Zwrot podatku z Austrii

Uzyskaj zwrot podatku z Austrii!

Pracowałeś w Austrii? Rozliczenie podatku z Austrii możesz złożyć nawet do 5 lat wstecz. Upomnij się o należne Ci pieniądze. Pomożemy Ci skompletować wszystkie niezbędne dokumenty do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku z Austrii, a także znacząco skrócić czas oczekiwania na ten zwrot.

Jeżeli chcesz ubiegać się o zwrot  podatku z Austrii, skontaktuj się z nami — wspólnie odzyskamy Twój podatek nawet w miesiąc!

Zainteresowany? Zadzwoń do nas!
+48 786 001 203 lub wypełnij formularz kontaktowy


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności

  Rozliczenie PIT z Austrii — do kogo należy ten obowiązek

  Obowiązek rozliczenia podatku w Austrii odnosi się do kilku grup osób legalnie pracujących na terenie tego państwa. O jakich osobach jest tutaj mowa?

  • Zameldowane w Austrii.
  • Z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.
  • Z rocznym dochodem przekraczającym 12 tysięcy euro.
  • Mające w ciągu danego roku podatkowego więcej niż jednego pracodawcę.
  • Wezwane drogą pisemną przez austriacki urząd skarbowy do rozliczenia się.
  • Mające status rezydenta.

  Osoby spełniające wyżej wymienione kryteria mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe.

  Rozliczenie podatku z Austrii — kogo uznaje się za rezydenta

  Prawo podatkowe w Austrii wyraźnie wskazuje, kto jest uznawany za rezydenta w kraju. Są to osoby, które w tym państwie przepracowały co najmniej pół roku (bez przerwy) i płaciły podatek dochodowy w Austrii. Za rezydenta uznaje się także pracownika, którego całkowity dochód roczny ze wszystkich krajów wynosi 90%. Jeśli praca w Austrii trwała dłużej niż 6 miesięcy, to istnieje możliwość złożenia dokumentów pozwalających na zwrot podatku przy rozliczeniu PIT w Austrii bez względu na to, ile w ciągu roku podatkowego udało się zarobić w innych krajach. Jeśli jednak pracowałeś mniej niż 183 dni w Austrii, a w Polsce zarobiłeś kwotę powyżej 10000 Euro, wówczas nie możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

  Zwrot podatku z Austrii — co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku

  W przypadku rozliczenia podatku z Austrii w Polsce należy pamiętać o jednej kwestii — jeżeli praca w tym kraju trwała dłużej niż 183 dni, to warunkiem koniecznym do odzyskania zwrotu podatku jest uzyskanie minimum 90% dochodów na terenie Austrii w danym roku podatkowym. Jeśli natomiast praca trwała mniej niż 6 miesięcy, to istnieje możliwość odzyskania całej kwoty podczas rozliczenia rocznego.

  Rozliczanie podatku Austria — czas oczekiwania na decyzję

  Po złożeniu dokumentów związanych z rozliczeniem rocznym w Austrii urząd skarbowy zajmie się rozpatrywaniem Państwa sprawy. Czas trwania całej procedury wynosi od 2 do 6 miesięcy. W tym czasie otrzymają Państwo określoną sumę zwrotu podatku z Austrii na konto bankowe. Podatek austriacki rozliczany jest na formularzu L1. W przypadku wątpliwości lub problemów, zachęcamy do skontaktowania się z przedstawicielami naszego biura rachunkowego. Chętnie odpowiemy na zadawane pytania dotyczące złożenia deklaracji i kwoty zwrotu podatku.

   

  Zwrot podatku z Austrii

  Austria zwrot podatku — FAQ

  Jak rozliczyć się z podatku w Austrii

  Aby móc złożyć rozliczenie podatku (Austria), należy być zameldowanym w tym kraju, mieć status rezydenta, nieograniczony obowiązek podatkowy lub więcej niż jednego pracodawcę w danym roku podatkowym. Obowiązek rozliczenia dotyczy także osoby z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, rocznym dochodem wynoszącym ponad 12 tysięcy euro oraz te, które otrzymały wezwanie do rozliczenia z austriackiego urzędu skarbowego. Czas graniczny na złożenie deklaracji E1 to 30 kwietnia bieżącego roku podatkowego.

  Lohnzettel – czym jest austriacka karta podatkowa?

  Do zwrotu podatku w Austrii konieczne jest posiadanie wydawanej przez pracodawcę karty podatkowej Lohnzettel (druk L16). To formalne potwierdzenie uzyskania konkretnej wysokości dochodów przez osobę legalnie zatrudnioną do pracy na terenie Austrii. Kartę podatkową Lohnzettel powinno się otrzymać do końca stycznia (w formie elektronicznej) lub do końca lutego (w formie papierowej). Dokument ten składa się najczęściej z dwóch stron i zawiera wiele informacji niezbędnych do złożenia deklaracji podatkowej. Znajdziemy tam sumę zaliczek pobranych na podatek oraz wszystkie informacje dotyczące naszego wynagrodzenia.

  Zwrot podatku z Austrii — potrzebne dokumenty

  Pozostałe dokumenty do austriackiego rozliczenia podatkowego to:

  • ankieta osobowa — należy ją pobrać i wypełnić pismem drukowanym,
  • dokument tożsamości – kopia (wzór anonimizacji dokumentu),
  • deklaracja E1 (potrzebna wówczas, gdy podatnik uzyskuje dodatkowe dochody z innych źródeł; warunkiem jest uzyskanie dochodu powyżej 730 euro, na przykład z umowy najmu, o dzieło, dywidendy itp.),
  • druk EU-EWR (wypełnia go polski urząd skarbowy na podstawie rozliczenia PIT36 ZG).

  Co można odliczyć od podatku w Austrii

  Przy rozliczaniu podatków w Austrii istnieje możliwość ubiegania się o różnego rodzaju ulgi, które znacząco zwiększają ostateczną kwotę zwrotu. Do najpopularniejszych dodatków podatkowych w Austrii należą:

  • ulga z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego (Doppelte Haushaltsführung – Familienheimfahrten);
  • ulga za podróże między Austrią a Polską (Familienfrahrten);
  • ulga z tytułu dojazdu do pracy (Pendlerpauschale);
  • dodatkowe koszty, takie jak zakup ubrań roboczych, obuwia ochronnego, materiałów dydaktycznych, narzędzi i artykułów niezbędnych do pracy;
  • ulga dla osób mających dzieci;
  • jednorazowy dodatek na dziecko (Familienbonus Plus).

  O pozostałych ulgach przy zwrocie podatku z Austrii przeczytają Państwo tutaj.

  Dodatek dla rodziców do zwrotu podatku z Austrii – komu przysługuje?

  Starając się o zwrot podatku dochodowego z Austrii, możemy odpisać kwotę wolną od podatku na utrzymanie potomstwa. Przysługuje on rodzicom, którzy przez co najmniej 6 miesięcy pobierali zasiłek rodzinny w Austrii (Familienbeihilfe), a dziecko nie ma ukończonych dziesięciu lat. Maksymalna wysokość tej ulgi to nawet 2 300 euro rocznie, dzięki czemu zwrot nadpłaconego podatku może być znacznie wyższy.

  Zwrot podatku z Austrii – ulga z tytułu dojazdów

  Zwrot podatku z Austrii może być wyższy jeżeli dojeżdżamy do pracy ponad 20 kilometrów. W takim wypadku Austriacki urząd Skarbowy przewiduje specjalne ulgi podatkowe pozwalające na zmniejszenie kosztów pracy w Austrii. Będziesz zmuszony przedstawić wymagane dokumenty, w postaci rachunków za paliwo lub biletów za przejazdy, potwierdzające ile kilometrów przejechałeś w dany rok podatkowy.

  Ulga za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego – czy możesz o nią się starać?

  Doppelte Haushaltsführung, czyli ulga za prowadzanie podwójnego gospodarstwa domowego kierowana jest do małżeństw i obowiązuje w przypadku gdy jedno z małżonków mieszka w Polsce, a drugie podejmuje pracę w Austrii. W takiej sytuacji możesz się starać o zwrot za:

  • zakwaterowanie
  • podróże między Polską a Austrią

  W pierwszym przypadku masz obowiązek dostarczyć do urzędu skarbowego dokument potwierdzający Twój adres zamieszkania oraz drugiej osoby zainteresowanej, czyli małżonka. Jeżeli zaś chodzi o dojazdy, będzie to dokument wykazujący wysokość poniesionych kosztów np. faktury za paliwo lub bilety za przejazd. Wysokość kwoty podatkowej, jaką można odzyskać, zależeć będzie od Twoich dochodów i innych czynników wynikających z separacji z małżonkiem.

  Kwota wolna od podatku w Austrii

  W prawie podatkowym w Austrii istnieje tak zwana kwota wolna od podatku. Dotyczy ona wszystkich osób zatrudnionych do pracy w tym kraju, które nie odprowadzają podatku dochodowego od rocznych zarobków wynoszących mniej niż 11 tysięcy euro. Jeśli podatnik przekroczy tę kwotę, to zgodnie z prawem przechodzi na kolejny próg podatkowy, który zobowiązuje go odprowadzania określonych składek na rzecz podatku. Ma to ogromne znaczenie w procesie uzyskania zwrotu podatku z Austrii i wpływa bezpośrednio na jego wysokość.

  Rozliczenie podatku z Austrii – zaufaj naszym specjalistom

  Nasze biuro podatkowe to grupa specjalistów, która posiada szeroką wiedzę i doświadczenie z zakresu usług rozliczania podatków zagranicznych. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie: zawsze będziemy do twojej dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości. Zadbamy o to, aby twój podatek z Austrii został rozliczony poprawnie, a zwrot był możliwie jak najwyższy.

  Zwrot podatku z Austrii — skontaktuj się z nami

  Wypełnij formularz na naszej stronie lub samodzielne przygotuj komplet dokumentów. Wyślij je mailem na adres: [email protected] lub pocztą tradycyjną: Biuro Borsuk/holandia.org Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 33/III, 44-100 Gliwice.

  Cena usługi rozliczenia podatku z Austrii zgodna jest z naszym cennikiem. Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

  📞 Po otrzymaniu Twojego zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 dni roboczych.
  Pola oznaczone * są obowiązkowe!

   • Dodaj plik

   • captcha

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności