Holenderski Podatek Drogowy – MRB

Od 1 stycznia 2014 każda osoba uznana za rezydenta, zobowiązana jest do opłacania holenderskiego podatku drogowego.

Generalna zasada jest taka: Jeżeli używasz holenderskich dróg to musisz za nie płacić podatek drogowy MRB (motorrijtuigenbelasting). Jeśli chcesz uniknąć płacenia dotkliwych kar, najlepiej o tym pamiętać. Pomożemy Ci zgłosić Twoje auto do podatku i uregulować zaległe należności. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz!

Koszt zgłoszenia do podatku jest zgodny z cennikiem.

  • captcha

  Kiedy należy zacząć płacić Holenderski Podatek Drogowy – MRB?

  Najlepiej od razu! Wtedy nie spotka nas przykra niespodzianka. Dotyczy to szczególnie osób pracujących w Holandii na stałe bądź cyklicznie.

  Reguła 4 miesięcy

  W większości przypadków za poruszanie się samochodem po holenderskich drogach należy płacić podatek drogowy MRB (motorrijtuigenbelasting). Od tej zasady są nieliczne wyjątki, dzięki którym podatku MRB nie zapłacimy.

  W przypadku gdy jest to nasz pierwszy wyjazd do Holandii i nie potrwa dłużej niż 4 miesiące to płacić podatku nie musimy. Okres 4 miesięcy liczy się od momentu rozpoczęcia pracy, a nie sprowadzenia auta.

  Przykład: Rozpoczęcie pracy: 1 stycznia. Okres bezpodatkowy kończy się 30 kwietnia. Nie ma znaczenia, że auto przyjechało np. 10 kwietnia.

  Ile wynosi podatek drogowy?

  Wysokość podatku uzależniona jest od masy własnej pojazdu, czystości spalin, rodzaju pojazdu oraz paliwa. Najdroższe jest utrzymanie pojazdu z silnikiem diesla.

  Najkorzystniejsze: elektryczne (0 €), hybryda (ok. 47 €/kwartał), benzynowa (ok. 150 €/kwartał), gaz sekwencyjny (ok.160 €/kwartał) i diesel (od 250 do 400 €/kwartał).

  Ulotka informacyjna Belastingdienst: pobierz

  Kary za nieopłacenie podatku drogowego

  Co będzie jak nie zgłoszę auta do podatku? Początkowo nic, ale w przypadku kontroli zaczną sie kłopoty. Kiedyś były upomnienia, teraz są już kary. Wysokość kar często przekracza wartość auta, dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem.

  Więcej informacji znajdziesz we wpisie – Podatek drogowy Holandia – czym jest? Kto go płaci?

  Aspekty prawne

  W dniu 9 lipca 2018 sąd Zeeland-West-Brabant zadał pytanie prejudycjalne do Hooge Raad der Nederlanden (Sąd Najwyższy Holandii). Pytanie dotyczyło zgodności z prawem wspólnotowym naliczania podatku drogowego dla tzw. nierezydentów (niet-ingezetene).

  Zapytanie dotyczyło obywatela Polski ukaranego podatkowym nakazem zapłaty na kwotę €3553. Do chwili wydania wyroku i zakończenia postępowanie nic się nie zmienia. Belastingdienst nie zamierza zaniechać pobierania podatku MRB. Wyrok z dnia 5 kwietnia 2019 znajduje nie tutaj.

  Koszt zgłoszenia do podatku jest zgodny z cennikiem.

  Zgłoś swoje auto, opłać podatek i śpij spokojnie.