Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Jeżeli pracowałeś w Holandii, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że obowiązuje Cię złożenie rocznego zeznania podatkowego. Bardzo często w przypadku naszych rodaków znajdujących zatrudnienie w tym kraju oznacza to możliwość odzyskania części, lub nawet całej kwoty wpłacanej regularnie na poczet zaliczek. Jeśli Ciebie również to dotyczy, zastanawiasz się zapewne, ile trzeba czekać na zwrot podatku z Holandii oraz na jaką nadpłatę możesz liczyć? Zapraszamy do przeczytania tego artykułu, który powinien zaspokoić Twoją ciekawość.

Zwrot podatku z Holandii – ile się czeka?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Belastingdienst nie poda Ci konkretnej daty kiedy zwrot podatku z Holandii trafi na Twoje konto. Mimo to możemy się kierować doświadczeniami z lat poprzednich, obliczyć w ten sposób średni czas oczekiwania, oraz przybliżyć czynniki, które wpływają na skrócenie bądź wydłużenie tego procesu.

Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ Holenderski Urząd Skarbowy ma według prawa aż 3 lata na wystawienie ostatecznej decyzji i przelanie pieniędzy. Tak przeciągające się formalności zdarzają się jednak niezwykle rzadko, a średni czas oczekiwanie wynosi od 3 do 12 miesięcy.

Rozliczenie podatku Holandia – termin składania deklaracji

Całą dyskusję na temat tego jak długo czeka się na zwrot podatku z Holandii, należy rozpocząć od przypomnienia obowiązujących terminów składania deklaracji w Holenderskim Urzędzie Skarbowym. Jest to niezwykle ważne, ponieważ złożenie wniosku przed upływem wyznaczonej daty ma bezpośredni wpływ na czas oczekiwania. Najprościej mówiąc – im szybciej się rozliczysz, tym szybciej będziesz mógł liczyć na zwrot podatku.

Więc dokładnie ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii? Każda zobowiązana do tego osoba musi złożyć wymagane dokumenty najpóźniej do 1 maja następującego po przepracowanym roku. Dotyczy to osób zameldowanych – jeśli takiego meldunku nie posiadasz, odpowiedni wniosek złożyć musisz do dnia 1 lipca.

W przypadku spóźnienia się z rozliczeniem mogą czekać nas poważne konsekwencje. Początkowo Belastingdienst wyśle jedynie stosowne przypomnienie, jednak nie warto go lekceważyć. W następnej kolejności ma prawo zastosować wobec podatnika wysokie kary finansowe, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy euro. Jak można się domyśleć wpłynie to również na to ile czeka się na zwrot podatku z Holandii

Rozliczenie z Holandii – Ile czasu ma Belasting na zwrot podatku?

Belastingdienst, czyli Holenderski Urząd Skarbowy ma aż 3 lata na rozpatrzenie Twojego rocznego rozliczenia. Od kilku lat sytuacja bardzo skomplikowała się w wyniku zmiany obowiązujących przepisów. Aktualnie Holenderska skarbówka musi bardzo dokładnie  weryfikować zaświadczeń o dochodach z Polski. Niestety nie jesteś w stanie zrobić nic, aby przyśpieszyć ten proces. Najczęściej trwa to jednak od trzech do dwunastu miesięcy – w tym czasie możesz oczekiwać decyzji oraz wypłaty środków.

Kiedy Belasting wypłaca zwrot podatku ?

Jeśli zależy Ci, aby jak najszybciej otrzymać zwrot podatku z Holandii, ważne jest, aby niezwłocznie złożyć zeznanie podatkowe w odpowiednim urzędzie. Czas, jaki Belastingdienst ma na rozpatrzenie formularza, liczy się bowiem od daty jego oddania. Nie warto więc zwlekać – szybkie złożenie pełnej dokumentacji pozwoli na rozpoczęcie procesu weryfikacji i pomoże w szybszym odzyskaniu nadpłaconego podatku.

Co istotne, dokumenty te powinny być kompletne oraz koniecznie prawidłowo wypełnione. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której trzeba dokonywać niezbędnych wyjaśnień, co opóźniłoby cały proces. Najważniejsza jest karta podatkowa Jaaropgave, którą powinniśmy otrzymać od pracodawcy. Zawarte są w niej wszystkie potrzebne informacje na temat naszego wynagrodzenia oraz zapłaconych składek na poczet podatku. Należy również pamiętać, że Holenderskie dochody zgodnie z ustawą o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a Holandią należy rozliczyć również w naszym rodzimym Urzędzie skarbowym. Jest to konieczne do uzyskania zaświadczenia o polskich dochodach.

Kiedy decyzja o zwrocie podatku z Holandii się wydłuża?

Jeżeli oczekiwanie na decyzję podatkową trwa zdecydowanie dłużej i zaczynasz się niecierpliwić, możesz skontaktować się z urzędem skarbowym. W ten sposób upewnisz się, czy zeznanie podatkowe zostało złożone poprawnie, i czy nie ma problemów z wydaniem decyzji. Może jednak okazać się, że:

  • brakowało niektórych dokumentów,
  • dane osobowe były błędne lub niekompletne,
  • został złożony zły formularz.

Decyzja o zwrocie podatku z Holandii – nie zapomnij o numerze konta

Istotne jest również, w jaki sposób wypłacany jest nasz zwrot podatku. Może on być przelany na Twoje konto – jest to najszybszy sposób na odzyskanie środków pieniężnych. Otrzymasz wtedy zwrot podatku mniej więcej w tym czasie, w którym wydana zostanie decyzja.

Jeżeli nie podaliśmy wszystkich naszych aktualnych danych, Belastingdienst wyśle dodatkowo formularz Opgaaf rekeningnummer, który trzeba uzupełnić m.in. o numer konta bankowego. W takiej sytuacji nie dość, że przez korespondencję z urzędem wszystko się wydłuża, to Holenderski Urząd Skarbowy ma aż 8 tygodni na przelanie środków od dnia otrzymania prawidłowo wypełnionego formularza. 

Jaki zwrot podatku z Holandii?

Nie musisz za to czekać na decyzję urzędu skarbowego, aby dowiedzieć się, ile wyniesie Twój zwrot podatku. Możemy wykonać dla ciebie darmową kalkulację – sprawdź kalkulator zwrotu podatku z Holandii. Wystarczy, że wpiszesz wskazane przez nas informacje, prześlesz do nas formularz, a nasi specjaliści, po wykonaniu obliczeń, poinformują cię, ile będzie wynosić nadpłata. Co istotne, korzystając z tej opcji, nie jesteś w żaden sposób zobowiązany do skorzystania z naszych usług.

Oprócz tego udostępniamy również kalkulator podatkowy z Holandii, który automatycznie wyliczy wysokość zwrotu na podstawie wpisanych danych. Pamiętaj jednak, że wystarczy jeden błąd (np. wpisanie złych wartości z jarografu), a wynik nie będzie prawidłowy. Dlatego rekomendujemy bezpłatną kalkulację zwrotu podatku z Holandii z naszym fachowym doradztwem.

Decyzja o zwrocie podatku z Holandii – przyspiesz ją z naszą pomocą!

Przytłoczyły Cię te informacje? Pamiętaj, że nie musisz sam wykonywać rozliczenia rocznego, możesz się z tym zgłosić do naszego biura podatkowego. Zyskujesz tym samym pewność, że wszystkie dokumenty zostaną skompletowane, a zeznanie będzie wypełnione prawidłowo. Jeśli okaże się, że nie dostarczyłeś potrzebnych informacji, szybko się z Tobą skontaktujemy i to uzupełnimy, aby później nie tracić czasu na wyjaśnienia z Belastingdienst.

Decydując się na nasze usługi, możesz uzyskać zwrot podatku z Holandii nawet w trzy miesiące. A to wszystko bez wychodzenia z domu, ponieważ to, co jest konieczne do wykonania rozliczenia, możesz wysłać nam drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty.

 

powrót na górę