Rozliczenie podatku w Niemczech – czy jest obowiązkowe?

Rozliczenie podatku w Niemczech – czy jest obowiązkowe?

Publikacja wpisu: wrzesień, 2021
Aktualizacja wpisu: październik, 2024

Jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec? Czy mam obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do Niemieckiego Urzędu Skarbowego? Czy mogę starać się o zwrot nadpłaconego podatku? Takie pytania padają zawsze u osób, które podejmują legalną pracę w tym kraju. Mimo że łączy nas wspólne prawo Unii Europejskiej przepisy prawa podatkowego mogą znacznie się różnić. To oczywiste, że chcemy dowiedzieć się jak najwięcej – dzięki temu uzyskać można jak najkorzystniejszy efekt i załatwić wszystkie obowiązkowe formalności jak należy. Z poniższego tekstu dowiesz się, kogo obowiązuje rozliczenie podatku z Niemiec.

Rozliczenie podatku z Niemiec – kto ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej?

Nie każda osoba uzyskująca dochody na terenie Niemiec posiada obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Tamtejszy Urząd Skarbowy wymaga rozliczenia podatku z Niemiec od osób, które spełniają następujące kryteria:

  • ich dochody podlegają pod III lub VI klasę podatkową (niem. Steuerklasse),
  • uzyskiwały wynagrodzenie od kilku pracodawców, a nie zostały one objęte opodatkowaniem zryczałtowanym,
  • uzyskiwały dodatkowe dochody niepochodzące z wynagrodzenia wynoszące powyżej 410 euro rocznie,
  • pobierały świadczenia socjalne wyższe niż 410 euro na rok (m.in. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek wychowawczy, zasiłek chorobowy),
  • pobierają emeryturę wyższą niż 1.616 euro miesięcznie przypadku małżeństwa oraz  808 euro jeżeli chodzi o osobę samotną,
  • posiadają dziecko, żyjąc w związku nieformalnym – urząd skarbowy musi ustalić wysokość kwoty wolnej od podatku na cele edukacyjne,
  • pobierają niemiecki zasiłek rodzinny - Kindergeld,
  • prowadzą własną zarejestrowaną działalność gospodarczą lub wykonując zawód wolny,
  • mają nadany Steuernummer, czyli niemiecki numer identyfikacji podatkowej,
  • pobierali zasiłek dla bezrobotnych, będąc w związku małżeńskim, a jedno z nich posiada V lub VI klasę podatkową

Rozliczenie podatkowe w Niemczech – kto nie musi składać zeznania podatkowego?

Wszystkie osoby pracujące w Niemczech, które posiadają najliczniejszą I klasę podatkową oraz otrzymywały przez cały rok wynagrodzenie wyłącznie z jednego źródła, nie są zobowiązane do składania rozliczenia podatkowego. Niemiecki urząd skarbowy nie wymaga również rozliczania podatku w Niemczech od małżeństw, które zdecydowały się na kombinację klas podatkowych IV i IV.

Przeczytaj również, ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?

Rozliczenie podatku z Niemiec – odzyskaj zwrot nadpłaconego podatku

Nawet jeżeli nie spoczywa na Tobie obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec, w dalszym ciągu masz prawo na złożenie deklaracji. Warto to zrobić ze względu na kwotę zwrotu nadpłaconego podatku, którą jesteśmy w stanie odzyskać. Niemcy posiadają bardzo rozwinięty system świadczeń i ulg socjalnych oraz wysokie kwoty wolne od podatku. Wszystko to sprawia, że zwrot podatku z Niemiec może okazać się dużym zastrzykiem gotówki. Wszystko jednak zależy od wielu czynników i od wysokości dochodów uzyskiwanych przez daną osobę.

Dobrowolne rozliczenie podatkowe może zostać złożone nawet do 4 lat wstecz. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy biura rachunkowego, aby oszacować kwotę zwrotu podatku i zdecydować czy warto zbierać wszystkie dokumenty i złożyć deklarację w niemieckim urzędzie.

Zwrot podatku z Niemiec – rozliczenie z Polskim Urzędem Skarbowym

Zanim przystąpimy do rozliczania podatku z Niemiec, będziemy musieli uzyskać specjalne zaświadczenie UE/EOG o dochodach osiągniętych w Polsce. W tym celu musimy złożyć deklarację podatkową PIT 36 z załącznikiem ZG. Na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zapłacimy podatku za przychody uzyskane w Niemczech, jednak złożenie zeznania w Polsce w dalszym ciągu jest obowiązkowe.

Rodzaje rozliczenia podatku w Niemczech

W Niemczech występują dwa rodzaje rozliczenia podatkowego. Rozliczenie podatkowe ograniczone dotyczy osób, które pracowały na terenie Niemiec nie więcej niż 183 dni.  Jeżeli dotyczy nas taki obowiązek rozliczenia, tracimy niestety wiele przywilejów: urząd skarbowy nie naliczy żadnych ulg oraz stracimy możliwość rozliczenia dochodów wspólnie z małżonkiem.

Zdecydowanie korzystniejsze jest rozliczenie podatkowe nieograniczone. Dotyczy ono osób, które pracowały na terenie Niemiec więcej niż 183 dni – w takim przypadku składając deklarację podatkową mamy prawo do wszelkich ulg, dzięki czemu możemy liczyć na zdecydowanie wyższy zwrot podatku. O jakich kwotach mowa?

Rozliczenie podatku z Niemiec – wymagane dokumenty

Procedurę składania rocznego zeznania podatkowego w Niemczech należy zacząć od skompletowania niezbędnych dokumentów, których przedstawienia wymaga od nas urząd skarbowy. Najważniejsze będzie przygotowanie karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung (jej odpowiednik w polsce to PIT 11). Ten wystawiany przez  pracodawcę dokument zawiera kompleksowe informacje dotyczącą naszych dochodów w Niemczech. Jeśli z jakichś względów nie jesteś w stanie odzyskać karty podatkowej od pracodawcy, możesz ją zastąpić miesięcznym odcinkiem z wypłaty za ostatni miesiąc pracy (niem. Abrechnung).

W przypadku osób z Polski, aby rozliczyć podatek niezbędne będzie wspomniane wcześniej zaświadczenie UE/EOG (niem. EU/EWR), które zdobędziemy w Polsce, jeżeli dokonamy obowiązku rozliczenia podatkowego PIT 36.

Aby rozliczyć się z podatku w Niemczech potrzebne będą również dokumenty potwierdzające tożsamość podatnika, czyli dowód osobisty lub paszport oraz wypełnione formularze podatkowe.

Pozostałe dokumenty potrzebne do rozliczenia

Jeżeli kwalifikujemy się do nieograniczonego rozliczenia podatkowego, możemy liczyć na liczne ulgi, które proponują Niemcy w swoim kraju. W zależności od rodzaju odliczenia (ograniczony obowiązek podatkowy lub nieograniczony obowiązek podatkowy) może istnieć potrzeba przedstawienia przed Niemieckim Urzędem Skarbowym następujących dokumentów:

  • dane o koncie bankowym, na który ma zostać przelany zwrot podatku z Niemiec,
  • dokumenty potwierdzający meldunek w Niemczech,
  • dokumenty potwierdzające pobieranie świadczeń (zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych, wychowawczy),
  • wykaz kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego ze względu na pracę,
  • umowa najmu mieszkania,
  • bilety lub paragony za paliwo związane z dojazdami do pracy w Niemczech, lub podróże do kraju.

Sprawdź, terminy składania deklaracji w Niemczech.

Zwrot podatku z Niemiec – jaki jest czas oczekiwania?

Średni czas oczekiwania na zwrot podatku dochodowego z Niemiec wynosi od 3 do 6 miesięcy. Nie można jednak w pełni sugerować się tym przedziałem czasowym. Niemiecki urząd skarbowy nie ma bowiem jednego ustawowego terminu, w którym musi przelać pieniądze. W przypadku jeżeli nasze zeznanie podatkowe będzie zawierać błędy, będziemy musieli nanieść poprawki, a czas oczekiwania może być wtedy zdecydowanie dłuższy niż 6 miesięcy od pierwszego złożenia deklaracji.

Zarówno obowiązkowe rozliczenie jak i to dobrowolne musi zostać złożone w urzędzie skarbowym w terminie do 31 maja danego roku.

Wszystkie osoby chcące starać się o zwrot podatku z Niemiec zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Pamiętaj, że możesz złożyć rozliczenie nawet do 4 lat wstecz. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami i skontaktujemy się w Twoim imieniu z niemieckim urzędem – postaramy się, aby Twoja kwota zwrotu podatku z Niemiec była jak najwyższa.