli i rezydentów na sześć różnych klas podatkowych (Steuerklasse).

  • I klasa podatkowa – osoby, które nie są w związku małżeńskim i nie posiadają dzieci.
  • II klasa podatkowa – dotyczy wszystkich samotnie wychowujących dziecko.
  • III klasa podatkowa – możliwa tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci pozostających w związku małżeńskim, osób żyjących w zarejestrowanym związku partnerskim lub osób zarabiających podwójnie, w przypadku gdy jeden z partnerów ubiega się o V klasę podatkową.
  • IV klasa podatkowa – rozwiązanie dla par, w przypadku których nie występują duże różnice w zarobkach.
  • V klasa podatkowa – dla osób o niższym dochodzie w związku w przypadku wybrania kombinacji klas podatkowych III i V.
  • VI klasa podatkowa – dla osób posiadających w danym roku więcej niż jedną kartę podatkową (osiągających dochody z więcej niż jednego źródła).

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie postawić, to ile wynosi bykowe w Niemczech? Jako że nie funkcjonuje jedna stała opłata, single i bezdzietni u naszych zachodnich sąsiadów zapłacą podatek w zależności od indywidualnej sytuacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć jaką klasę podatkową przypisuje się kawalerowi oraz jakie obowiązują go opłaty, sprawdź nasz inny wpis – Podatki w Niemczech dla kawalera. 

Bykowe w Niemczech 2025 – jaki ma cel?

Podatek dla singli jest elementem polityki prorodzinnej i jest sprawą mocno polaryzującą społeczeństwo. W Niemczech na wyższe opodatkowanie osób samotnych wpływa przede wszystkim niż demograficzny od lat panujący w tym kraju. Dlatego tamtejszy rząd zapewnia znacznie lepsze warunki rozliczenia osobom pozostającym w związku małżeńskim i posiadającym dzieci.

Nie wszystkim się to rzecz jasna podoba i takie rozwiązanie ma wielu przeciwników. Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przeprowadzonych w 37 państwach członkowskich wynika, że Niemcy przodują w opodatkowaniu bezdzietnych singli. Była to dokładna analiza obciążeń podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne dochodów z pracy w różnych państwach.

W tym kraju osoby o takim statusie płacą średnio 38,9% podatku i składek na ubezpieczenie społeczne – 18,8% to podatek dochodowy, pozostałe 20,1% to składki na ubezpieczenie społeczne. Wpływ na to mają także inne daniny – między innymi podatek solidarnościowy, czy podatek kościelny.

Dlatego obniżyć zobowiązanie wobec Finanzamt możemy między innymi poprzez wspólne rozliczenie podatkowe

Bykowe a podatek solidarnościowy dla singli

W Niemczech podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag) jest elementem systemu podatkowego, który dotyczy większości obywateli, ale jego wpływ na singli jest szczególnie zauważalny. Podatek ten obciąża single proporcjonalnie bardziej, ponieważ nie mogą oni korzystać z ulg i odliczeń dostępnych dla małżeństw i rodzin. Dla singli oznacza to realnie wyższe koszty utrzymania, zwłaszcza w przypadku osób o średnich dochodach, które są w głównej grupie płatników tego podatku. 

W praktyce bykowe w Europie przybiera różne formy, a w Niemczech jest to po części właśnie podatek solidarnościowy. Ma on swoje korzenie w historycznych działaniach mających na celu wsparcie odbudowy po zjednoczeniu Niemiec, ale dziś wielu singli postrzega go jako niesprawiedliwy. Pojawiają się głosy, że podatek ten powinien być rozłożony bardziej równomiernie lub całkowicie zniesiony, aby odciążyć osoby, które nie mogą korzystać z korzyści wynikających z preferencyjnych klas podatkowych.

Bykowe Niemcy – kwota wolna od podatku w 2025 roku

Jak wspomnieliśmy wyżej, ważną rolę w rozliczeniu w Niemczech odgrywa kwota wolna od podatku. Należy podkreślić, że w tym kraju jest ona dosyć wysoka – w 2025 r. wynosi 12 096 euro, co oznacza, że osoby, które w danym roku nie osiągną wyższych dochodów, nie zapłacą żadnego podatku.

W przypadku rozliczeń wspólnych z partnerem wynosi 24 192 euro, czyli dwukrotnie więcej. Bardzo często przekłada się to więc na znacznie korzystniejsze warunki rozliczenia.

Jeżeli pracujesz w Niemczech i chcesz uzyskać jak najlepsze warunki rozliczenia podatku w Niemczech, to zapraszamy do skorzystania z usług naszego biura podatkowego. Skontaktuj się z nami, a postaramy wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, w celu uzyskania dla Ciebie wysokiego zwrotu podatku z Niemiec.