Jaaropgaaf po polsku – łamiemy niderlandzką barierę językową!
Jaaropgaaf, jarograf, jaaroopgave – co to jest?
Jaaropgaave (jaaropgaaf lub potocznie jaropgaf) to holenderska karta podatkowa, która wydawana i dostarczana jest przez pracodawcę po zakończonym roku podatkowym. Dzięki niej możesz rozliczyć się z urzędem skarbowym z uzyskanych dochodów i liczyć na ewentualny zwrot podatku z Holandii. Ale jak czytać to, co się na niej znajduje? Zobacz polskie tłumaczenie jarografu i przekonaj się, że rozliczanie się na podstawie tego dokumentu nie jest takie straszne, jakie mogłoby się wydawać!
Jaaropgaave to odpowiednik polskiego PIT11 i tak jak w przypadku polskiego odpowiednika zawiera informację o dochodzie i zapłaconym podatku, ale nie ma w nim informacji o składkach na ubezpieczenie społeczne.
Jaarogaave, jaaropgaaf, jarograf – holenderska karta podatkowa po polsku
Wiele osób zadaje sobie pytanie „po co mi jaaropgaaf/jaaropgaave/jaropgaf?”. Warto wiedzieć, że każda osoba legalnie zatrudniona w Holandii musi otrzymać jaaropgaaf. Karta podatkowa powinna być dostarczona najpóźniej do połowy marca. Jaaropgaave to dokument potwierdzający przychód oraz odprowadzony podatek. Jaaropgaaf jest niezbędny, aby prawidłowo wykonać holenderskie rozliczenia podatkowe, a także uzyskać zwrot podatku z Holandii.
W zależności od firmy (pracodawcy) karty podatkowe mogą przyjmować różne formy, jednak treść zazwyczaj jest podobna, czyli każdy zawiera informacje o przychodzie oraz zapłaconym podatku.
Pracowałeś u kilku pracodawców? W takim razie powinieneś otrzymać jaaropgave z Holandii od każdego z nich.
Jarograf Holandia – co zawiera?
W holenderskiej karcie podatkowej zawarte są takie informacje jak:
- suma uzyskanych dochodów,
- wysokość zapłaconego podatku,
- suma zapłaconych składek na poczet ubezpieczenia,
- dane pracodawców (firm),
- dane pracownika.
Jaaropgaave a rozliczenie w Polsce – PIT36ZG
Holenderska karta podatkowa – jaaropgaave jest niezbędna do wykonania rozliczenia z polskim Urzędem Skarbowym. Konwencja MLI wprowadzona w 2019 roku wymaga, aby każda osoba pracująca za granicą wykazała swoje dochody w Polsce. Kwoty zawarte w jaaropgave powinny pokrywać się w ostatnim otrzymanym salarisem, czyli odcinkiem wypłaty (włącznie z dodatkiem wakacyjnym i urlopowym). Otrzymałeś jaaropgaaf? Dane się nie zgadzają?
Pamiętaj o tym, że w przypadku rozbieżności należy niezwłocznie skontaktować się z pracodawcą, jeżeli to nie pomoże to pozostaje jeszcze Belastingdienst. Kliknij i rozlicz swój PIT36ZG. Znamy się na rzeczy!
Czy Belastingdienst wydaje jaaropgaave?
Za wydanie holenderskiej karty podatkowej odpowiedzialny jest pracodawca – a jak już wspomnieliśmy – w przypadku kilku pracodawców otrzymasz kilka kart podatkowych. W sytuacjach awaryjnych np. bankructwo pracodawcy Belastingdienst może wydać druk IB60 lub wydruk z systemu FLG, który zawiera wszelkie dane o dochodach.
Z dokumentu FLG można się rozliczyć! Aby uzyskać druk FLG, należy osobiście udać się do Belastingdienst. Druk IB60 zawiera zazwyczaj tylko przychód brutto i nie może służyć jako podstawa do rozliczenia podatku z Holandii, nie przyda się także do rozliczenia z polskim fiskusem (PIT36ZG). Zamów dokument FLG!
Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe?
Czy można odzyskać utracony jaaropgaave (jarograf, jaaropgaaf)?
