Słowniczek

Słowniczek

Austria:

Loo

Nie wiesz co oznaczają pojęcia związane z rozliczeniem podatków z zagranicy? Nic nie szkodzi, przygotowaliśmy dla Ciebie mini ściągawkę, którą będziemy stale rozbudowywać.

Niemcy

Finanzamt - niemiecki urząd skarbowy.

Familienkasse -

Identifikationnummer (ID nummer) - niemiecki numer identyfikacyjny. Zazwyczaj nadawany po  zameldowaniu w Niemczech.

Kindergeld -

Lohnsteuerbescheinigung - Dokument potwierdzający uzyskane dochody, odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy, podatek kościelny itd. Odpowiednik polskiego PIT-11.

Steuernummer - Numer podatkowo-identyfikacyjny nadawany przy rozliczeniu przez lokalny Finanzamt. Nie jest niezbędny do niemieckiego rozliczenia podatkowego.

Wielka Brytania

HMRC - Organizacja rządowa Her Majesty Revenue&Customs, odpowiednik naszego urzędu skarbowego oraz ZUS w jednym.

National Insurance Number w Skrócie NIN lub NINO - jest to indywidualny, niepowtarzalny numer nadawany każdej osobie, która podejmuje legalną pracę na terenie UK. Niezbędny w przypadku kontaktu z brytyjskimi urzędami.

P45 - Karta podatkowa, która zawiera uzyskany dochód oraz odprowadzoną zaliczkę na podatek dochodowy. P45 wydaje pracodawca w momencie rozwiązania umowy o pracę. Jest potrzebna w przypadku składania rozliczenia podatkowego.

P60 - Karta podatkowa, zawierająca całoroczne zestawienie dochodu oraz zapłaconego podatku. Wydawana jest pod koniec roku kalendarzowego. Odpowiednik polskiego PIT-11.

Payslip - pasek wypłaty, który wydawany jest razem z wynagrodzenie. Payslipy mogą być tygodniowe, czterotygodniowe  lub miesięczne. Mogą być papierowe lub elektroniczne.