euro

Rozliczenie podatku z Holandii – co potrzebne?

Publikacja wpisu: grudzień, 2020
Aktualizacja wpisu: grudzień, 2023

Nie wiesz, jakie dokumenty do zwrotu podatku z Holandii musisz przygotować? A może rozliczenie PIT z Holandii jest dla ciebie za trudne? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinny ci w tym pomóc.

Belastingdienst, Jaaropgaaf, Jaaropgave – terminy, które musisz znać, wypełniając PIT w Holandii

Zaczniemy od wyjaśnienia podstawowych terminów, aby zawiłości w holenderskim prawie podatkowym oraz razu się rozwiały.

Pojęciem, które musisz znać, jeśli chcesz rozliczać się z podatku w Holandii, jest Belastingdienst. W ten sposób określany jest holenderski odpowiednik polskiego urzędu skarbowego. Do niego będziesz musiał zgłosić się, starając się o zwrot podatku z Holandii, a także wnioskując o przyznanie różnego rodzaju zasiłków. Ponadto możesz zostać wezwany do Belastingdienst celem złożenia zeznania podatkowego lub wtedy, jeśli bez meldunku będziesz jeździć samochodem na polskich tablicach.

Jaaropgaaf oraz Jaaropgave to holenderskie karty podatkowe. Czym się różnią? Jaaropgave to dokument, w którym przedstawione są informacje na temat twojego dochodu (to odpowiednik polskiego PIT-11). Natomiast Jaaropgaaf to karta, dzięki której wykonasz rozliczenie podatku z Holandii. Kartę podatkową wydaje pracodawca, aczkolwiek w awaryjnych sytuacjach może to zrobić Belastingdienst (np. wtedy, gdy przedsiębiorca ogłosi bankructwo).

Ostatni termin, który warto znać, to Sofi/BSN. Jest to numer umożliwiający identyfikację podatkową, potrzebny do podjęcia legalnej pracy w Holandii. Najprościej jest go przyrównać do polskiego NIP-u.

Rozliczenie podatku z Holandii – jakie dokumenty?

Skoro znasz już podstawowe terminy, dowiedz się, jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii. Potrzebujesz:

  • Jaaropgave (jeśli pracowałeś u kilku pracodawców, powinieneś otrzymać kartę podatkową od każdego z nich);
  • zaświadczenia o dochodach z polskiego urzędu (będzie ci ono potrzebne m.in. wtedy, gdy chcesz udowodnić, że co najmniej 90% wszystkich twoich dochodów stanowiły zarobki z Holandii, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z korzystnych ulg podatkowych);
  • oświadczenia o okresie pracy;
  • potwierdzenia zameldowania z Holandii (jeśli dotyczy).

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce

Wiesz o tym, że o zwrot podatku z Holandii możesz starać się nawet do 5 lat wstecz? Co więcej, możesz to wykonać, mieszkając już w Polsce. W tym celu musisz wypełnić oraz dostarczyć PIT 36 oraz dołączyć do niego formularz PIT-ZG.

Wszystkie najważniejsze informacje, które będą potrzebne ci do uzupełnienia tych dokumentów, znajdziesz w Jaaropgave.

Kalkulator podatkowy – Holandia

Liczysz na zwrot podatku z Holandii? Sprawdź wcześniej, jaką sumę możesz otrzymać. Na naszej stronie znajdziesz kalkulator podatkowy z Holandii, który, po wpisaniu podstawowych danych, wyliczy kwotę nadpłaty. Możesz też poprosić o wykonanie bezpłatnej wyceny zwrotu z podatku. Ten kalkulator zwrotu podatku z Holandii wygląda podobnie, różnica polega na tym, że niezbędnych wyliczeń dokonują specjaliści z naszego biura rachunkowego. Dzięki temu możesz zyskać pewność, że podane wartości będą poprawne (w automatycznym kalkulatorze wystarczy, że źle wpiszesz określone dane, a wynik już nie będzie wiarygodny).