Zwrot Podatku z Austrii

O zwrot podatku (Austria) można ubiegać się maksymalnie do 5 lat wstecz. Co to oznacza? W 2021 roku istnieje możliwość rozliczenia podatku z Austrii za następujące lata: 2020, 2019, 2018, 2017 oraz 2016. Mimo że między Polską a Austrią obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, to dochody osiągnięte w Austrii należy rozliczyć w Polsce. Należy również zgłosić je polskiemu fiskusowi w zeznaniu PIT36ZG.

Pomożemy Państwu skompletować wszystkie niezbędne dokumenty do zwrotu nadpłaconego podatku z Austrii, a także znacząco skrócić czas oczekiwania na ten zwrot. Zachęcamy do kontaktu się z nami — wspólnie odzyskamy podatek z Austrii nawet w miesiąc.

📞 Po otrzymaniu Twojego zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 dni roboczych.
Pola oznaczone * są obowiązkowe!
 • Dodaj plik
 • captcha

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności

Rozliczenie PIT z Austrii — do kogo należy ten obowiązek

Obowiązkowe rozliczenie podatku (Austria) odnosi się do kilku grup osób legalnie pracujących na terenie tego państwa. O jakich osobach jest tutaj mowa?

 • Zameldowane w Austrii.
 • Z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.
 • Z rocznym dochodem przekraczającym 12 tysięcy euro.
 • Mające w ciągu danego roku podatkowego więcej niż jednego pracodawcę.
 • Wezwane drogą pisemną przez austriacki urząd skarbowy do rozliczenia się.
 • Mające status rezydenta.

Rozliczenie podatku Austria — kogo uznaje się za rezydenta

Prawo podatkowe w Austrii wyraźnie wskazuje, kto jest uznawany za rezydenta w kraju. Są to osoby, które w tym państwie przepracowały co najmniej pół roku (bez przerwy). Za rezydenta uznaje się także pracownika, którego całkowity dochód roczny ze wszystkich krajów wynosi 90%. Jeśli praca w Austrii trwała dłużej niż 6 miesięcy, to istnieje możliwość złożenia dokumentów pozwalających na odzyskanie podatku przy rozliczeniu PIT w Austrii bez względu na to, ile w ciągu roku podatkowego udało się zarobić w innych krajach.

Zwrot podatku z Austrii — co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku

W przypadku rozliczenia podatku z Austrii w Polsce należy pamiętać o jednej kwestii — jeżeli praca w tym kraju trwała dłużej niż pół roku, to warunkiem koniecznym do odzyskania zwrotu podatku jest uzyskanie minimum 90% dochodów na terenie Austrii w danym roku podatkowym. Jeśli natomiast praca trwała mniej niż 6 miesięcy, to istnieje możliwość odzyskania całej kwoty podczas rozliczenia rocznego.

Rozliczanie podatku Austria — czas oczekiwania na decyzję

Po złożeniu dokumentów związanych z rozliczeniem rocznym w Austrii urząd skarbowy zajmie się rozpatrywaniem Państwa sprawy. Czas trwania całej procedury wynosi od 2 do 6 miesięcy. W tym czasie otrzymają Państwo zwrot z rozliczenia podatku (Austria) na konto bankowe. Podatek austriacki rozliczany jest na formularzu L1. W przypadku wątpliwości lub problemów, zachęcamy do skontaktowania się z przedstawicielami naszego biura rachunkowego.

 

Zwrot podatku z Austrii

Austria zwrot podatku — FAQ

Jak rozliczyć sie z podatku w Austrii

Aby móc złożyć rozliczenie podatku (Austria), należy być zameldowanym w tym kraju, mieć status rezydenta, nieograniczony obowiązek podatkowy lub więcej niż jednego pracodawcę w danym roku podatkowym. Rozliczenie PIT w Austrii obowiązuje także osoby z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, rocznym dochodem wynoszącym ponad 12 tysięcy euro oraz te, które otrzymały wezwanie do rozliczenia. Czas graniczny na złożenie deklaracji E1 to 30 kwietnia bieżącego roku podatkowego.

Zwrot podatku z Austrii — potrzebne dokumenty

Do zwrotu podatku w Austrii konieczne jest posiadanie wydawanej przez pracodawcę karty podatkowej Lohnzettel (druk L16). To formalne potwierdzenie uzyskania konkretnej wysokości dochodów przez osobę legalnie zatrudnioną do pracy na terenie Austrii. Kartę podatkową Lohnzettel powinno się otrzymać do końca stycznia (w formie elektronicznej) lub do końca lutego (w formie papierowej). Pozostałe dokumenty do austriackiego rozliczenia podatkowego to:

 • ankieta osobowa — należy ją pobrać i wypełnić pismem drukowanym,
 • kopia dokumentu tożsamości (wzór anonimizacji dokumentu),
 • deklaracja E1 (potrzebna wówczas, gdy podatnik uzyskuje dodatkowe dochody z innych źródeł; warunkiem jest uzyskanie dochodu powyżej 730 €, na przykład z umowy najmu, o dzieło, dywidendy itp.),
 • druk EU-EWR (wypełnia go polski urząd skarbowy na podstawie rozliczenia PIT36 ZG).

Co można odliczyć od podatku w Austrii

Przy rozliczaniu podatków w Austrii istnieje możliwość ubiegania się o różnego rodzaju ulgi, które znacząco zwiększają ostateczną kwotę zwrotu. Do najpopularniejszych dodatków podatkowych w Austrii należą:

 • ulga z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego (Doppelte Haushaltsführung – Familienheimfahrten);
 • ulga za podróże między Austrią a Polską (Familienfrahrten);
 • ulga z tytułu dojazdu do pracy (Pendlerpauschale);
 • dodatkowe koszty, takie jak zakup ubrań roboczych, obuwia ochronnego, materiałów dydaktycznych, narzędzi i artykułów niezbędnych do pracy;
 • ulga dla osób mających dzieci;
 • jednorazowy dodatek na dziecko (Familienbonus Plus).

O pozostałych ulgach przy zwrocie podatku z Austrii przeczytają Państwo tutaj.

Kwota wolna od podatku w Austrii

W prawie podatkowym w Austrii istnieje tak zwana kwota wolna od podatku. Dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych do pracy w tym kraju, które nie odprowadzają podatku dochodowego od rocznych zarobków wynoszących mniej niż 11 tysięcy euro. Jeśli podatnik przekroczy tę kwotę, to zgodnie z prawem przechodzi na kolejne progi podatkowe, które zobowiązują go odprowadzania określonych składek na rzecz podatku.

 

Rozliczenie podatku Austria — jak zacząć

Prosimy o wypełnienie naszego formularza lub samodzielne przygotowanie kompletu dokumentów. Należy wysłać je mailem na adres: [email protected] lub pocztą tradycyjną: Biuro Borsuk/holandia.org Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 33/III, 44-100 Gliwice.

Cena usługi rozliczenia podatku z Austrii zgodna jest z naszym cennikiem.