Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii – wszystko co musisz wiedzieć!
Większość osób zatrudnionych w Holandii (już) wie, że nic nie jest ważniejsze od ubezpieczenia zdrowotnego tzw. zorgverzekering. Warto wiedzieć, że każda osoba mieszkająca w tym kraju musi mieć wykupione ubezpieczenie najpóźniej w ciągu czterech miesięcy od zameldowania się w urzędzie gminy.
Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne Holandia – czy jest obowiązkowe?
Zgodnie z Zorgverzekeringswet – skrótowo pisaną jako ZVW (holenderskiej Ustawie o ubezpieczeniu zdrowotnym) każda osoba, która mieszka lub pracuje na terenie Holandii, musi zarejestrować się u ubezpieczyciela zdrowotnego. Innymi słowy – holenderskie ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe.
Ubezpieczenie w Holandii – czy ubezpieczyciel może odmówić przyjęcia zgłoszenia?
Nie. Każdy ubezpieczyciel zdrowotny ma obowiązek przyjąć zgłoszenie od wszystkich osób, które ubiegają się o objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym – niezależnie od wieku i stanu zdrowia.
Brak ubezpieczenia w Holandii – czym grozi?
W większości przypadków sprawę ubezpieczenia załatwia uitzendbureau. Jest to wygodne, ponieważ nie musimy się o nic martwić. Teoretycznie, bo taka "wygoda" może nas sporo kosztować. W przypadku braku ubezpieczenia narażamy się na ogromne koszty (za leczenie szpitalne, ambulans) oraz dotkliwe kary nakładane przez CVZ.
Ubezpieczenie bardzo często obejmuje jedynie okres pracy i trwa od poniedziałku do piątku. Sprawa podobnie wygląda w przypadku urlopu, jedziemy do Polski, już bez ubezpieczenia licząc, że nic się nikomu nie stanie.
Ubezpieczenie w Holandii a leczenie w Polsce – czy to możliwe?
Wielu naszych rodaków zastanawia się, jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne w Holandii, przebywając w Polsce. Warto wiedzieć, że osoby posiadające holenderskie ubezpieczenie i chcące podjąć leczenie w Polsce, muszą wykazać w Narodowym Funduszu Zdrowia specjalny druk – E106 oraz holenderską kartę ubezpieczenia.
Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii bez meldunku – jak wygląda?
Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć, jest to, czy można być ubezpieczonym w Holandii, nie posiadając przy tym zameldowania w tym kraju. Jest to możliwe – należy jednak udowodnić, że przebywa się w Holandii. W jaki sposób można to zrobić? Przykładem może być wyciąg z banku, dowody zapłaty czy kontraktu o pracę. Mowa tutaj oczywiście o sytuacji krótkiego pobytu (krótszego niż 4 miesiące).
Sprawdź także ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Holandii WW Uitkering.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Holandii – pomyśl o tym!
Wiele osób pracujących w Holandii decyduje się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Czy jest to opłacalne? Oczywiście, że tak! Poznaj zalety prywatnego ubezpieczenia, o których napisaliśmy niżej:
- jesteś zawsze ubezpieczony,
- prawo do dofinansowania ubezpieczenia "Zorgtoeslag",
- ubezpieczenie "działa" w Polsce,
- można rozszerzyć ubezpieczenie na członków rodziny w PL,
- brak ryzyka własnego, czyli brak niechcianych kosztów,
- koszt ubezpieczenia porównywalny z ubezpieczeniem z uitzendbureau (ok 23,50€ tygodniowo),
- nie jest wymagane zameldowanie w Holandii,
- ubezpieczyciel z grupy VGZ,
- przydatne w trakcie ciąży.
Jeżeli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem zdrowotnym, to prosimy o kontakt poprzez nasz formularz kontaktowy. Chętnie służymy również pomocą w innych aspektach jak np. zwrot podatku z Holandii – zapraszamy.