SOKA-BAU

Pracowałeś w Niemczech w sektorze budowlanym i nie wykorzystałeś przysługującego Ci urlopu? Możesz odzyskać pieniądze z SOKA-BAU – Niemieckiej Urlopowej Kasy Budowniczej! Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci złożyć wniosek o ekwiwalent urlopowy.

Wielu Polaków w Niemczech podejmuje pracę na budowie. Zatrudnienie przy remontach i budowach jest bardzo opłacalne nie tylko ze względu na dochody, lecz także z uwagi na przywileje. Możesz między innymi odzyskać pieniądze za niewykorzystane dni wolne. Złożymy za Ciebie wniosek o uzyskanie SOKA-BAU – ekwiwalentu za nieodebrany urlop. Koszt usługi znajdziesz w cenniku.

SOKA BAU Niemcy – co to jest?

SOKA BAU (mylnie nazywana SOKO BAU) to Niemiecka Urlopowa Kasa Budownicza. Jest to instytucja, z której można uzyskać dodatkowe fundusze, jeśli w czasie pracy nie wykorzystaliśmy przysługujących nam dni wolnych. Wszystkie firmy budowlane działające na terenie Niemiec mają obowiązek odprowadzania do kasy urlopowej SOKA-BAU odpowiedniej stawki z tytułu urlopu. Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany, możemy wnioskować do kasy urlopowej o wypłatę ekwiwalentu lub odszkodowania.

SOKA-BAU – ekwiwalent za urlop

Pracownicy branży budowlanej mają prawo do 30. dni wolnych każdego roku. Każde przepracowane 12 dni sprawia, że takim osobom przysługuje 1 dzień wolny. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy z jakiegoś powodu urlop nie jest przyznawany. W przypadku, gdy takim osobom nie uda się uzyskać wolnego, mogą złożyć wniosek o wypłatę środków – i w tym miejscu pojawia się SOKA-BAU.

Soka bau Niemcy

SOKA-BAU – wniosek o ekwiwalent za urlop

Aby uzyskać zwrot, należy dopełnić formalności. Podstawowym dokumentem w tym procederze jest Urlaubsnachweis – wyciąg z konta pracownika. To właśnie z tego dokumentu można odczytać szczegóły dotyczące ostatnich dwóch lat pracy. W dokumencie można znaleźć informację dotyczące ostatnich 2 lat pracy takich jak:

 • czas trwania zatrudnienia,
 • wynagrodzenie brutto.

Nie jest to jednak wszystko. Aby wnioskować o ekwiwalent, należy złożyć również spełnić określone warunki takie jak:

 • zmiana pracy na branżę niebudowlaną,
 • zakończenie pracy w branży budowlanej ze względu na stan zdrowia,
 • rezygnacja z pracy na terenie Niemiec,
 • rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, która jednocześnie wyklucza zatrudnienie na umowę o pracę,
 • zakończenie pracy sezonowej w charakterze studenta lub praktykanta,
 • zakończenie zatrudnienia z powodu przejścia na emeryturę lub rentę.

Za rok 2023 oraz 2024 można składać wniosek o ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu do dnia 31.12.2024.

 SOKA- BAU – jak wypełnić wniosek?

Aby uzyskać rekompensatę za nieużytkowany urlop od SOKA-BAU, niemieckiej instytucji zarządzającej funduszem urlopowym w branży budowlanej, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami.

Aby wypełnić wniosek potrzebne będą:

 • Urlaubsnachweis, czyli ostatni wyciąg z konta urlopowego pracownika, który jest przesyłany przez SOKA-BAU na adres domowy pracownika,
 • formularz Meldung zur Sozialversicherung, potwierdzający rejestrację w niemieckim systemie ubezpieczeń społecznych,
 • kopia numeru identyfikacyjnego (Identifikationsnummer), jeśli taki został przyznany,
 • dokument potwierdzający zakończenie pracy w niemieckim sektorze budowlanym.

Informacje zawarte na powyżej przedstawionych dokumentach należy przenieść na odpowiedni formularz. Jeżeli nie masz pewności, jak prawidłowo to zrobić, skontaktuj się z nami i prześlij niezbędne dane – załatwimy dla Ciebie przysługujący Ci zwrot!

Soka Bau

SOKA-BAU – zwrot za urlop na Twoje konto

SOKA-BAU realizuje zwrot składek urlopowych bezpośrednio na konto bankowe pracownika. Przy ubieganiu się o wypłatę niewykorzystanego urlopu konieczne jest podanie numeru aktywnego rachunku. Warto również pamiętać, że kwota zwrotu na wyciągu może być wyższa niż ta, którą otrzymamy w rzeczywistości – ze świadczenia będą bowiem potrącone podatki i składka na ubezpieczenie społeczne.

Jak rozliczyć SOKA-BAU?

Jak już zauważyliśmy, wypłacane środki podlegają opodatkowaniu. Istotne jest więc, aby po otrzymaniu wypłaty, pracownik dostał od pracodawcy dokument Lohnsteuerbescheinigung, który jest niemieckim odpowiednikiem polskiego PIT-11. Znajdziemy tu informacje o otrzymanych środkach, które muszą zostać uwzględnione w niemieckiej deklaracji podatkowej, oraz innych krajach, w których będziemy rozliczać się ze skarbówką.

SOKA-BAU – ile się czeka na pieniądze?

Zazwyczaj pracownik otrzymuje zwrot za niewykorzystany urlop w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od złożenia odpowiedniego wniosku. Jest tu jednak duża rozbieżność – w niektórych przypadkach pieniądze mogą pojawić się na koncie już po dwóch tygodniach, ale czasem proces ten może trwać aż do sześciu miesięcy.

Wszystkie wpłaty urlopowe dokonywane przez pracodawcę w branży budowlanej są bezpośrednio przelewane na indywidualne konto bankowe pracownika. Dlatego przy składaniu wniosku o wypłatę środków za niewykorzystany urlop konieczne jest podanie numeru konta bankowego. Ważne jest również, aby pamiętać, iż z otrzymanych środków należy odliczyć należny podatek dochodowy oraz składkę na solidarnościową.

SOKA-BAU online – zgłoś się do nas!

Potrzebujesz pomocy ze złożeniem wniosku do SOKA BAU w Niemczech? Nie wiesz, czy spełniasz wszystkie warunki, aby móc ubierać się o ekwiwalent? Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci uzyskać podatek z Niemiec oraz dodatkowe świadczenia z Kasy Urlopowej.