Holenderski Podatek Drogowy – MRB

Od 1 stycznia 2014 każda osoba uznana za rezydenta, zobowiązana jest do opłacania holenderskiego podatku drogowego. Po przeprowadzce do tego kraju warto poświęcić chwilę czasu temu zagadnieniu, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci załatwić wszystkie sprawy związane podatkiem MRB w Holandii – zapraszamy!

W Holandii obowiązuje prosta zasada – jeżeli używasz holenderskich dróg, to musisz za nie płacić podatek drogowy MRB (motorrijtuigenbelasting). Jeśli chcesz uniknąć płacenia dotkliwych kar, najlepiej o tym pamiętać. Pomożemy Ci zgłosić Twoje auto do podatku i uregulować zaległe należności. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz!

Koszt zgłoszenia do podatku jest zgodny z cennikiem.

  • captcha

  Podatek od samochodu Holandia – czym jest MRB?

  W większości przypadków za poruszanie się samochodem po holenderskich drogach należy płacić podatek drogowy MRB (motorrijtuigenbelasting). Stanowi on znaczące źródło finansowania dla budowy i rozbudowy dróg publicznych, autostrad oraz pozostałej infrastruktury drogowej. Środki te są wykorzystywane na utrzymanie doskonałego stanu jezdni oraz na regularne prace renowacyjne.

  Od tej zasady są nieliczne wyjątki, dzięki którym podatku MRB nie zapłacimy. W przypadku gdy jest to nasz pierwszy wyjazd do Holandii i nie potrwa dłużej niż 3 miesiące, to płacić podatku nie musimy. Okres 3 miesięcy liczy się od momentu rozpoczęcia pracy, a nie sprowadzenia auta.

  Kiedy należy zacząć płacić holenderski podatek drogowy – MRB?

  Najlepiej od razu! Wtedy nie spotka nas przykra niespodzianka. Dotyczy to szczególnie osób pracujących w Holandii na stałe bądź cyklicznie.

  Generalnie jednak przepisy przewidują, że każdy posiadacz samochodu, który przebywa w Holandii przez okres przekraczający 3 miesiące, ma obowiązek uiszczenia podatku drogowego MRB oraz zarejestrowania swojego pojazdu. Pokrywa się to więc z koniecznością meldunku w Holandii, ponieważ obowiązuje tu podobna reguła – osoby przebywające w tym kraju dłużej niż 3 miesiące są zobowiązane do zameldowania się.

  Ile wynosi podatek drogowy w Holandii?

  Zastanawiasz się, jak obliczyć podatek za auto w Holandii? Jego wysokość uzależniona jest od masy własnej pojazdu, czystości spalin, rodzaju pojazdu oraz paliwa. Są to podstawowe czynniki wpływające na tę opłatę. Najdroższe jest utrzymanie pojazdu z silnikiem diesla.

  Wysokość podatku drogowego różnić będzie się także w zależności od prowincji, w której mieszkamy. Zazwyczaj są to niewielkie różnice wynoszące od kilku do kilkunastu euro, jednak warto mieć to na uwadze podczas rejestracji auta.

  Obliczanie podatku drogowego w Holandii może być skomplikowane, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Dlatego najłatwiej skorzystać z łatwego w obsłudze narzędzia dostępnego na stronie internetowej Niderlandzkiej agencji podatkowej Belastingdienst. Specjalny kalkulator podatku drogowego w Holandii polega na odpowiedzeniu na serię pytań dotyczących charakterystyki twojego auta i podania swojego miejsca zamieszkania. Po wprowadzeniu wszystkich danych a uzyskasz informację o wysokości opłat za kwartał.

  Jeżeli masz problem, jak obliczyć podatek drogowy w Holandii, zgłoś się do naszego biura podatkowego – prześlij nam niezbędne dane, a dokonamy niezbędnych kalkulacji i podejmiemy odpowiednie kroki, aby zgłosić auto do holenderskiego urzędu komunikacji RDW. Warto jednak wiedzieć, że średnio, podatek drogowy w tym kraju wynosi około 650 euro rocznie.

  Ulotka informacyjna Belastingdienst: pobierz

  Jak opłacić podatek drogowy w Holandii?

  Aby zgłosić samochód do podatku w Holandii, należy pobrać ze strony urzędu odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Po jego dokładnym wypełnieniu, dokument ten wraz z kopią dowodu rejestracyjnego pojazdu, należy wysłać na adres wskazany na formularzu. Po około 8 tygodniach otrzymasz informację zwrotną, ile wyniesie podatek od samochodu w Holandii i jak dokonywać opłat.

  Wszelkie informacje w holenderskich urzędach załatwiać trzeba w języki niderlandzkim – jeżeli jest to dla Ciebie przeszkoda, skorzystaj z naszych usług, a pomoże Ci w załatwieniu wszelkich formalności.

  Podatek MRB w holandii

  Podatek drogowy w Holandii na polskich tablicach

  Jeździć na polskich tablicach rejestracyjnych w Holandii możemy przez pewien czas. Jeśli jest to pierwsza wizyta w Holandii i pobyt nie przekroczy 4 miesięcy, wówczas będziesz zwolniony z obowiązku płacenia tego podatku. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, po tym okresie obowiązkowe jest zarejestrowanie pojazdu do opłacania podatku drogowego (MRB)

  Podatek za samochód w Holandii – jakie są kary za jego nieopłacenie?

  Co będzie, jak nie zgłosisz auta do podatku? Początkowo nic – kłopoty zaczną się jednak w przypadku kontroli. Kiedyś były upomnienia, teraz są już kary. Wysokość kar często przekracza wartość auta, dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem.

  Za niepłacenie podatku drogowego grozi nam mandat w wysokości od 100 do 300 € i kara administracyjna, a dodatkowo będziemy musieli zapłacić zaległy podatek za okres, który tego nie robiliśmy. Skąd będzie wiadomo, że unikamy opłat? Przy kontroli drogowej lub zdjęciu z fotoradaru – jeżeli nasz samochód nie będzie widniał w systemie, czekają nas kłopoty

  Podatek samochodowy Holandia – aspekty prawne

  W dniu 9 lipca 2018 sąd Zeeland-West-Brabant zadał pytanie prejudycjalne do Hooge Raad der Nederlanden (Sąd Najwyższy Holandii). Pytanie dotyczyło zgodności z prawem wspólnotowym naliczania podatku drogowego dla tzw. nierezydentów (niet-ingezetene).

  Zapytanie dotyczyło obywatela Polski ukaranego podatkowym nakazem zapłaty na kwotę €3553. Do chwili wydania wyroku i zakończenia postępowanie nic się nie zmienia. Belastingdienst nie zamierza zaniechać pobierania podatku MRB. Wyrok z dnia 5 kwietnia 2019 znajduje się tutaj.

  Ile kosztuje podatek drogowy w Holandii? Podpowiemy!

  Szukasz pomocy w zarejestrowaniu samochodu w Holandii i zgłoszeniu go do płacenia podatku drogowego? Nasze biuro podatkowe jest do Twojej dyspozycji! Specjalizujemy się w obsłudze klientów pragnących bezproblemowo dopełnić formalności związanych z rejestracją pojazdu oraz wprowadzeniem go do systemu opodatkowania w Holandii. Dzięki naszej pomocy unikniesz wysokich kar i nieporozumień! Oferujemy kompleksową pomoc oraz doradztwo na każdym etapie procesu – zapraszamy!

  Koszt zgłoszenia do podatku jest zgodny z cennikiem.

  Zgłoś swoje auto, opłać podatek i śpij spokojnie!

  Więcej informacji znajdziesz we wpisach: