SOKA-BAU

Niemiecka kasa urlopowa dla branży budowlanej. Uzyskaj odszkodowanie za niewykorzystany urlop.

Wielu Polaków w Niemczech podejmuje pracę na budowie. Zatrudnienie przy remontach i budowach jest bardzo opłacalne nie tylko ze względu na dochody, lecz także z uwagi na przywileje. Złożymy za Cienie wniosek o uzyskanie SOKA-BAU – ekwiwalentu za nieodebrany urlop.

SOKA BAU – ekwiwalent za urlop

Pracownicy branży budowlanej mają prawo do 30. dni wolnych każdego roku. Każde przepracowane 12 dni sprawia, że takim osobom przysługuje 1 dzień wolny. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy z jakiegoś powodu urlop nie jest przyznawany. W przypadku, gdy takim osobom nie uda się uzyskać wolnego, mogą złożyć wniosek o wypłatę środków – i w tym miejscu pojawia się SOKA-BAU.

Co to jest SOKA BAU w Niemczech?

SOKA BAU (mylnie nazywana SOKO BAU) to Niemiecka Urlopowa Kasa Budownicza. Jest to instytucja, z której można uzyskać dodatkowe fundusze, jeśli w czasie pracy nie wykorzystaliśmy przysługujących nam dni wolnych. Wszystkie firmy budowlane działające na terenie Niemiec mają obowiązek odprowadzania do kasy urlopowej SOKA-BAU odpowiedniej stawki z tytułu urlopu. Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany, możemy wnioskować do kasy urlopowej o wypłatę ekwiwalentu lub odszkodowania.

SOKA BAU – wniosek o ekwiwalent za urlop

Aby uzyskać zwrot, należy dopełnić formalności. Podstawowym dokumentem w tym procederze jest Urlaubsnachweis – wyciąg z konta pracownika. To właśnie z tego dokumentu można odczytać szczegóły dotyczące ostatnich dwóch lat pracy. W dokumencie można znaleźć informację dotyczące ostatnich 2 lat pracy takich jak:

  • czas trwania zatrudnienia,
  • wynagrodzenie brutto.

Nie jest to jednak wszystko. Aby wnioskować o ekwiwalent, należy złożyć również spełnić określone warunki takie jak:

  • zmiana pracy na branżę niebudowlaną,
  • zakończenie pracy w branży budowlanej ze względu na stan zdrowia,
  • rezygnacja z pracy na terenie Niemiec,
  • rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, która jednocześnie wyklucza zatrudnienie na umowę o pracę,
  • zakończenie pracy sezonowej w charakterze studenta lub praktykanta,
  • zakończenie zatrudnienia z powodu przejścia na emeryturę lub rentę.

Potrzebujesz pomocy ze złożeniem wniosku do SOKA BAU w Niemczech? Nie wiesz, czy spełniasz wszystkie warunki, aby móc ubiegac się o ekwiwalent? Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci uzyskać podatek z Niemiec oraz dodatkowe świadczenia z Kasy Urlopowej.