Zmiana klasy podatkowej (Niemcy)

Chcesz zmienić klasę podatkową z 1 na 3? Nie odpowiada Ci aktualna? Zmieniła się Twoja sytuacja życiowa? Nasi specjaliści pomogą w szybkim i bezbolesnym przejściu przez ten proces. Zmiana klasy podatkowej w Niemczech online z pomocą naszego biura podatkowego to najszybszy sposób na załatwienie wszystkich formalności z tym związanych. Prześlij nam niezbędne dokumenty, a zrobimy wszystko za Ciebie – zapraszamy!

Chcesz zmienić klasę podatkową z 1 na 3? Nie odpowiada Ci aktualna? Zmieniła się Twoja sytuacja życiowa? Nasi specjaliści pomogą w szybkiej i bezbolesnej zmianie klasy podatkowej w Niemczech.

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech online z pomocą naszego biura podatkowego to najszybszy sposób na załatwienie wszystkich formalności z tym związanych. Prześlij nam niezbędne dokumenty, a zajmiemy się całym procesem za Ciebie – zapraszamy!

  • captcha

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności

  Zmiana Klasy Podatkowej w Niemczech? Często się to po prostu opłaca!

  Niemiecki system prawny oparty jest na sześciu różnych klasach podatkowych (Steuerklasse). Określają one wysokość miesięcznych obciążeń podatkowych oraz wysokość kwoty wolnej od podatku. Z przynależności do poszczególnych klas wynika także wiele korzyści, dlatego czasami warto zastanowić się nad zmianą aktualnie przypisanej i złożyć odpowiedni wniosek do niemieckiego urzędu skarbowego.

  Kiedy warto zmienić klasę podatkową? Najczęstszy przypadek to niepracujący lub osiągający niskie dochody (poziom mini-job) małżonek. Po ślubie Finanzamt automatycznie klasyfikuje oboje partnerów do IV klasy podatkowej. Może się jednak okazać, że zarobki jednego z nich są znacznie wyższe – w takim przypadku opłaca się przejść do III klasy podatkowej, a drugi małżonek zostanie automatycznie zakwalifikowany do V klasy podatkowej. Taka konfiguracja pozwala uzyskać najlepsze warunki podczas rozliczenia podatku z Niemiec.

  Zmiana klasy podatkowej może być także szczególnie opłacalna w przypadku ciąży i narodziny dziecka oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

  Zmiana grupy podatkowej w Niemczech – jakie mamy możliwości?

  System podatkowy w Niemczech obejmuje sześć klas podatkowych, a kryteria przyporządkowania do poszczególnych z nich zależą od różnych czynników – głównie od dochodów i sytuacja życiowej podatnika. Należy pamiętać, że klasa podatkowa ma znaczący wpływ na możliwość skorzystania z różnych ulg podatkowy a co za tym idzie na wysokość potencjalnego zwrotu podatku.

  W Niemczech znajdziemy następujące klasy podatkowe:

  • klasa I – zarezerwowana dla osób niezamężnych, rozwiedzionych, lub tych, których partnerzy mieszkają poza UE,
  • klasa II – przeznaczona dla osób wychowujących dzieci samotnie,
  • klasa III – obejmuje małżeństwa, gdzie jeden z partnerów jest zakwalifikowany do klasy V nie pracuje lub mieszka na stałe poza UE,
  • klasa IV – przypisana automatycznie małżeństwom lub osobom w związku partnerskim,
  • klasa V – dla małżonków, których partnerzy są w klasie III,
  • klasa VI – dla osób niezamężnych posiadających więcej niż jedno miejsce pracy.

  Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

  Przypisanie do klasy podatkowej w Niemczech następuje automatycznie, możliwa jest jednak jej zmiana, jeśli spełnione zostaną odpowiednie warunki.

  Najczęściej zmiany te dotyczą stanu cywilnego. Małżonkowie mogą zdecydować się na zmianę klasy podatkowej, aby dostosować ją do nowej sytuacji życiowej. Po rozwodzie może być konieczny powrót do klasy podatkowej przeznaczonej dla osób samotnych w przypadku śmierci współmałżonka osoba wdowa/wdowiec również może potrzebować, zmienić swoją klasę podatkową a narodziny dziecka czy inne zmiany w strukturze rodziny mogą upoważniać do zmiany klasy podatkowej. W wielu sytuacjach dzieje się to automatycznie, jednak jeżeli chcemy przyspieszyć ten proces lub zdecydujemy się na inne niż domyślne rozwiązanie, należy złożyć odpowiedni wniosek.

  Zmiana klasy podatkowej Niemcy – skonsultuj decyzję z doradcą podatkowym

  W większości przypadków, zmiany klasy podatkowej w Niemczech dokonać można tylko raz w roku, dlatego decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana. Jeżeli zdecydujemy się na korektę, musimy być pewni, że w naszym przypadku będzie to korzystne. Jeżeli nie masz pewności, jaki wybór będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami – przeanalizujemy Twoją sytuację życiową i pomożemy ustalić najlepsze rozwiązanie.

  Zmiana klasy podatkowej Niemcy

  Wniosek o zmianę klasy podatkowej w Niemczech

  Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, należy złożyć odpowiedni druk do zmiany klasy podatkowej w Niemczech. Potrzebna będą także dodatkowe dokumenty potwierdzające nasz status cywilny oraz dochody nasze, jak i partnera. Pełny wniosek powinien składać się między innymi z:

  • formularza zmiany klasy podatkowej w Niemczech – zawierać będzie dane osobowe wraz z die Steuernummer (numerem identyfikacji podatkowej) i die Identifikationsnummer (numerem identyfikacyjnym),
  • akt małżeństwa (w przypadku małżeństw),
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu (w przypadku małżeństw),
  • druk UE/EOG – zaświadczenie o dochodach w Polsce,
  • Lohnabrechnung – zaświadczenie o ostatnim miesięcznym wynagrodzeniu.

  Ile trwa zmiana klasy podatkowej w Niemczech?

  Po złożeniu odpowiednio uzupełnionego formularza w urzędzie skarbowym, czas oczekiwania na jego rozpatrzenie może być zróżnicowany i zależy od obciążenia pracą urzędników. Mimo to, proces ten zwykle nie trwa dłużej niż kilka tygodni. Wobec tego, po upływie około trzech tygodni od złożenia wniosku, zaleca się skontaktowanie się z urzędem, aby uzyskać informacje o aktualnym statusie klasy podatkowej.

  Zmiana klasy podatkowej online

  Nie musisz martwić się o dostarczenie dokumentów do urzędu skarbowego – teraz możliwa jest zmiana klasy podatkowej w Niemczech przez internet z pomocą naszej firmy. Skontaktuj się z nami i wypełnij formularz zgłoszeniowy, a zajmiemy się Twoją sprawą. Za niewielką opłatą zaoszczędzisz cenny czas potrzebny na załatwianiu formalności z Finanzamt i osiągniesz korzyści związane ze zmianą klasy podatkowej w Niemczech. Zapewniamy profesjonalną obsługę i pełną poufność danych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Holandia.org.

  Przeczytaj również: