Holenderski Podatek Drogowy – MRB

 

Holenderski Podatek Drogowy - MRB Motorrijtuigenbelasting

Generalna zasada jest taka: Jeżeli używasz  holenderskich dróg to musisz za nie płacić podatek drogowy MRB (motorrijtuigenbelasting).

Od tej zasady są nieliczne wyjatki, dzięki którym podatku MRB nie zapłacimy. Chcesz wiedzieć więcej? Poczytaj tutaj.

Informacje podstawowe:

Kiedy należy zacząć płacić Holenderski Podatek Drogowy - MRB?
Najlepiej od razu! Wtedy nie spotka nas przykra niespodzianka. Dotyczy to szczególnie osób pracujących w Holandii na stałe, bądź cyklicznie.

Reguła 4 miesięcy:
W przypadku gdy jest to nasz pierwszy wyjazd do Holandii i nie potrwa dłużej niż 4 miesiące to płacić podatku nie musimy. Okres 4 miesięcy liczy się od momentu rozpoczecia pracy, a nie sprowadzenia auta.
Przykład:
Rozpoczecie pracy: 1 stycznia. Okres bezpodatkowy kończy się 30 kwietnia. Nie ma znaczenia, że  auto przyjechało np. 10 kwietnia.

Ile to kosztuje?
Wysokość podatku uzależniona jest od masy własnej pojazdu, czystości spalin, rodzaju pojazdu oraz paliwa. Najdroższe jest utrzymanie pojazdu z silnikiem diesla.
Najkorzytniejsze: elektryczne (0€), hybryda (ok 47€/kwartał), benzynowa (ok 150€/kwartał), gaz sekwencyjny (ok. 160€/kwartał) i diesel (od 250 do 400€/kwartał).

Kary:
Co będzie jak nie zgłoszę auta do podatku? Początkowo nic, ale w przypadku kontroli zaczną sie kłopoty. Kiedyś były upomnienia, teraz są już kary. Wysokość kar często przekracza wartość auta, dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem do Holenderski Podatek Drogowy - MRB.

Aspekty prawne:
W dniu 9 lipca 2018 sąd Zeeland-West-Brabant zadał pytanie prejudycjalne do Hooge Raad der Nederlanden (Sąd Najwyższy Holandii). Pytanie dotyczyło zgodności z prawem wspólnotowym naliczania podatku drogowego dla tzw. nierezydentów (niet-ingezetene). Zapytanie dotyczyło obywatela Polski ukaranego podatkowym nakazam zapłaty na kwotę €3553. Do chwili wydania wyroku i zakończenia postepowania nic się nie zmienia. Belastingdienst nie zamierza zaniechać pobierania podatku MRB.

Opłata za zgłoszenie do Holenderski Podatek Drogowy - MRB
Całkowity koszt zgłoszenia do podatku drogowego to 150 złotych lub 35€.
Konto do wpłaty: PL12 1140 2017 000 4102 0900 8873 tytułem: VIN auta.
Potwierdzenie proszę załączyć w formularzu.

Jeżeli chcesz zgłosić auto do Holenderski Podatek Drogowy - MRB wypełnij poniższy formularz:

MRB

  • Dodaj plik
  • Dodaj plik
  • captcha

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności