Zwrot podatku z Niemiec

Uzyskaj zwrot podatku z Niemiec!

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy od chwili złożenia dokumentów. Termin zwrotu głównie uzależniony jest od szybkości działania Urzędu Skarbowego w którym złożyliśmy niezbędne dokumenty. Potwierdzeniem rozliczenia jest deycjz a Urzędu Skarbowego wysłana na wskazany przez podatnika adres.

Z nami odzyskasz swój zwrot podatku z Niemiec bezpiecznie! Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Średni zwrot to ponad 1200 €! ⭐⭐⭐⭐⭐

Zainteresowany? Zadzwoń do nas!
+48 786 001 203 lub wypełnij formularz kontaktowy

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności

  Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec?

  "Zwrot podatku z Niemiec – komu przysługuje?" – to jedno z pytań, które każdego roku ląduje w wyszukiwarce internetowej. Fakt ten nie może dziwić – w końcu wielu naszych rodaków wyjeżdża tam w celach zarobkowych. O zwrot podatku za pracę w Niemczech mogą się ubiegać wszystkie osoby, które pracowały legalnie w tym kraju, a ich podatek od wynagrodzenia (zaliczki na podatek), czyli tzw. Lohnsteuer, który odprowadzany był w ciągu danego roku podatkowego, był wyższy, niż prognozował urząd skarbowy w Niemczech.

  Kto musi rozliczyć się z Niemieckim urzędem skarbowym?

  Kto dokładnie ma obowiązek rozliczania podatku z Niemiec za dany rok podatkowy?

  • Podatnicy, którzy pracowali legalnie w Niemczech i uzyskali dochód przekraczający 11 604 euro, a w ich karcie podatkowej wpisane są kwoty w pozycjach 17. lub 20.
  • Osoby mające na terytorium Niemiec więcej niż jednego pracodawcę w ciągu roku podatkowego, a co za tym idzie — kilka różnych kart podatkowych.
  • Z niemieckim urzędem skarbowym muszą rozliczyć się również emeryci i renciści.

  W przypadku wątpliwości, czy obowiązuje Cię rozliczenie PIT-u niemieckiego, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi doradcami podatkowymi, którzy z pewnością udzielą wyczerpującej odpowiedzi na Twoje wątpliwości.

  Łatwo odzyskaj podatek z Niemiec – masz wątpliwości, czy powinieneś się rozliczyć? Zadzwoń do nas, nasi wyszkoleni pracownicy odpowiedzą na każde Twoje pytanie, aby łatwo rozliczyć dochody uzyskane w czasie pobytu w Niemczech i odzyskać podatek z Niemiec. W przeciwieństwie do studentów bądź pracowników sezonowych osoby wymienione powyżej zobowiązane są do rozliczania się z niemieckim fiskusem. Muszą to zrobić pod groźbą kary grzywny.

   

  Zwrot podatku z Niemiec

  Kto może starać się o zwrot podatku z Niemiec?

  Każdy podatnik pracujący w Niemczech w legalny sposób, czyli taki, który udokumentowany jest umową, może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Jeżeli wyjeżdżasz do pracy „na czarno”, nie będziesz mógł ubiegać się o nadpłatę. Wszystkie dochody muszą być potwierdzone – podobnie jak odprowadzane do Finanzamt zaliczki na poczet podatku (jest to obowiązek każdego niemieckiego pracodawcy) – bez tego nie ma co liczyć na zwrot pieniędzy.

  Czy mogę rozliczyć kilka lat wstecz?

  Tak, warto wiedzieć, że obecnie funkcjonujący niemiecki system podatkowy przewiduje możliwość retrospektywnego składania deklaracji. Oznacza to tyle, że jako płatnicy możemy rozliczyć dochody z lat ubiegłych – maksymalnie do 4 lat wstecz. W praktyce oznacza to tyle, że w 2024 wciąż możemy dostarczyć w ręce niemieckich urzędników roczne zeznanie podatkowe za rok 2020 i tym samym liczyć na ewentualny zwrot podatku z Niemiec.

  Analogicznie sytuacja będzie wyglądała w kolejnych latach – pod warunkiem, że obecne przepisy się nie zmienią. Na to jednak będziemy reagować na bieżąco i poinformujemy każdego klienta naszego biura rachunkowego.

  Czy mogę złożyć korektę rozliczenia z poprzednich lat?

  Błędy w deklaracjach zdarzają się dość często, co nikogo nie może dziwić. Ale czy w przypadku pomyłki z lat poprzednich można złożyć korektę? Tak, jest to możliwe. W przypadku, gdy mówimy o niewielkich nieprawidłowościach, czas na złożenie nowej, prawidłowej deklaracji wynosi 4 lata. Jeżeli Finanzamt dopatrzy się poważniejszych błędów, czas wydłuża się o rok, czyli do 5 lat.

  Czy niemiecki zwrot podatku przysługuje każdemu pracownikowi?

  Nie. Osoby pracujące bez umowy nie mogą liczyć na zwrot podatku z Niemiec (w takiej sytuacji nie ma podstaw do wypłacenia środków ze względu na to, że pracodawca nie potrącał zaliczek z wynagrodzenia).

  Czy złożenie zeznania podatkowego w Niemczech jest obowiązkowe?

  Czy pracując legalnie na terenie Niemiec, każdy pracownik jest zobowiązany do złożenia rocznej deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego? Okazuje się, że nie. Kto nie musi składać zeznania? Osoby, które są kwalifikowane do I klasy podatkowej i w ciągu roku uzyskiwali dochód tylko z jednego źródła. O rozliczanie się nie muszą martwić się także małżonkowie posiadający kombinację klas IV/IV.

  Przeczytaj więcej: Czy rozliczenie podatkowe w Niemczech jest obowiązkowe?

  Co jest potrzebne do zwrotu podatku z Niemiec?

  Aby poprawnie rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt), niezbędne jest udokumentowanie osiąganych dochodów w Niemczech. Dlatego też planując złożenie deklaracji, należy skompletować kilka dokumentów, dzięki którym niemieccy urzędnicy będą w stanie określić, czy przysługuje nam zwrot podatku z Niemiec, czy też musimy dopłacić (to również się zdarza).

  Jeśli masz problem i nie wiesz, jakie dokumenty są potrzebne lub jak poprawnie je wypełnić, to jesteśmy do Twojej dyspozycji. Proszę do nas zadzwonić, napisać maila lub zgłosić się z pytaniem poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na naszej stronie. Gwarantujemy, że doradca podatkowy odpowie najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.

  Oprócz pomocy przy dokumentach do rozliczenia podatkowego (Niemcy) podpowiemy także, czy Twoja sytuacja rodzinna i materialna pozwala na otrzymanie dodatkowych ulg, dzięki którym całkowita kwota zwrotu podatku z Niemiec może być znacznie wyższa.

  Dokumenty do rozliczenia podatku w Niemczech

  Jakie dokumenty zatem należy zgromadzić, aby starać się o zwrot podatku?

  UWAGA: Ankietę osobową możesz wypełnić także na swoim telefonie, link znajduje się tutaj.

  POBIERZ KOMPLET DOKUMENTÓW DO ROZLICZENIA Z NIEMIEC

  Podatek niemiecki – czym jest Lohnsteuerbescheinigung

  Lohnsteuerbescheinigung (lub Lohnsteuerkarte) to nazwa niemieckiej karty podatkowej, w której znaleźć można informację na temat zarobków wystawianych przez jednego pracodawcę. Jeśli nie masz możliwości otrzymania tej karty lub z jej otrzymaniem są jakiekolwiek problemy, można ją zastąpić dokumentem Abrechnung, czyli miesięcznym odcinkiem z wypłaty za ostatni miesiąc pracy w danym roku podatkowym.

  Zaświadczenie UE/EOG – Twój niezbędnik do rozliczenia podatku dochodowego z Niemiec

  Chcąc poprawnie rozliczyć się z Finanzamt, potrzebne będzie również zaświadczenie UE/EOG – w Niemczech nazywany Bescheinigung EU-EWR. Jest to dokument, na którym wykazywane są dochody osiągane poza granicami Niemiec. Jak zdobyć ten druk? W tej sprawie należy skontaktować się z polskim Urzędem Skarbowym (właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika). Najczęściej wystawiany jest on od ręki, choć zdarza się, że trzeba na niego poczekać do 7 dni roboczych.

  Zaświadczenie UE/EOG jest wymagane wtedy, gdy osoba pracuje w Niemczech, jest jednocześnie zameldowana w Polsce i nie przepracowała pełnego roku za naszą zachodnią granicą. Niemiecki urząd skarbowy dzięki temu dokumentowi jest w stanie ustalić, czy po zakończeniu pracy na terenie Niemiec w ciągu danego roku podatkowego, płatnik osiągał dodatkowy dochód w Polsce.

  Terminy zwrotu podatku z Niemiec w 2024 roku

  Wszystkie wnioski i dokumenty do rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym musisz złożyć do 31 lipca bieżącego roku podatkowego (rozliczenie za 2023 rok). Jeżeli nie zdążysz rozliczyć się w terminie, to niemiecki urząd skarbowy wyśle pisemne przypomnienie wraz z wyznaczonym nowym terminem składania dokumentów do rozliczenia. Tego wezwania nie wolno ignorować, ponieważ skutkiem nierozliczenia się z podatku w terminie jest wysoka kara pieniężna. Właśnie dlatego, aby uniknąć tego typu nieprzyjemnej sytuacji, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Zadbamy o to, aby Twoje rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec nastąpiło w terminie, a pieniądze ze zwrotu podatku (Niemcy) jak najszybciej znalazły się na koncie bankowym.

