Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe?

Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe?

Wyjazd do pracy za granicą może przynieść wiele korzyści i jest szansą na uzyskanie naprawdę dobrych dochodów. Niezależnie czy jest to chwilowy pobyt, czy chęć pracy na stałe, decydując się na wyjazd zarobkowy do Holandii, należy dokładnie zapoznać się z holenderskim prawem podatkowym. Pomoże to uniknąć nieporozumień i problemów wynikających z nieznajomości przepisów tamtejszego urzędu skarbowego.

Czy rozliczenie podatkowe z Holandii jest obowiązkowe?

Zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, czy musisz wykonać rozliczenie podatku z Holandii, ponieważ nie jest to oczywiste.

Pracując w tym kraju, z wynagrodzenia pobierany jest podatek z Holandii – to zaliczka na podatek dochodowy. Oprócz tego konieczne jest roczne rozliczenie się z urzędem skarbowym. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy wszystkich osób pracujących legalnie na terenie Holandii.

W przypadku, jeśli nie jesteś zameldowany w Holandii, obowiązek złożenia deklaracji występuje w kilku przypadkach:

  1. otrzymałeś wezwanie z Belastingdienst (Aangiftebrief), które obliguje cię do wykonania rozliczenia z Holandii (w tym wypadku nie jest istotne, czy otrzymasz zwrot podatku z Holandii, czy będziesz musiał zapłacić dopłatę);
  2. zwrot podatku z Holandii wynosi powyżej 15 euro (polecamy poprosić o bezpłatną wycenę nadpłaty w naszym kalkulatorze podatkowym z Holandii);
  3. dopłata do podatku dochodowego wynosi powyżej 46 euro (dzieje się tak, gdy zaliczki pobierane z wynagrodzenia okazały się zbyt niskie).

Co istotne, jeśli obowiązuje cię rozliczenie podatkowe z Holandii, a tego nie dokonasz, nałożona zostanie na ciebie kara finansowa, wynosząca nawet do kilku tysięcy euro.

Rozliczenie podatku w Holandii – jak to zrobić?

Rozliczenie podatku w Holandii wymaga złożenia zeznania podatkowego do Belastingdienst, czyli holenderskiego urzędu skarbowego. Każda osoba, która uzyskiwała dochody w Holandii, ma obowiązek rozliczenia podatku, na który składki pobierane były z jej pensji przez cały okres zatrudnienia. Jeżeli były one wyższe, niż przewiduje ustawodawca, należy nam się zwrot podatku. Na jego wysokość mogą wpłynąć również liczne ulgi jeśli kwalifikujemy się do skorzystania z nich. O należną nam nadwyżkę możemy się starać nawet do 5 lat wstecz.

Niezbędne do uzyskania zwrotu podatku będą odpowiednie dokumenty, które należy skompletować w pierwszej kolejności. Wysokość dochodu oraz  inne ważne informacje znajdują się na naszej karcie podatkowej Jaroopgave, którą otrzymujemy od naszego pracodawcy.

Po zebraniu wszystkich wymaganych dokumentów i złożeniu rozliczenia w wyznaczonym terminie pozostaje jedynie czekać na zwrot podatku z Holandii. Tamtejszy urząd skarbowy nie ma dokładnego terminu, w który m musi rozpatrzyć zeznanie. Najczęściej jest to jednak okres od 3 do 6 miesięcy.

Czy muszę rozliczyć się z podatku z Holandii w Polsce?

Wiemy już, czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe, ale jak się ma to do obowiązku rozliczania PIT w Polsce. Jest to kwestia, która na pewno interesuje Polaków pracujących w Holandii, ale mieszkających obecnie w naszym kraju. Polska i Holandię dotyczą przepisy zawartej pomiędzy tymi krajami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co to oznacza? Dochody uzyskane w kraju tulipanów nie podlegają opodatkowaniu w polskim urzędzie skarbowym. Nie oznacza to jednak, że nie musisz złożyć rocznego zeznania podatkowego. Wciąż masz obowiązek przedstawić zeznanie PIT 36 z załącznikiem ZG zawierającym wykaz dochodów uzyskanych na terenie Holandii.

Co grozi za nierozliczenie się z podatku w Holandii?

Jeżeli otrzymasz oficjalne pismo Aangiftebrief oznacza to, że masz obowiązek rozliczenia podatku dochodowego z Holenderskim urzędem skarbowym. Zdecydowanie nie należy ignorować takiego wezwania niezależnie od tego, czy należy ci się zwrot podatku, czy musisz dokonać dopłaty. Jeżeli nie rozliczysz się z podatku w Holandii w obowiązującym terminie przypadającym na 1 lipca, urząd skarbowy wyśle ponaglenie. Daje Ci to dokładnie 10 dni na złożenie deklaracji podatkowej, w przeciwnym wypadku zostanie nałożona kara, która może wynosić od 369 euro do nawet 5278 euro.

Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe? – zdaj się na specjalistów

Jeżeli w dalszym ciągu nie jesteś pewien czy masz obowiązek rozliczyć się z podatku z Holandii, a wszystkie formalności związane z urzędem skarbowym wydają Ci się niezwykle skomplikowane – skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym. Oferujemy kompleksowe usługi dla osób podejmujących się pracy za granicą. Zadbamy, aby Twoje rozliczenie zostało złożone prawidłowo, pomożemy Ci zebrać wszystkie dokumenty oraz skontaktujemy się w Twoim imieniu z holenderskim urzędem skarbowym. Skorzystaj z naszych usług, a Twój zwrot podatku będzie najwyższy jak to możliwe.

powrót na górę