Klasy podatkowe w Norwegii – co warto o nich wiedzieć?

Klasy podatkowe w Norwegii – co warto o nich wiedzieć?

Publikacja wpisu: wrzesień, 2022
Aktualizacja wpisu: listopad, 2024

Decydując się na wyjazd do pracy za granicę, powinno zaznajomić się z systemem podatkowym obowiązującym w danym kraju. Przepisy dotyczące rozliczenia mogą mieć bowiem bardzo duży wpływ na osiągnięty ostatecznie dochód i ilość pieniędzy, które zarobimy. Podatek dochodowy w Norwegii rozliczać będziemy w trochę inny sposób niż w Polsce, a jego wysokość zależeć będzie od wielu czynników. W dzisiejszym wpisie skupimy się na rocznym rozliczeniu i przedstawimy jak obecnie wygląda podział na klasy podatkowe w Norwegii.

Podatki w Norwegii – jakie są klasy podatkowe?

Klasa podatkowa i progi podatkowe w Norwegii są elementami systemu podatkowego, który wpływa na to, ile podatku płacą osoby fizyczne.

Progi podatkowe w Norwegii są ściśle powiązane z ideą progresywnej skali podatkowej. Oznacza to, że wysokość podatku, jaki płaci dana osoba, wzrasta wraz ze wzrostem jej dochodów. Progi podatkowe określają, przy jakim poziomie dochodu następuje zmiana stawki podatkowej. W praktyce oznacza to, że osoby zarabiające więcej, płacą wyższy procent swojego dochodu jako podatek, ale tylko od części dochodu przekraczającej dany próg.

Związek między klasami a progami podatkowymi jest więc dynamiczny. Klasa podatkowa, do której należy dana osoba, może wpływać na wysokość podatku dochodowego w Norwegii. Na przykład, osoba należąca do klasy podatkowej przewidzianej dla osób o niższych dochodach może mieć niższe progi podatkowe, co oznacza, że wyższe stawki podatkowe będą stosowane dopiero przy wyższych dochodach. W przeciwieństwie, osoba z klasy podatkowej dla wysoko zarabiających może mieć wyższe progi podatkowe, co oznacza, że wyższe stawki podatkowe zaczną obowiązywać już przy niższych dochodach.

W przypadku rozliczenia z norweskim urzędem skarbowym nie będziemy mieli jednak takich zależności – od 2018 roku obowiązuje tu bowiem tylko jedna klasa podatkowa.

1. klasa podatkowa w Norwegii

Obecnie pierwsza klasa podatkowa w Norwegii dotyczy wszystkich podatników. Obowiązek odprowadzenia podatku nie obowiązuje jedynie osób, które nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku określanej na dany rok przez odpowiednie organy – w 2024 wynosi ona 700 00 NOK, a w 2025 – 100 000 NOK.

W okolicach marca każdego roku Skatteetaten (norweski urząd skarbowy) wystawia zeznania podatkowe w elektronicznym systemie. Możemy zatwierdzić naszą deklarację lub nanieść niezbędne zmiany najpóźniej do 30 kwietnia.

W przypadku, jeśli nie dopilnujemy formalności, rozliczenie zostanie wykonane automatycznie przez norweski urząd skarbowy. Na pierwszy rzut oka wydawać się to może bardzo wygodne i praktyczne – nie musimy wykonywać żadnych obliczeń i składać dokumentów. W rzeczywistości już tak kolorowo nie jest, ponieważ Skatteetaten (Urząd podatkowy w Norwegii) nie weźmie pod uwagę żadnych przysługujących nam ulg i odliczeń, przez co podatek należny do zapłaty będzie zdecydowanie wyższy. Może się okazać, że zamiast zwrotu podatku i przelewu na konto będziemy zmuszeni dopłacić urzędowi skarbowemu dodatkową kwotę, przez co praca w tym kraju okaże się zdecydowanie mniej opłacalna.

Jakie odliczenia możemy wykorzystać w Norwegii podczas rozliczenia podatkowego? Tego dowiesz się z naszego innego wpisu – Ulgi podatkowe w Norwegii – zobacz, co możesz odliczyć!. Zawarliśmy tam kompleksowe informacje na temat ulg podatkowych dostępnych w tym kraju.

2. klasa podatkowa w Norwegii (wycofana od początku 2018 roku).

Ostatnim rokiem, w którym obowiązywała druga klasa podatkowa, był rok 2017. Można było uzyskać znaczne korzyści w przypadku dużej różnicy w zarobkach pomiędzy małżonkami. Naprawdę dobrze wyglądało to również dlatego, że mogła łączyć się ona ze status pendler oraz ulgą 10%. Należało jednak spełniać następujące wymagania:

  • współmałżonek posiadał zerowy dochód albo nie przekroczył minimalnego progu na dany rok (w 2017 r. wynosił 46 640 NOK brutto, czyli około 21 296 PLN brutto)
  • małżeństwo zostało zawarte nie później niż w październiku roku poprzedzającego rok, w którym staramy się o drugą klasę podatkową,
  • posiadać wspólny adres zameldowania przez cały rok podatkowy

Norweski urząd skarbowy wymagał także następujących dokumentów:

  • skattemelding – wstępne rozliczenie podatkowe, które wystawiane jest przez norweski urząd skarbowy zawierające szczegółowe informacje o dochodzie i zapłaconych podatkach,
  • zaśwadczenie o rocznych dochodach – dokument, który musisz uzyskać od swojego pracodawcy lub z NAV, jeśli przebywałeś na zasiłku dla bezrobotnych; zawiera szczegółowe informacje o pobieranych od wynagrodzenia składkach,
  • kody PIN (MinID/Altinn) – dostępy potrzebne do elektronicznego złożenia rozliczenia podatkowego,
  • zaświadczenie o wspólnym meldunku – dokument potwierdzający, że małżonkowie byli zameldowani pod tym samym adresem przez cały rok podatkowy; przetłumaczony na angielski lub norweski,
  • przetłumaczony akt małżeństwa – akt małżeństwa na druku unijnym lub odpis w języku angielskim, lub norweskim,
  • zaświadczenie o dochodach współmałżonka – dokument z polskiego urzędu skarbowego poświadczający uzyskane dochody, tłumaczony na język angielski lub norweski.

Poznaj także zasiłki na dzieci w Norwegii.

Progi podatkowe w Norwegii

Każdy podatnik musi zapłacić podatek dochodowy w wysokości uzależnionej od wysokości zarobku. To ile zarobimy w danym roku podatkowym, determinuje, do jakiego progu podatkowego zostaniemy przypisani i jaka stawka będzie nas obowiązywać.

W 2024 roku podstawowa stawka podatku dochodowego w Norwegii wynosi 22%, a w zależności od uzyskanego dochodu będzie rosła po przekroczeniu danego progu.

Progi podatkowe w Norwegii 2024 wynoszą:

  • dochód między 208 051 a 292 850 NOK – stawka 1,7%,
  • dochód między 292 851 a 670 000 NOK – stawka 4,0%,
  • dochód między 670 001 a 937 900 NOK – stawka 13,6%,
  • dochód między 937 901 a 1 350 000 NOK – stawka 16,6%,
  • dochód powyżej 1 350 001 NOK – stawka 17,6%.

Podstawowy podatek w Norwegii wynosi więc 22% i wzrasta wraz z wyższym dochodem.

Podatki w Norwegii – Kildeskatt

Jako zagraniczny pracownik w Norwegii, możesz napotkać na specyficzną formę opodatkowania, znaną jako podatek źródłowy, czyli tzw. "Kildeskatt". Jest to jednolita stawka podatkowa, która stosowana jest do dochodów osób, które nie mają statusu rezydenta podatkowego w Norwegii

Kildeskatt to system opodatkowania, w którym stawka podatkowa wynosi 25% i jest stosowana do zarobków. Ten podatek jest rozliczany co miesiąc, co oznacza, że nie występuje możliwość zarówno zwrotu, jak i dodatkowej dopłaty podatku na koniec roku. W rezultacie, każdego miesiąca odprowadza się kwartę swoich dochodów do urzędu skarbowego, a roczne rozliczenie podatkowe nie ma wpływu na tę sytuację. Dodatkowo należy podkreślić, że w tej stałej stawce podatkowej są już zawarte składki na ubezpieczenie społeczne.

Podatek dochodowy Norwegia – stawki dla przedsiębiorców

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Norwegii musi podatek dochodowy w Norwegii stawkę podatku dochodowego 22% oraz dodatkowo również 11,4% składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak podstawą do ustalenia wysokości opodatkowania jest wysokość dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym – to on decyduje o tym, czy należy zapłacić wyższą stawkę podatku. Zależy to od tego, czy zostanie przekroczony kolejny próg podatkowy.

Podatek dochodowy w każdym przedsiębiorstwie obejmuje również opłaty związane z zatrudnieniem pracowników, na które składają się koszty stałe oraz zmienne.

Koszty stałe dla przedsiębiorców na terenie Norwegii dotyczą:

  • opłat związanych z zatrudnieniem pracownika – 14,1%,
  • składek na ubezpieczenie emerytalne – 2%,
  • oraz wynagrodzeń urlopowy feriepenger – 10,2%.

Każdy pracodawca musi się także liczyć z kosztami zmiennymi, które wynoszą około 5% i związane są z zasiłkami chorobowymi, szkoleniami pracowników oraz zapewnieniu odzieży roboczej, a także z ubezpieczeniami od nieszczęśliwych wypadków.

Sprawdź, kiedy otrzymasz zwrot podatku z Norwegii.

Progi podatkowe Norwegia – jak poradzić sobie z podatkami?

Warto podkreślić, że system podatkowy, w tym klasy i progi podatkowe, są często przedmiotem zmian w ramach polityki fiskalnej kraju. Norwegia, jako kraj o wysoko rozwiniętej gospodarce i silnym państwie socjalnym, regularnie dostosowuje swoje prawo podatkowe, aby odpowiadało na bieżące wyzwania ekonomiczne i społeczne. Dlatego też, aby mieć najświeższe i najbardziej trafne informacje, zaleca się śledzenie bieżących doniesień i korzystanie z porad specjalistów w dziedzinie prawa podatkowego.

Szukasz profesjonalnego wsparcia w rozliczeniu podatku z Norwegii? Skorzystaj z usług naszego biura podatkowego – załatwimy za Ciebie wszystkie formalności i dopilnujemy, aby cały proces przebiegał bezproblemowo. Wykorzystamy naszą szeroką wiedzę i ogromne doświadczenie w uzyskaniu jak najlepszych warunków, abyś mógł uzyskać jak najkorzystniejszy zwrot podatku z NorwegiiNie musisz przejmować się wszystkimi zapisami prawnymi i uciążliwym zbieraniem dokumentów – specjaliści zrobią to dla Ciebie. Postaw na wygodę i skonstatuj się z nami już dziś – zapraszamy!