  Uwaga: jeśli korzystasz z usług doradcy podatkowego, termin składania deklaracji automatycznie jest wydłużany – najczęściej do końca lutego następnego roku, czyli rozliczając się za 2023 rok z pomocą specjalisty, możesz dostarczyć deklarację do Finanzamt do 28 lutego 2025 roku.

  Od kiedy do kiedy trwa rok podatkowy w Niemczech?

  Warto wiedzieć, że niemiecki rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia, czyli tak samo jak m.in. w Polsce.

  Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec za 2023 i lata wcześniejsze?

  Jaki jest czas oczekiwania na zwrot? Kiedy możesz spodziewać się wpłaty nadpłaconego podatku?

  Czas oczekiwania na swój zwrot jest różny. W przypadku rozliczenia PIT (Niemcy) na decyzję z urzędu skarbowego czeka się z reguły od 3 do 6 miesięcy, licząc od dnia złożenia dokumentów do zwrotu niemieckiego podatku. W tym kraju nie ma bowiem ustawowo określonego terminu, którego nie można przekraczać przy ubieganiu się o zwrot podatku z zagranicy z Niemiec.

  Ile wynosi zwrot podatku z Niemiec?

  Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Im większe zarobki, tym wyższe są kwoty odprowadzanych zaliczek. Z doświadczenia jednak wiemy, że średnia nadpłata waha się pomiędzy 900 € a 1 000 €, choć w tym miejscu warto zaznaczyć, że stale ona rośnie, stąd też za kilka lat łączny zwrot podatku z Niemiec może być jeszcze wyższy i znacznie przekraczać wspomniane 1 000 €.

  Wysokość zwrotu podatku z Niemiec – od czego zależy?

  Jak wspomnieliśmy wyżej – im więcej zarabiamy, tym na większy zwrot można liczyć, co jest efektem wyższych zaliczek potrącanych z wynagrodzenia przez niemieckiego pracodawcę. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który podnosi łączną kwotę nadpłaty. Co jeszcze wpływa na wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

  • Obowiązek podatkowy (nieograniczony lub ograniczony) – posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego jest o wiele korzystniejsze, aniżeli ma to miejsce w przypadku osób podlegających ograniczonemu obowiązkowi, który – jak sama nazwa wskazuje – niesie ze sobą pewne ograniczenia jak np. niemożność wspólnego rozliczania się z partnerem, co na ogół pozwala zaoszczędzić na podatkach.
  • Rok podatkowy – wysokość nadpłaty uzależniona jest m.in. od ustalonych progów podatkowych. Mogą się one zmieniać nawet co roku, przez co rozliczając się np. kilka lat temu z takiej samej wysokości jak dziś, mogliśmy zapłacić o wiele większy podatek.
  • Kwota wolna od podatku – dotyczy to głównie krótkich prac sezonowych. Jeżeli podatnik nie przekroczył tej kwoty, a do tego jest w posiadaniu niezbędnych dokumentów, będzie mógł ubiegać się o całkowity zwrot podatku z Niemiec.
  • Wspólne rozliczenie – niemiecki system podatkowy (podobnie jak polski) przewiduje możliwość złożenia jednej, wspólnej deklaracji z małżonkiem. Jest to doskonały sposób na otrzymanie wyższego zwrotu podatku – średnio o ponad 700 €, a także pozwala uniknąć ewentualnej niedopłaty – zwłaszcza gdy mówimy tutaj o posiadaniu III klasy podatkowej.
  • Diety, ulgi, zasiłki – w Niemczech można ubiegać się o przyznanie różnych diet, ulg oraz zasiłków. Dobrym przykładem jest tutaj ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa (praca w Niemczech, mieszkanie i rodzina w Polsce). Zastosowanie takiego odliczenia pozwala otrzymać wyższą nadpłatę – nawet do 700 €. Jeżeli chodzi o zasiłki, te niestety mogą obniżyć wysokość zwrotu (ich kwota doliczana jest do dochodu), przez co możemy przekroczyć kwotę wolną od podatku.

  Jak zmieniły się kwoty wolne od podatku na przestrzeni lat?

  Kwota wolna od podatku w Niemczech to suma dochodu, który nie podlega opodatkowaniu – pod warunkiem, że jest on niższy, niż ustanowiona kwota. Jak zmieniają się jej wartości na przestrzeni lat?

  Mamy dobre informacje – z roku na rok kwota wolna od podatku wzrasta, dzięki czemu coraz większa liczba osób może z niej skorzystać, zaoszczędzając tym samym w czasie corocznego rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym. Jak prezentowały się te wartości w ostatnich latach?

