Jaka jest kara za nierozliczenie podatku z Holandii w Polsce?
Holenderski urząd skarbowy Belastingdienst wymaga złożenia zeznania podatkowego od wszystkich osób legalnie pracujących w tym kraju. Takie są przepisy na terenie Holandii i dotyczą również Polaków zarabiających pieniądze w tym niewielkim, pięknym kraju. Z różnych przyczyn można jednak takiej deklaracji nie złożyć – czy to w przypadku nieznajomości prawa, czy zwykłego zaniedbania. Jakie konsekwencje może ponieść podatnik, który unika rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym? Czy są przewidziane kary dla takiej osoby? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.
Kogo dotyczy rozliczenie podatku z Holandii?
Poza nielicznymi wyjątkami wszystkie osoby pracujące na terenie Holandii i płacące podatek dochodowy zobowiązane są do złożenia corocznego rozliczenia podatkowego. Poniżej przedstawiamy przypadki, w których masz obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Otrzymałeś pismo Aangiftebrief – wezwanie do rozliczenia
Uzyskując dochód w Holandii, możesz spodziewać się, że Belastingdienst poinformuje Cię o konieczności rozliczenia podatku dochodowego. Po otrzymaniu oficjalnego pisma z urzędu skarbowego na przełomie lutego i marca upewniamy się ostatecznie, że mamy obowiązek złożenia deklaracji podatkowej, niezależnie od tego czy spodziewaliśmy otrzymać zwrot, czy liczyliśmy się z koniecznością dopłaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Holenderski urząd skarbowy wymagał od złożenia deklaracji nawet jeżeli nie pracowaliśmy ani nie osiągaliśmy dochodu w danym roku podatkowym.
Jeżeli nie otrzymałeś takiego pisma, nie oznacza to, że jesteś zwolniony z rozliczenia podatku dochodowego. Urząd skarbowy oczekuje, że sam oszacujesz przypuszczalną kwotę zwrotu podatku lub dopłaty i na tej podstawie określisz czy masz obowiązek złożenia deklaracji.
Sprawdź, czy rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe dla każdego.
Zwrot podatku z Holandii jest wyższy niż 15 euro
Holenderski urząd skarbowy ustanowił granicę na kwocie 15 euro. Jeżeli szacowany zwrot podatku z Holandii jest niższy, rozliczenie podatku nie jest potrzebne. Jeżeli będzie to kwota wyższa mamy obowiązek złożenia zeznania.
Szacowana dopłata do podatku z Holandii wynosi więcej niż 46 euro
Podobnie jest w przypadku konieczności dopłaty do podatku dochodowego. Jeżeli nie przekracza ona granicy wynoszącej 46 euro Belastingdienst nie będzie oczekiwał od nas składania dokumentów.
Niebieska koperta z Holandii – kiedy otrzymasz wezwanie do rozliczenia Aangiftebrief?
Co grozi za nierozliczenie podatku z Holandii?
Zignorowanie wezwania do rozliczenia z urzędu skarbowego wiązać się będzie z wieloma nieprzyjemnościami, szczególnie finansowymi. Jeżeli nie złożysz odpowiednich dokumentów w terminie, a miałeś taki obowiązek, po kilku tygodniach dostaniesz pismo ponaglające z urzędu skarbowego. W takim przypadku musisz koniecznie w przeciągu 10 dni od jego otrzymania złożyć rozliczenie podatku z Holandii, w celu uniknięcia surowej kary pieniężnej. Może ona wynieść od 369 euro do nawet 5278 euro. Dla wielu osób są to kwoty, które znacznie przewyższają ich możliwości, dlatego warto zadbać o rozliczenie wszystkich formalności w terminie.
Przekonaj się również, co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii.
Zwrot podatku z Holandii z fachowym biurem rachunkowym
W celu uniknięcia problemów i nieporozumień z holenderskim urzędem skarbowym najlepiej zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego i powierzyć rozliczenie podatku profesjonalistom. Prowadzimy takie usługi, a holenderski podatek dochodowy nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Posiadamy odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości odnośnie rozliczenia z pracy za granicą oraz uwzględnienia tych dochodów w Polsce w zeznaniu PIT. Wypełnij formularz kontaktowy lub napisz do nas maila, a ustalimy jak najlepiej odzyskać Twój zwrot podatku z Holandii. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.