Czym jest DigiD? Skorzystaj ze swojej cyfrowej tożsamość w Holandii
Jeżeli planujesz dłuższy pobyt w Holandii, nie powinieneś zastanawiać się nawet przez chwilę nad wyrobieniem DigiD. Wszystkim osobom mieszkającym w tym kraju ułatwia on załatwianie formalności z wieloma urzędami. Pozwoli Ci on również w najszybszy i najprostszy sposób samodzielne rozliczyć podatek z Holandii poprzez złożenie deklaracji online. Czym właściwie jest DigiD? Czy każdy może go uzyskać? Sprawdź, jak działa tożsamość cyfrowa w Holandii.
Czym jest DigiD?
DigiD, czyli Digitale Identiteit to nic innego jak przypisana do danej osoby cyfrowa tożsamość. Pomaga w identyfikacji naszych danych w Holandii tak samo jak dowód osobisty, tylko że w Internecie. Ułatwia to załatwianie wielu formalności z różnymi urzędami, między innymi rozliczenie podatku z Holandii.
Identyfikator nie jest obowiązkowy, lecz jeśli planujesz dłuższy pobyt w Holandii, powinieneś jak najszybciej wyrobić swój własny spersonalizowany DigiD. Możesz być pewny, że zdecydowanie ułatwi Ci to załatwianie przeróżnych formalności w tym kraju. Prawo podatkowe potrafi być skomplikowane i niezrozumiałe – warto skorzystać z każdego uproszczenia, jakie oferuje nam urząd skarbowy.
Za pomocą DigiD możemy złożyć następujące formularze oraz wioski:
- rozliczenie podatkowe oraz VAT,
- o dodatki: Zorgtoeslag, Huurtoeslag i Kindgebonden Budget,
- o zasiłek rodzinny (Kinderbijslag),
- o zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering),
- potwierdzenie zameldowania (uittreksel).
DigiD w Holandii – jak założyć?
Zakładając DigiD, nie będziesz musiał składać żadnego wniosku do urzędu. Proces ten możesz wykonać w bardzo prosty sposób przez Internet. Zanim jednak odwiedzisz odpowiednią stronę internetową, należy zebrać odpowiednie dane:
- datę urodzenia,
- kod pocztowy,
- aktualny adres zamieszkania,
- numer BSN
Rejestracja odbywa się poprzez stronę https://digid.nl – po uzupełnieniu podanego formularza zgłoszeniowego i podaniu wszystkich potrzebnych danych, na podany adres e-mail oraz SMS-em otrzymamy specjalny kod. W przeciągu 30 dni od rejestracji musimy udać się do punktu obsługi DigiD (ich listę znajdziesz na powyższej stronie internetowej) wraz z dowodem tożsamości oraz nowo nadanym kodem. Otrzymamy tam numer aktywacyjny, dzięki któremu będziemy w stanie zalogować się do naszego konta. Od tego momentu możemy korzystać bez przeszkód z naszej cyfrowej tożsamości.
Czy można wyrobić DigiD bez meldunku?
Tak jak napisaliśmy wyżej do założenia DigiD niezbędny jest numer BSN. Jest on odpowiednikiem polskiego numeru PESEL umożliwiającym identyfikację podatkową danej osoby w urzędzie skarbowym oraz innych organach administracyjnych. Jest on nam nadawany automatycznie podczas meldunku.
W takim razie co z osobami, które meldunku nie posiadają? Czy można w takiej sytuacji uzyskać DigiD? Tak, meldunek nie jest od jakiegoś czasu wymagany do wyrobienia cyfrowej tożsamości, a numer BSN można wyrobić wpisując się do ewidencji podatkowej jako nierezydent w lokalnym urzędzie gminy.
Jak sprawdzić meldunek przez DigiD?
Dane na temat meldunku, a także osobisty numer BSN możesz sprawdzić na stronie https://www.svb.nl/nl/. Tam, logując się za pomocą identyfikatora DigiD do serwisu Moje SVB masz wgląd we wszystkie swoje dane. Znajdziesz tam również wszystkie wnioski do złożenia w sprawie świadczeń przyznawanych przez Sociale Verzekeringsbank, informacje o wszystkich wypłacanych zasiłkach, a także wykaz ewentualnego zadłużenia względem SVB.
Zwrot podatku online – jak rozliczyć się z podatku w Holandii przez DigiD
Tylko posiadanie identyfikatora DigiD pozwala dokonać rozliczenia podatkowego z Holandii online. Belastingdienst nie przewiduje innej możliwości elektronicznego złożenia deklaracji. Jest to jednak najszybszy i najwygodniejszy sposób załatwienia formalności z Holenderskim Urzędem Skarbowym (Belastingdienst).
Jak rozliczyć się z podatku z Holandii przez DigiD? Należy wejść na stronę internetową urzędu skarbowego belastingdienst.nl i zalogować się za pomocą swojego identyfikatora DigiD. Zanim przystąpisz do całego procesu, powinieneś pomyśleć o skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów. Niektóre z nich będą niezbędne, a niektóre mogą przydać się w przypadku chęci skorzystania z którejś z ulg podatkowych. Mogą Ci być potrzebne następujące dokumenty:
- numer BSN
- dowody ponoszonych kosztów (koszty dojazdu, wynajmu mieszkania itp.),
- numer konta bankowego,
- Jaaropgave (roczne zestawienie osiąganych dochodów),
Następnie należy wybrać odpowiedni formularz dotyczący naszej osoby i prawidłowo wypełnić wszystkie wymagane rubryki. Po zakończeniu tego procesu możemy zapisać dokument lub wysłać go bezpośrednio do Belastingdienst.
Jak sprawdzić zwrot podatku przez DigiD?
Po odpowiednim wypełnieniu deklaracji podatkowej i wysłaniu jej do Holenderskiego Urzędu skarbowego należy uzbroić się w cierpliwość. Belastingdienst nie ma jednej określonej daty, do której musi wysłać należne nam pieniądze. Lata poprzednie pokazują jednak, że cały proces trwa najczęściej 3-4 miesiące. W takim czasie możemy spodziewać się zwrotu podatku z Holandii, oczywiście jeżeli zeznanie nie zawierało żadnych błędów Status naszego rozliczenia możemy znaleźć również na stronie belastingdienst.nl w odpowiedniej zakładce po zalogowaniu za pomocą DigiD.
Nie jesteś przekonany, że samodzielne dasz radę złożyć zeznanie podatkowe z Holandii? Nieznajomość języka i przepisów podatkowych stanowi dla Ciebie barierę nie do przeskoczenia? W takim razie zdaj się na pomoc fachowców – skontaktuj się z naszym doświadczonym biurem rachunkowym, a pomożemy Ci załatwić wszystkie niezbędne dokumenty i formularze. Zaufaj naszym usługom i nie przejmuj się terminami oraz formalnościami związanymi ze zwrotem podatku z zagranicy.