Jak sprawdzić numer identyfikacji podatkowej w Niemczech

Jak sprawdzić numer identyfikacji podatkowej w Niemczech

W Polsce każdy obywatel ma przypisany unikatowy numer PESEL, który jest używany do załatwienia większości spraw formalnych dotyczących naszej osoby. W Niemczech funkcjonuje natomiast numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer) oraz numer identyfikacyjny (Steuer-ID), oba niezbędne podczas składania corocznego rozliczenia podatkowego. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Kiedy następuje nadanie numeru identifikationsnummer? Jeżeli planujesz pracę w Niemczech, warto dowiedzieć się tego zawczasu, aby bez problemów załatwiać wszelkie sprawy z niemieckim urzędem skarbowym. W poniższym wpisie poznasz wiele cennych informacji na temat numeru identyfikacji podatkowej.

Steuernummer – do czego używany jest niemiecki numer identyfikacji podatkowej?

Numer identyfikacji podatkowej Steuernummber funkcjonuje na terenie Niemiec już od bardzo dawna. Zanim nastąpiły znaczące zmiany w systemie podatkowym w 2008 roku, był on jedynym i najważniejszym numerem wykorzystywanym przez niemiecki urząd skarbowy do identyfikacji obywateli. Wraz ze wspomnianymi zmianami gdy pojawił się nowy numer identyfikacyjny (die identifikationsnummer) nadawany na całe życie, jego rola zaczęła zdecydowanie słabnąć. Nie oznacza to jednak, że został całkowicie zastąpiony. Wciąż znajduje swoje zastosowanie, między innymi jest potrzebny podczas zakładania działalności gospodarczej czy w przypadku pracy jako freelancer.

Gdzie mogę dowiedzieć się, jaki mam numer identyfikacji podatkowej w Niemczech?

Numer identyfikacji podatkowej otrzymuje się zaraz  po złożeniu pierwszego zeznania podatkowego lub w przypadku założenia nowej firmy. Znajdziemy go w lewym górnym rogu naszej decyzji podatkowej. Nie jest on jednak stały. Jego zmiany mogą być wielokrotne i zależeć będą od miejsca zamieszkania podatnika, prowadzonej działalności, przynależności do danego urzędu skarbowego czy zawarcia związku małżeńskiego. Numer ten składa się z 10 lub 11 cyfr. Pierwsza grupa liczb jest przypisana do kraju związkowego, na którego terenie znajduje się urząd skarbowy i określa rejon jego urzędowania, a ostatnia pięciocyfrowa sekwencja jest indywidualnym numerem identyfikacji, unikatowym dla każdego niemieckiego podatnika.

Jeżeli nie posiadamy żadnych dokumentów, z których moglibyśmy odczytać nasz steuernummer, należy wykonać telefon do urzędu skarbowego. Powinniśmy bez problemu uzyskać wszystkie potrzebne informacje na temat naszego numeru identyfikacji podatkowej.

W sytuacji, gdy do tej pory nie został przydzielony Ci numer podatkowy, możesz złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek  z prośbą o nadanie takowego.

Die Identifikationsnummer (Steuer ID) – czym jest Niemiecki numer identyfikacji podatkowej?

Numer identyfikacji podatkowej (identifikationsnummer) różni się od steuernummer tym, że nadawany jest na całe życie każdemu obywatelowi w dniu narodzin lub innym osobom w momencie zameldowania.  Centralny Urząd Skarbowy w Niemczech automatycznie zajmuję się tym bez konieczności składania dodatkowego  wniosku. Łatwo w takim razie porównać go z naszym numerem PESEL. Numer identyfikacji podatkowej (Steuer ID) jest niezbędny do podjęcia oraz rozliczenia pracy w Niemczech.

Swój osobisty numer identyfikacyjny otrzymasz do 2 tygodni po zameldowaniu w liście od swojego urzędu podatkowego. Obowiązuje on przez całe życie niezależnie od zmiany miejsca zamieszkania, zatrudnienia czy stanu cywilnego.

Gdzie szukać numeru identyfikacji podatkowej?

Zarówno numer identyfikacji podatkowej steuernummer jak i numer identyfikacyjny (Steuer ID) znajdziesz w lewym górnym rogu każdej korespondencji z urzędem skarbowym. W sytuacji gdy nie masz pod ręką żadnych dokumentów z Niemiec, należy wykonać telefon do Centralnego Urzędu Podatkowego. Niezbędny do tego będzie dowód tożsamości w postaci paszportu potwierdzający Twoją tożsamość.

powrót na górę