Jaki zapłacimy podatek drogowy w Niemczech? Poznaj Kraftfahrzeugsteuer
Kraftfahrzeugsteuer – podatek drogowy w Niemczech
Przed wyjazdem do Niemiec warto zapoznać się z obowiązującym w tym kraju podatkiem drogowym. Dotyczy on także polskich kierowców, dlatego lepiej być przygotowanym i uniknąć konieczności płacenia dotkliwych kar. W dzisiejszym wpisie przedstawimy dokładnie, kto i na jakich zasadach musi płacić niemiecki podatek od pojazdów silnikowych – zapraszamy do lektury.
Podatek drogowy w Niemczech dla Polaków – kto musi płacić?
Obowiązek płacenia podatku drogowego w Niemczech zależy od czasu, jaki przebywamy w tym kraju. Każdy kierowca, użytkujący samochód u naszych zachodnich sąsiadów przez co najmniej 183 dni będzie musiał zapłacić podatek od pojazdów silnikowych.
Nie zapłacą więc podatku osoby przebywające w Niemczech krócej niż pół roku – niezależnie od celu pobytu. Wszystkie wątpliwości związane z Kraftfahrzeugsteuer określa ustawa o podatku od pojazdów silnikowych — KraftStG.
Sprawdź jakie zmiany nastąpiły w systemie podatkowym w 2023 roku i dowiedz się jakie opłaty Cię czekają.
Podatek drogowy w Niemczech a polskie tablice
Warto być świadomym, że Kraftfahrzeugsteuer będziemy musieli płacić również za auto na polskich tablicach. Zgodnie z ustawą o podatku od pojazdów silnikowych nakładany jest on na każdy pojazd. Nie ma więc znaczenia, że nie zarejestrujemy naszego auta w Niemczech – jeżeli będziemy poruszać się po tamtejszych drogach, to w dalszym ciągu dotyczy nas podatek drogowy.
Na polskich tablicach możemy poruszać się jednak najdłużej przez 12 miesięcy. W przypadku planowanego dłuższego pobytu rejestracja samochodu w Niemczech jest obowiązkiem każdego mieszkańca.
Ile wynosi podatek drogowy w Niemczech?
Osoby, które zdecydują się na wyjazd do pracy za naszą zachodnią granicę, interesują przede wszystkim, jak obliczyć podatek drogowy w Niemczech. Wszystko zależeć będzie jednak od samochodu, jakim się poruszamy. Każdy przypadek jest więc rozpatrywany indywidualnie, a pod uwagę brane są między innymi pojemnością silnika, typem paliwa oraz emisją dwutlenku węgla – w skrócie, im więcej spalin emituje, tym wyższą stawkę trzeba zapłacić. Wszystkie pojazdy w Niemczech mają przypisaną klasę emisji dwutlenku węgla – od Euro-1 do Euro-6.
Kwota bazowa wynosi 2 euro na każde 100 cm3 pojemności skokowej (różnica pomiędzy maksymalną a minimalną objętością cylindra) silnika benzynowego lub 9,50 euro na każde 100 cm3 pojemności skokowej silników wysokoprężnych. Dodatkowo brane są pod uwagę inne czynniki, przez co samodzielne obliczenie podatku jest bardzo skomplikowane.
Podatek drogowy Niemcy – kalkulator
Obliczanie podatku drogowego w Niemczech najłatwiejsze będzie przy pomocy specjalnego kalkulatora. Przeznaczone do tego narzędzie potrzebować będzie aktualnych danych pojazdu – jego typ, rocznik, klasę emisji czy pojemność. Wystarczy wprowadzić je po kolei w kilku prostych krokach, aby otrzymać należna do zapłaty kwotę.
Ile kosztuje podatek drogowy w Niemczech? Kalkulator na stronie urzędu skarbowego pomoże Ci oszacować kwotę do zapłaty.
Podatek drogowy Niemcy – gdzie zapłacić?
Podatek drogowy pobiera niemiecki urząd celny (Zoll). Należy zapłacić go w całości z góry za następny rok, najpóźniej do 20 września.
Jeżeli kwota podatek jest wyższa niż 500 euro, można wnioskować o rozłożenie płatności na dwie raty, jednak w takiej formie zapłacimy dodatkowe 3%.
W przypadku podatku wyższego niż 1000 euro można płacić kwartalnie w czterech ratach. jednak należność zostanie podniesiona aż o 6%.
Dowiedź się również więcej o podatku od posiadania psa w Niemczech.
Podatek drogowy Niemcy – kto jest zwolniony z opłat?
Jak już wspominaliśmy powyżej, zwolnienie z podatku dotyczy turystów oraz wszystkich osób przebywających na terenie Niemiec krócej niż pół roku. Tak więc pracownicy sezonowi lub w delegacji z Polski nie muszą sobie zaprzątać głowy opłatami związanymi z pojazdami silnikowymi. W niektórych przypadkach podatku nie zapłacą także osoby dłużej przebywające w Niemczech.
Jedną z takich grup są studenci – konieczne jest jednak posiadanie auta zarejestrowanego na siebie, ważnej legitymacji studenckiej i zaświadczenia z uczelni. Aby uniknąć płacenia podatku, musimy być także jedynym użytkownikiem auta.
W celu zachęcenia kierowców do korzystania z rozwiązań o niskiej emisji CO2 i innowacyjnej, przyjaznej dla klimatu mobilności, automatycznemu zwolnieniu z podatku drogowego na okres 5 lub 10 lat podlegają od pierwszego dnia rejestracji auta elektryczne. Pięcioletne zwolnienie dotyczy aut zarejestrowanych w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31. grudnia 2020 r., natomiast przez dziesięć lat podatku nie zapłacimy, jeżeli zarejestrowaliśmy pojazd od 18 maja 2011 r. do 31 grudnia 2015 r.
Podatek drogowy w Niemczech – kary za unikanie zapłaty
Za niezapłacony podatek w Niemczech możemy otrzymać wysoki mandat. Dodatkowo policja wyśle zawiadomienie do urzędu skarbowego, jeśli fakt unikania płacenia zobowiązania wyjdzie na jaw podczas kontroli drogowej.
Kara za niezapłacenie podatku drogowego w Niemczech może okazać się bardzo kosztowna, a urząd celny i skarbowy mają narzędzia do tego, aby wyegzekwować należność. Początkowo zwrócą się do nas o zapłatę całej zaległej kwoty wraz z odsetkami, dlatego im dłużej będziemy zwlekać, tym więcej będzie nas to kosztować. W ostateczności może dojść nawet do zatrzymania dowodu rejestracyjnego samochodu.