Tak, jest to jak najbardziej możliwe! Nie powinno być problemu, aby uzyskać duplikat jarografu w miejsce utraconego, jednak nie zawsze wszystko jest takie proste.
Jeżeli potrzebujesz uzyskać komplet swoich danych finansowych zawierających Loon (przychód), loonheffing (zaliczka na podatek) oraz Verrekende Arbeidskorting (zniżka pracownicza) to skontaktuj się z nami, a w krótkim czasie uzyskamy niezbędne dokumenty finansowe. Dokumenty uzyskujemy za pomocą zabezpieczonej transmisji bezpośrednio z Belastingdienst.
Jeżeli masz komplet dokumentów złóż wniosek o zwrot podatku z Holandii, a przed wysłaniem rozliczenia otrzymasz bezpłatną kalkulację.
Czytaj również: jak odzyskać podatek z Holandii?
Jak czytać jaaropgaaf/jarograf? Tłumaczenie jaaropgaaf/jaaropgave/jarograf
Jak czytać jarograf? To pytanie, które zadawane jest przez wiele osób. Dokument ten wystawiany jest w języku holenderskim. Jeśli nie wiesz, co oznaczają kolejne pozycje w dokumencie, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajduje się tłumaczenie jaaropgave.
- Loon lub fiscaal loon (loon voor loonbelasting/premie volksverzekeringen) – całkowity dochód brutto.
- Ingehouden Loonbelasting, loonheffing albo ingehouden looheffing – jest to kwota określająca wysokość pobranego podatku, a także maksymalna kwota zwrotu podatkowego.
- Arbeidskorting, lub verrekende arbeidskorting jest ulgą pracowniczą. Arbeidskorting pomniejsza podatek do zapłaty.
- Premie ziekenfonds lub ingehouden bijdrage zorgverzekeringswet – to kwota na ubezpieczenie zdrowotne (chorobowe). Odliczenie tej kwoty w rozliczeniu podatkowym jest możliwe tylko w przypadku dochodów mieszczących się w najwyższym progu podatkowym.
- Loon zorgverzekeringswet – maksymalny kwota będąca podstawą do wyliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne (chorobowe).
- Levensloopverlofkorting – jest to ulga za staż pracy (wysługę lat).
- Loonheffingskorting – jest ulgą w podatku od wynagrodzenia (loonbelasting). Ulgę loonheffingskorting można zastosować jako: ulga dla pracowników starszych, ulga dla młodzieży niepełnosprawnej, powszechna ulga podatkowa oraz [zwiększona] ulga pracownicza.
ET Kosten – Koszty eksterytorialne – Twój zwrot podatkowy wyższy nawet o 500€!
Kwoty ET Kosten nie znajdziesz na jaaropgaave, jednak dla nas to żaden problem. Rozliczając swój holenderski podatek warto wystąpić o ET Kosten, czyli ulgę dla pracowników tymczasowych. Aby wystąpić o koszty eksterytorialne nie trzeba mieć żadnych dodatków dokumentów. Nasza firma uzyskuje ET Kosten za ostatnie 5 lat, średnia kwota ET waha się od 400 do 700€.
Nie czekaj, pobierz dokumenty i odzyskaj swój zwrot podatku oraz ET Kosten razem z nami!
Więcej informacji uzyskasz telefonicznie lub w naszym biurze stacjonarnym.
Tel. 786 001 203 | Biuro Borsuk | 44-100 Gliwice | Zwycięstwa 33/III.
Jaaropgaaf – jak rozliczyć?
Potrzebujesz rozliczyć jaropgaaf? Nie wiesz, jak to zrobić? Na samym początku musisz skompletować wszystkie potrzebne dokumenty. Oprócz karty podatkowej musisz być w posiadaniu m.in. numeru BSN lub SOFI. Rozliczanie jaaropgafu najlepiej jednak zostawić jest profesjonalistom.
Odezwij się do nas, a my zajmiemy się resztą. Wyliczymy dla Ciebie należność, będziemy Cię reprezentować przed Belastingdienst i w Twoim imieniu złożymy wniosek o rozliczenie jaropgrafu w odpowiednim urzędzie podatkowym. Zapraszamy do kontaktu.
Nie czekaj, pobierz dokumenty i odzyskaj swój zwrot podatku oraz ET Kosten