Poradnik: rozliczenie dochodów z Holandii krok po kroku – prościej się nie da!
Czeka Cię rozliczenie podatku z Holandii? To wcale nie musi być trudne, choć zasady są nieco inne, niż w przypadku innych krajów Unii Europejskiej. Podpowiadamy, jak wypełnić zeznanie podatkowe z Holandii, jakich dokumentów do tego potrzebujesz.
Rozliczenie PIT z Holandii a umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania
Polaków pracujących w Holandii czeka nieco więcej formalności podczas składania deklaracji rocznej. Wynika to z faktu, że Polska podpisała z Królestwem Niderlandów konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów.
Co to w praktyce oznacza? W większości przypadków polscy pracownicy w Holandii muszą rozliczać się podwójnie. Dotyczy to sytuacji, w której posiadasz polską rezydencję podatkową, czyli twoje miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, przebywasz na terenie tego kraju więcej niż 183 dni w roku podatkowym (sumuje się wszystkie dni pobytu w danym roku) lub posiadasz na terytorium Polski centrum interesów osobistych/gospodarczych (tu znajduje się siedziba Twojej firmy, bądź mieszka rodzina itp.). Czyli, teoretycznie, nawet jeśli mieszkasz za granicą przez cały rok, ale w Polsce występuje ośrodek interesów życiowych, dalej jesteś polskim rezydentem podatkowym.
Wtedy konieczne jest:
- rozliczenie podatku w Holandii;
- rozliczenie podatku Holandia w Polsce.
Rozliczenie dochodu z Holandii w Belastingdienst uwzględnia wyłącznie wynagrodzenie uzyskane w tym kraju (dzięki temu możliwe jest np. otrzymanie zwrotu podatku z Holandii. Natomiast w polskim urzędzie skarbowym rozliczasz cały dochód uzyskany w danym roku, niezależnie od tego, w jakim kraju otrzymywałeś zarobki.
POBIERZ DOKUMENTY DO ROZLICZENIA NL
Czytaj również: rejestracja konta w Belastingdienst.
Jaaropgaaf – jak rozliczyć?
Nie wiesz, jak samemu rozliczyć PIT z Holandii? Podstawowym dokumentem, który będzie ci potrzebny, jest karta podatkowa – w praktyce chodzi o rozliczenie Jaaropgaaf.
Jaaropgaaf to dokument wystawiany przez pracodawcę, który potwierdza przychód oraz odprowadzony podatek (najłatwiej przyrównać go do obowiązującego w Polsce PIT-11). Jeśli w danym roku podatkowym pracowałeś w kilku miejscach, powinieneś otrzymać Jaaropgaaf od każdego pracodawcy. W wyjątkowych sytuacjach dokument ten może wystawić także Belastingdienst.
Aby wykonać rozliczenie podatkowe z Holandii, potrzebujesz m.in. takich danych jak Loon (całkowity dochód brutto), Ingehouden Loonbelasting (kwotę pobranego podatku), Arbeidskorting (wysokość ulgi pracowniczej), Premie ziekenfonds (kwoty na ubezpieczenie zdrowotne), czy Loonheffingskorting (ulgi w podatku do wynagrodzenia).
Oprócz tego musisz przygotować oświadczenie o okresie pracy. Natomiast, jeśli chcesz skorzystać z ulg podatkowych, konieczne jest wykazanie, że 90% twojego dochodu pochodziło z Holandii. W tym celu przedstawia się zaświadczenie UE/WE o wszystkich dochodach osiągniętych w danym roku podatkowym, które możesz otrzymać w urzędzie skarbowym. Musisz jednak wiedzieć, że zostanie ono wystawione dopiero gdy dokonasz rozliczenia dochodu z Holandii w Polsce, o czym zaraz napiszemy.
Rozliczenia podatkowe w Holandii, a więc wszystkie dokumenty, składa się w Belastingdienst.
POBIERZ DOKUMENTY DO ROZLICZENIA NL
Jak rozliczyć podatek z Holandii w Polsce?
Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, konieczne będzie rozliczenie dochodów z Holandii w Polsce. W tym celu składa się zeznanie roczne PIT-36 oraz dołącza do niego załącznik PIT/ZG, który wykazuje zarobki z Holandii. Przy czym ważne jest to, że wynagrodzenie z Holandii należy przeliczyć po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego uzyskanie wypłaty. Każde wynagrodzenie trzeba przeliczyć osobno w ten sposób i ostateczną wartość podać w zeznaniu w złotówkach.