  Rok kwota dla osób samotnych kwota dla małżeństw
  2019 9 168 € 18 336 €
  2020 9 408 € 18 816 €
  2021 9 744 € 19 488 €
  2022 9 984 € 19 968 €
  2023 10 908 € 21 816 €

   

  Jak widać, kwota wolna od podatku w Niemczech na przestrzeni ostatnich 5 lat wzrosła niemalże o 1 000 €. W przeliczeniu na polską walutę wynosi ona nieco ponad 46 000 zł, a więc o 16 000 zł więcej, niż ma to miejsce w Polsce. W 2023 roku w naszym kraju kwota ta wyniosła 30 000 zł.

  Zeznanie podatkowe w Niemczech – dwa rodzaje rozliczeń

  Mówiąc o deklaracji podatkowej, warto wspomnieć o bardzo istotnej kwestii związanej z rozliczaniem podatku za pracę. W obecnym systemie obowiązują dwa typy rozliczenia: ograniczone i nieograniczone.

  Rozliczenie podatku ograniczone

  Obowiązek rozliczenia w sposób ograniczony jest kierowany do osób, które były legalnie zatrudnione w Niemczech krócej niż 183 dni, a suma opodatkowanych przychodów nie przekraczała równowartości 90% całkowitych dochodów w ciągu roku podatkowego.

  Co warto wiedzieć przed złożeniem zeznania podatkowego w tej formie? Przede wszystkim to, że ograniczony obowiązek jest mniej korzystny niż nieograniczony. Jest to spowodowane tym, że w tym wypadku nie można liczyć na żadne ulgi z urzędu. Co więcej, ograniczony obowiązek uniemożliwia wspólne rozliczanie się ze współmałżonkiem.

  Rozliczenie nieograniczone

  Jeśli pracowałeś dłużej niż 183 dni na terenie Niemiec, , podlegasz pod obowiązek rozliczania się w sposób nieograniczony. W takim wypadku można liczyć na większe pieniądze związane z nadpłatą podatkową. Wszystko to za sprawą możliwości przyznania ulg w niemieckim urzędzie, które podnoszą ogólny zwrot o nawet parę tysięcy euro. Mogą być to różne bonifikaty takie jak np. odliczenia związane z kosztami utrzymania czy dojazdami do pracy. Aby liczyć na przyznanie ulg, należy przedstawić w urzędzie skarbowym potwierdzenia ponoszonych kosztów – mogą to być np. paragony czy faktury.

  Stawki podatku dochodowego w Niemczech

  W niemieckim systemie podatkowym funkcjonują obecnie 3 progi podatkowe (4, licząc kwotę wolną od podatku, czyli próg 0%). Podatki w Niemczech mają formę progresywną, co oznacza, że im więcej zarabiamy, tym z większym opodatkowaniem musimy się liczyć. Jak prezentują się stawki podatku dochodowego w Niemczech w 2023 roku?

  Stawka podatku Dochody
  14-42% od 11 604 € do 14 753 €
  42% od 66 761 € do 277 826 €
  45% powyżej 277 826 €

   

  Klasy podatkowe w Niemczech

  Obecny system niemiecki dzieli podatników na sześć klas podatkowych, czyli tzw. Lohnsteuerklassen. To od nich zależy, ile podatku dana osoba musi zapłacić urzędowi skarbowemu, a także, na jakie ulgi i zasiłki może liczyć.

  • Klasa I – do tej grupy zaliczają się osoby samotne, po rozwodzie, żyjące w długotrwałej separacji oraz osoby, które posiadają małżonka żyjącego poza Unią Europejską. Do klasy I zaliczane są również wdowy/wdowcy, u których minęły co najmniej 2 lata od śmierci małżonka. Miesięczny dochód, który nie podlega opodatkowaniu w tej klasie to 967 €.
  • Klasa II – w tej klasie odnajdziemy osoby samotnie wychowujące dzieci, którym przysługuje zasiłek rodzinny. Jeśli chodzi o miesięczny dochodów wolny od podatku, to wynosi on 1 510 €.
  • Klasa III – należą do niej osoby owdowiałe (do roku od śmierci małżonka), a także osoby zamężne. Warto jednak wiedzieć, że aby móc być przypisanym do tej klasy, jeden z małżonków musi być bezrobotny lub posiadać podatkową klasę V, bądź też przebywać w jednym z krajów Wspólnoty Europejskiej. Miesięczny dochód zwolniony z podatku to 1 934 €.
  • Klasa IV – klasa, do której automatycznie trafiają małżonkowie, którzy nie wybiorą innej kombinacji klas. Przynależność do niej jest opłacalna szczególnie wtedy, gdy zarobki obojga partnerów są na podobnym poziomie. Dochód miesięczny wolny od podatku w tej klasie wynosi 1 510 € na osobę.
  • Klasa V – do tej klasy należą przeważnie osoby, których małżonkowie wybrali klasę III. Klasa V najbardziej opłacalna jest w momencie, w którym znajduje się w niej gorzej zarabiający partner. W tej klasie nie ma ulgi podatkowej.
  • Klasa VI – jest to klasa, która stworzona jest dla płatników podejmujących w ciągu roku podatkowego kilka prac równocześnie. W tym wypadku nie ma żadnej kwoty wolnej od podatku.

  Rozliczenie podatkowe Niemcy – ulgi podatkowe

  Podatkowe rozliczenie w Niemczech dla niektórych podatników okazuje się szczególnie opłacalne. W czasie procedury rozliczenia podatkowego w Niemczech możesz ubiegać się o różnego rodzaju ulgi, jeżeli koszty, które chcesz odliczyć, przekraczają kwotę 1000 euro. Najczęściej odnoszą się one do:

  • współmałżonka,
  • regularnych dojazdów do pracy w Niemczech,
  • odliczenia delegacji, odzieży roboczej oraz przedmiotów kupionych w celach służbowych.

  Nasi doradcy podatkowi pomogą złożyć deklarację podatkową, a także chętnie opowiedzą więcej na temat ulgi podatkowych w Niemczech.

  Kiedy mogę uwzględnić w swoim rozliczeniu ulgi?

  Poprzez złożenie niemieckiego zeznania podatkowego. W zależności od ulg warto mieć przy sobie potwierdzenia np. ponoszenia kosztów w postaci paragonów czy biletów (ulga na dojazd do pracy).

  Czy PIT z Niemiec trzeba rozliczyć w Polsce?

  Tak, osoby pracujące w Niemczech na podstawie legalnej umowy, są zobowiązane do rozliczenia PIT w polskim Urzędzie Skarbowym. W czasie rozliczania wykorzystuje się metodę z progresją.

  Oznacza ona tyle, że zagraniczny dochód (w tym wypadku niemiecki) zostaje wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce. Wynika to bezpośrednio z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co ważne jednak – dla ustalenia stawki podatku od reszty dochodu (części podlegającej opodatkowaniu w naszym kraju) wykorzystuje się stawkę podatku, która jest właściwa dla całości dochodu. Kiedy trzeba rozliczyć się w Polsce? Wtedy, gdy:

  • podatnik osiągał inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce (skala podatkowa),
  • płatnik chce skorzystać z preferencyjnych warunków rozliczania rocznego (wspólne rozliczenie z małżonkiem lub skorzystanie z rozliczania się jako samotny rodzic).

  Rozliczenie z podatku z Niemiec – indywidualne czy wspólne

  Rozliczanie podatku w Niemczech indywidualnie (Einzelveranlagung) jest korzystne w momencie, gdy nie posiadasz męża lub żony, jesteś po rozwodzie lub śmierci współmałżonka. Rozliczenie wspólne podatku w Niemczech (Zusammenveranlagung) z kolei to możliwość uwzględnienia dochodów współmałżonka, który – co istotne – nie musi być zameldowany na terenie Niemiec. Warto wiedzieć, że wspólne rozliczanie PIT-u nie dotyczy wyłącznie osób, które zawarły związek małżeński. Tę możliwość mają również niemieccy podatnicy w zarejestrowanych związkach partnerskich po decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2013 roku.

  Wspólne rozliczenie z podatku Niemcy – czy warto

  Rozliczanie podatku w urzędzie skarbowym ze współmałżonkiem lub partnerem jest bardzo korzystne, ponieważ w takiej sytuacji dwie osoby traktowane są jako jedna. Oznacza to, że w momencie zwrotu podatku dwóch podatników składa jedną deklarację podatkową. Wspólne rozliczenie podatkowe korzystne jest wówczas, gdy zauważalna jest duża różnica w zarobkach małżonków lub osób w związku partnerskim.

  Rozliczenie PIT niemieckiego a Kindergeld

  Kindergeld, czyli zasiłek na dziecko przyznawany w Niemczech, przysługuje każdego podatnikowi legalnie pracującemu w tym kraju i mającemu dziecko, które:

  • nie ma jeszcze 25 lat,
  • w dalszym ciągu uczy się,
  • nie wykonuje na co dzień żadnej pracy zarobkowej.

  Dodatkowe pieniądze uzyskane z zasiłku na dziecko w Niemczech są po to, aby pomóc rodzicom lub opiekunom w codziennych wydatkach związanych z wykształceniem i wychowaniem dziecka. Pamiętać należy jednak, że o Kindergeld należy ubiegać się oddzielnie — ten zasiłek rodzinny nie jest bowiem powiązany z niemieckim rozliczeniem podatku z danym rokiem podatkowym.

  Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zasiłku rodzinnym z Niemiec

  Podatek Niemcy zwrot – zakończenie pracy w kraju

  Nie każdy wyjeżdżający do Niemiec w celach zarobkowych zdaje sobie sprawę, że na koniec swojej „przygody” zawodowej za naszą zachodnią granicą, należy poczynić pewne kroki, aby nie narazić się na konsekwencje finansowe.

  Bardzo ważną kwestią związaną z zasiłkiem na dziecko Kindergeld jest poinformowanie urzędu skarbowego w Niemczech o tym, że zakończyłeś pracę w tym państwie. Jeśli urząd sprawdzi, że nie jesteś już zatrudnieniowy do pracy w Niemczech, a wciąż wydawany jest zasiłek Kindergeld, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo otrzymania kary w postaci wysokiej grzywny.

  Czy otrzymane pieniądze ze zwrotu podatku z Niemiec należy opodatkować w Polsce?

  Niemcy i Polska mają podpisaną międzynarodową umowę o wzajemnym unikaniu podwójnego opodatkowania. Dlatego też Polacy pracujący za naszą zachodnią granicą, nie muszą obawiać się dwukrotnego opodatkowania tych samych dochodów. Nawet pomimo zmian, które zaszły w 2021 roku (likwidacja ulgi abolicyjnej), nasi rodacy, którzy pracują w Niemczech i jednocześnie są polskimi rezydentami podatkowymi, nie będą musieli zapłacić podatku dochodowego w naszym kraju. Ta sytuacja będzie miała miejsce, dopóki ważna będzie wspomniana wyżej umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

  Czy zwrot podatku z Niemiec jest przychodem?

  Zwrot podatku z Niemiec, podobnie zresztą jak przychody osiągane na terenie tego kraju, nie są doliczane do przychodów krajowych (osiąganych w Polsce). Dlatego też nie możemy stwierdzić, że zwrot nie jest przychodem – wynika on jedynie z nadpłaty podatkowej. Warto jednak mieć świadomość, że może on realnie wpłynąć na wartość stawki opodatkowania stosowanej do wynagrodzenia pochodzącego z Polski.

  Dlaczego warto zdecydować się na nasze biuro rachunkowe?

  Wybierając biuro rozliczeniowe zajmujące się procedurą odzyskania podatku z Niemiec, należy zwrócić uwagę na to, aby miejsce to było wiarygodne i sprawdzone, a jego pracownicy — kompetentni, wykształceni i umiejący stanąć na wysokości zadania. Dlaczego możesz nam zaufać i całkowicie powierzyć coroczne podatkowe rozliczenie z Niemiec?

  • W codziennej pracy przy rozliczeniu z podatku niemieckiego wykorzystujemy nowatorską platformę informatyczną (pełna wymiana danych z Finanzamt).
  • Zeznania podatkowe dotyczące rozliczenia podatku (Niemcy) wysyłamy — w przeciwieństwie do innych firm — w wersji elektronicznej. To skuteczna, bezpieczna i szybka metoda pozwalająca na jeszcze szybsze odzyskanie nadpłaconego zobowiązania podatkowego.
  • Dokument EU-EWR wysyłamy w postaci załącznika w formacie PDF.
  • Decyzje związane z rozliczeniem podatkowym (Niemcy) wysyłane są do nas w formie elektronicznej — w związku z tym czas przetwarzania całej procedury rozliczenia podatku z Niemiec w Polsce jest znacznie krótszy.
  • Dzięki temu, że decydujemy się wysyłać rozliczenia podatkowe drogą elektroniczną, to niemiecki Finanzamt rozpatruje je automatycznie.
  • Nasze rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest w 100% wiarygodne, ponieważ nadzorowane jest przez współpracującego z nami, dyplomowanego Steuerberatera (doradcę podatkowego z Niemiec).

   

  Zwrot podatku z Niemiec za lata 2020, 2021, 2022 i 2023

   

  Co można odliczyć od podatku z Niemiec?

  Podczas składania rocznej deklaracji podatkowej możemy liczyć na zwrot części zapłaconego podatku, odliczając różnego rodzaju poniesione koszty. Niemiecki system podatkowy przewiduje sporo takich rozwiązań, dzięki czemu jesteśmy w stanie odzyskać dużą część zapłaconego podatku. Mamy szansę odliczyć między innymi:

  • wydatki wynikające ze zmiany miejsca zamieszkania ze względów zawodowych,
  • koszty doskonalenia zawodowego,
  • koszty poniesione z tytułu pracy w domu,
  • wydatki na sprzęt związany z wykonywanym zawodem,
  • wydatki związane z ubezpieczeniem emerytalnym,
  • różnego rodzaju wydatki osobiste.

  Czy można odliczyć koszty dojazdu do pracy w Niemczech?

  Zwrot kosztów dojazdu do pracy jest jednym z najpopularniejszych odliczeń od podatku w Niemczech. System podatkowy ma ściśle określone zasady dotyczące tej ulgi – należy odległość między miejscem zamieszkania a miejscem pracy (wyrażoną w kilometrach) pomnożyć przez ilość dni, a następnie ponownie pomnożyć przez 0,30 euro za każdy przebyty kilometr. Pod uwagę brana jest tylko i wyłącznie droga do pracy – nie możemy wliczać powrotu.

  Niemiecki urząd skarbowy każdemu pracownikowi odliczy automatycznie kwotę €1,000 podczas rozliczenia na wydatki związane z dojazdem do pracy nawet jeżeli nie dostarczymy żadnych dokumentów potwierdzających poniesione z tego tytułu koszty. W przypadku większych wydatków warto jednak przedstawić dowody, ponieważ maksymalne odliczenie wynosi €4,500 na rok.

  Czy można odliczyć koszty dojazdu do Polski z Niemiec (podwójne gospodarstwo domowe)?

  Prawo do ulg z tytułu tak zwanego podwójnego gospodarstwa domowego mają osoby, których głównym ośrodkiem życia ze względu na rodzinę jest Polska. Można dzięki temu odliczyć koszty związane z podróżami między pierwszym a drugim mieszkaniem oraz inne wydatki związane z prowadzeniem drugiego gospodarstwa domowego takie jak:

  • opłaty za wynajem mieszkania lub pokoju,
  • koszty dodatkowe w postaci ogrzewania, rachunków za prąd, gaz wodę czy wywóz śmieci oraz abonament za telewizje,
  • ubezpieczenie mieszkania,
  • koszty umeblowania drugiego mieszkania,
  • koszty rozmów telefonicznych z rodziną zamieszkującą w pierwszym mieszkaniu,
  • koszty przeprowadzki.

  Czy w Niemczech można uzyskać zwrot kosztów za leki?

  W Niemczech opłaca się zachowywać rachunki oraz recepty, ponieważ tamtejszy system podatkowy przewiduje możliwość odliczenia kosztów przeznaczonych na leki zakupione w aptece. Ulga ta przeznaczona jest dla osób, które mają zaświadczenie, że muszą przyjmować lekarstwa. Wysokość odliczenia nie jest stała i rozpatrywana jest dla każdego podatnika indywidualnie. Zależy ona od wielu czynników, takich jak wysokość dochodu, sytuacja rodzinna i liczby dzieci.

  Czy można odliczyć koszty okularów w Niemczech?

  Koszty przeznaczone na zakup okularów mogą zostać odliczone od podatku w Niemczech jako obciążenie nadzwyczajne. Aby móc z niego skorzystać trzeba przekroczyć indywidualną granicę obciążenia, której nie pokrywa ubezpieczenie zdrowotne.

  Do skorzystania z odliczenia niezbędne będą paragony poświadczające wydatki na okulary w roku podatkowym poprzedzającym rozliczenie.

  Jakie ulgi na dzieci przysługują w Niemczech?

  W Niemczech znajdziemy kilka ulg podatkowych przeznaczonych dla rodziców, które pozwalają na częściowe odzyskanie kosztów przeznaczonych na wychowanie i edukację dziecka.

  Kinderfreibetrag to kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci pozwalająca obniżyć dochód podczas rozliczenia podatkowego z urzędem skarbowym. Jest powiązana z zasiłkiem rodzinnym Kindergeld – jeżeli go pobieramy, możemy dokonać odliczenia wyłącznie od podatku kościelnego i dodatku solidarnościowego. Jeżeli nie korzystamy z zasiłku rodzinnego, ale mamy do tego prawo – możemy skorzystać z pełnej ulgi Kinderfreibetrag, która wynosi dla obojga rodziców 6384 € na dziecko rocznie.

  Kinderbetreuungskosten to zwrot kosztów opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14 roku życia. Wliczają się tutaj wydatki na żłobek, przedszkole oraz na opiekunkę. Maksymalnie można odpisać 4000 euro rocznie na każde dziecko.

  Entlastungsbetrag to natomiast ulga przewidziana dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Na pierwsze dziecko wynosi ona 1500 euro.. Aby móc starać się o takie odliczenie trzeba być uprawnionym do pobierania świadczenia Kindergeld lub ulgi na dziecko Kinderfreibetrag.

  Czy można odzyskać podatek z Niemiec na polskie konto bankowe?

  Niemiecki Urząd Skarbowy przelewa zwrot podatku na konto wskazane przez podatnika – może to być także rachunek bankowy otwarty w Polsce.

