Huurtoeslag, czyli holenderski dodatek do czynszu

Huurtoeslag - dodatek do czynszu

Mieszkania w Holandii nie należą do najtańszych. Coroczna indeksacja powoduje, że koszty rosną z każdym rokiem. Oprócz wysokiego kosztu wynajmu dochodzą również opłaty za energię elektryczną, wodę, a także podatki lokalne. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i ledwo wiążesz koniec z końcem, to masz szansę otrzymać dodatek do czynszu/dodatek mieszkaniowy w Niderlandach (Huurtoeslag).

Huurtoeslag w Holandii – co to?

Huurtoeslag to dodatek do mieszkania w Holandii. Jest to inaczej dodatek do kosztów wynajmowanego lokum, który opłacany jest przez holenderski rząd. Powstał on po to, aby zrekompensować wysokie koszty utrzymania wszystkim osobom, które osiągają niskie dochody. Dodatek mieszkaniowy w Holandii przysługuje wielu osobom – w tym naszym rodakom.

Dofinansowanie do mieszkania Holandia – warunki przyznania Huurtoeslag

Jak wspomnieliśmy wyżej – wiele osób może skorzystać z dofinansowania. Co ważne jednak nie każdej osobie wynajmującej jest ono przyznawane. Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy w Holandii, należy spełnić kilka warunków:

  • być zameldowanym na danym adresie (domu / mieszkaniu),
  • mieszkanie musi być samodzielne (dofinansowanie nie jest przyznawane na pokoje),
  • należy mieć ukończone 18 lat,
  • nie przekroczyć granicy dochodowej,
  • czynsz nie może być zbyt wysoki (752,33 € w 2021 roku),
  • nie możesz mieć zbyt dużych oszczędności (maksymalnie 31340 € jako singiel lub 62680 € wspólnie z partnerem); stan obowiązuje na 1 stycznia 2021 r.

Czy Polacy mieszkający w Holandii mogą otrzymać dofinansowanie do czynszu?

Wielu Polaków zastanawia się, czy może ubiegać się o Huurtoeslag. Odpowiadamy: tak, jak najbardziej! Każda legalnie przebywająca i zameldowana w Holandii osoba ma prawo do złożenia wniosku o dodatek do mieszkania w Holandii. Jeżeli potrzebujesz pomocy z wypełnieniem wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, koniecznie odezwij się do nas!

Dofinansowanie mieszkania Huurtoeslag 2021 – na jaką kwotę można liczyć?

Ile wynosi Huurtoeslag w 2021 roku? To zależy od kilku czynników. W przypadku "singla" opłacającego czynsz w wysokości 640€ z przychodem rocznym na poziomie 20000€ otrzymasz 273€ miesięcznego dofinansowania. Małżeństwa lub pary z przychodem na poziomie 30000€ mogą liczyć na wsparcie w kwocie 162€. Aby oszacować wysokość dofinansowania, wystarczy skorzystać z kalkulatora.

Dofinansowanie mieszkania w Holandii – kto wypłaca świadczenie Huurtoeslag?

Urzędem wypłacającym dofinansowanie do czynszu w Holandii jest Belastingdienst. Jest to niderlandzki Urząd Skarbowy. Aby skontaktować się z Belastingdienst, wystarczy wybrać numer 0800-0543, połączenie jest bezpłatne.

Czy dofinansowanie do czynszu Huurtoeslag w Holandii jest bezzwrotne?

To zależy, ponieważ odpowiedź jest uzależniona od rzeczywistej kwoty przychodu. Składające zeznanie podatkowe deklarujemy swoje roczne dochody. Jeżeli twoje dochody są wyższe niż te, które zadeklarowałeś we wniosku o Huurtoeslag to będziesz musiał zwrócić część dofinansowania od zadeklarowanej kwoty przychodu rocznego w rozliczeniu podatkowym.

Jak uzyskać dopłatę do czynszu w Holandii?

Najprościej złożyć wniosek na stronie Belastingdienst lub zlecić to specjalistom z naszej firmy.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać Huurtoeslag?

 • ankieta osobowa,
 • klauzula RODO,
 • Jaaropgave (karta podatkowa) z roku poprzedniego oraz aktualny salaris (odcinek wypłaty),
 • umowa najmu mieszkania.

Chcesz wiedzieć więcej o Huurtoeslag? Odezwij się do nas!

Ubiegasz się o dodatek mieszkaniowy w Holandii? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nie martw się formalnościami! Jeśli masz dodatkowe pytania, to skontaktuj się z nami i miej problem z głowy – zapraszamy!

 

powrót na górę