Zmiana Rezydencji Podatkowej
W związku z przewidywaną likwidacją ulgi abolicyjnej większość Polaków pracujących za granicą będzie zmuszona zapłacić dodatkowy podatek w Polsce. Rozwiązaniem problemu jest "utracenie polskiej rezydencji podatkowej".
Czy się to opłaca? Generalnie tak, ponieważ zawsze lepiej płacić podatek w jednym miejscu niż w dwóch.
W pierwszym etapie wykonamy specjalistyczną analizę czy jest możliwość zmiany rezydencji podatkowej. Po pozytywnej weryfikacji będziemy potrzebować zgody, aby działać w Twoim imieniu. Pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności i zapewnimy pełne doradztwo – zapraszamy.
Co daje zmiana kraju rezydencji podatkowej?
Rezydencja podatkowa jest miejscem, w którym podatnik zobowiązuje się do wypełniania swoich zobowiązań podatkowych. Jeżeli mieszkasz i pracujesz w Holandii, a polski urząd skarbowy uznaje Cię z rezydenta w Polsce, będziesz zmuszony rozliczyć się w dwóch miejscach. Pomimo tego, że oba kraje podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i nie zapłacimy podatku w Polsce to i tak należy złożyć stosowne dokumenty i formularz PIT-36/ZG.
Jeśli wiążesz swoją przyszłość z Holandią i tam na stałe zamierzasz zamieszkać, warto złożyć wniosek o zmianę rezydencji podatkowej – jest to niezwykle korzystne i pozwala na skorzystanie automatycznie z wielu ulg podatkowych podczas rocznego rozliczenia podatku z Holandii.
Zmiana rezydencji podatkowej w Holandii – jakie warunki trzeba spełniać?
Aby zostać rezydentem podatkowym w Holandii, musisz wykazać, że kraj ten jest centrum naszych interesów życiowych oraz gospodarczych. Oznacza to, że posiadasz legalne meldunek, legalne zatrudnienie lub własną działalność gospodarczą.
Pod uwagę brane są jednak także inne czynniki i dotyczą one przede wszystkim rodziny podatnika. Ważne jest, chociażby, czy cała Twoja rodzina przebywa w Holandii – osoby, których współmałżonek i dzieci mieszkają razem z nią w Holandii, będą miały zdecydowanie większe szanse, aby przekonać odpowiednie organy. Ostatecznie każdy wniosek analizowany jest indywidualnie.
Jak zmienić rezydencję podatkową w Holandii?
Jeżeli spełniamy odpowiednie warunki, dany kraj może uznać nas za rezydenta podatkowego automatycznie, jednak duża swoboda interpretacji przepisów może rodzić dużo wątpliwości. Jeżeli jesteśmy przekonani, że chcemy rozliczać się wyłącznie w Holandii, możemy postarać się o specjalny certyfikat, który poświadczy, że jesteśmy rezydentem podatkowym w tym kraju.
Aby uzyskać certyfikatu rezydencji podatkowej na terenie Holandii, należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego. Można tego dokonać drogą mailową, przesyłając do Belastingdienst dane takie jak: imię, nazwisko, numer BSN, cel, w jakim potrzebujemy certyfikat oraz adres do wysyłki.
Dokonaj zmiany rezydencji podatkowej z polskiej na niderlandzką (holenderską). Emigracja podatkowa to podstawowa forma legalnej optymalizacji podatkowej.
Decyzja najczęściej wydawana jest w terminie do 6 tygodni.