  Czy trzeba się rozliczyć, prowadząc firmę w Niemczech?

  Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej. W odróżnieniu od osób otrzymujących wynagrodzenie rozliczenie wymagane jest także jeżeli firma nie osiągnęła żadnego dochodu, lub poniosła stratę (rozliczenie zerowe).

  W przypadku firmy reprezentowanej przez doradców podatkowych, termin złożenia zeznania upływa z dniem 31 grudnia, natomiast jeżeli przedsiębiorca rozlicza się samodzielnie, musi złożyć wszystkie wymagane dokumenty w urzędzie skarbowym do 31 lipca.

  Jakie jest opodatkowanie firmy budowlanej w Niemczech?

  Firma budowlana zarówno zarejestrowana w Polsce, jak i w Niemczech wykonująca usługi budowlane dla innej firmy budowlanej lub osoby prawnej na terytorium naszych zachodnich sąsiadów, zobowiązana jest do odprowadzenia Bauabzugsteuer, czyli podatku od usług budowlanych wynoszącego 15% usługi. Pobierany jest on przez zleceniodawcę z kwoty zawartej na fakturze, a następnie przekazywany fiskusowi.

  Czy można uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

  Aby uzyskać zwolnienie z podatku od usług budowlanych, należy złożyć w odpowiednim urzędzie w Niemczech wniosek o Freistellungsbescheinigung. Można tego dokonać wyłącznie jeśli działalność zarejestrowana została w urzędzie skarbowym i posiada przypisany numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer).

  Oczekiwanie na rozpatrzenie dokumentacji najczęściej trwa maksymalnie 1 miesiąc, a  zaświadczenie wydawane jest na czas określony. Freistellung po upływie tego czasu można odnowić, składając odpowiednie dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

  Czy można uzyskać zwrot podatku budowlanego z Niemiec?

  Jeżeli podatek został już pobrany, i wpłacony na konto urzędu skarbowego, w dalszym ciągu możemy starać się o jego zwrot. W tym celu również należy złożyć odpowiedni wniosek, który trzeba dostarczyć do urzędu najpóźniej do dnia 31 lipca.

  Aby uzyskać zwrot podatku budowlanego z Niemiec, konieczne jest uregulowanie wszystkich należności finansowych względem urzędu skarbowego. Jeżeli zalegać będziemy z opłatami dla skarbówki, nasz wniosek najprawdopodobniej zostanie odrzucony.

  Co można odliczyć od podatku dla firmy budowlanej?

  Tak jak w przypadku każdej działalności gospodarczej tak i firmy budowle mogą odliczyć od podatku koszty uzyskania przychodu, czyli wydatki poniesione w czasie wykonywania usług. Niemiecki urząd skarbowy akceptuje w przypadku tej branży zakup specjalistycznego wyposażenia dla przedsiębiorstwa, odpowiedniej odzieży roboczej, odliczenie dojazdów do pracy, czy różnego rodzaju opłat związanych z pozwoleniami na budowę.

  Firm budowlanych dotyczy także możliwość odliczenia ogólnych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli wydatki na paliwo, rozmowy telefoniczne, internet, utrzymanie czystość, ciuchy robocze, narzędzia oraz działania przeznaczone na marketing, oraz prowadzenie księgowości.

   

  Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – cennik i kontakt

  Jeśli zdecydujesz się na wybranie naszej usługi i rozpoczęcie współpracy z naszym biurem podatkowym, to gwarantujemy, że opłata za realizowane usługi związane z rozliczeniem podatku będzie stała i nie ulegnie zmianie. Codziennie wykonywane przez nas zadania w ramach zwrotu z podatku (Niemcy) nie mają żadnych ukrytych opłat procentowych ani niezrozumiałych punktów w umowie. Cena usługi dotyczącej zwrotu podatku z Niemiec jest zgodna z naszym cennikiem.

  Jesteś zainteresowany? Nasze usługi stoją na najwyższym poziomie. Pomożemy w zebraniu dokumentów, kontakcie z urzędem (w Niemczech i Polsce), wyliczeniu zwrotu i innych kwestiach związanych z rozliczaniem podatku.

  Abyśmy mogli otrzymać od Ciebie dokumenty niezbędne do rozliczania niemieckiego podatku, konieczne jest skorzystanie z formularza i wysłanie ich przez Internet lub dostarczenie w sposób tradycyjny — pocztą, na adres: Biuro Borsuk/holandia.org Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 33/III, 44-100 Gliwice.

  Chcesz uzyskać zwrot podatku z Niemiec bez wychodzenia z domu? Odezwij się do nas i nie przejmuj się żadnymi formalnościami – nasi specjaliści zajmą się wszystkim. Zapraszamy!

  Pola oznaczone * są obowiązkowe!

   • captcha

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności