Czym jest Belastingdienst?

Czym jest Belastingdienst?

Belastingdienst to Holenderski Urząd Skarbowy, czyli instytucja odpowiedzialna za wszystkie sprawy związane z podatkami w tym kraju. Jeżeli mieszkasz w państwie słynącym z wiatraków i tulipanów, na pewno w którymś momencie będziesz miał z nim styczność. Dzisiaj postaramy się przybliżyć sposób jego funkcjonowania oraz częściowo opisać sytuacje, w których niezbędny będzie kontakt z Belastingdienst – ta wiedza może się przydać wszystkim rodakom pracującym w Holandii.

Belastingdienst – co to za urząd?

W największym skrócie Belastingdienst można nazwać odpowiednikiem Polskiego Urzędu Skarbowego. Pełni on bowiem bardzo podobne funkcje jak nasza rodzima skarbówka. Odpowiada za określanie i ściąganie podatków i różnych opłat, egzekwowanie należności  finansowych, a także sprawuje kontrolę nad niektórymi zapomogami, z których skorzystać mogą mieszkańcy jako wsparcie od państwa.

Belastingdienst w Holandii – kiedy się do nas odezwie?

Każdy, kto pracuje lub mieszka na terenie Holandii prędzej czy później będzie miał do czynienia z Belastingdienst. Podatki dotyczą każdego i nie sposób przed nimi uciec, a to oznacza konieczność kontaktu z Urzędem Skarbowym.

Jeśli planujesz wyjazd do Holandii na okres dłuższy niż 4 miesiące będziesz zobowiązany wyrobić indywidualny numer BSN, czyli odpowiednik polskiego numeru PESEL. Jest on niezbędny do podjęcia legalnej pracy, ponieważ służy do identyfikacji podatkowej danej osoby w urzędzie skarbowym oraz innych organach administracyjnych. Od tego momentu trafiasz więc na listę Belastingdienst i możesz spodziewać się otrzymywania korespondencji związanej ze sprawami podatkowymi. Będziemy mieli także wgląd w nasze podatki, przysługujące nam ulgi oraz pobierane świadczenia, wystarczy tylko zarejestrować konto w Belastingdienst.

Belastingdienst Holandia – jakie formalności załatwisz jeszcze w urzędzie?

Od tej pory w Urzędzie Skarbowym będziesz w stanie załatwiać wiele spraw podatkowych związanych z Twoim wynagrodzeniem, rodziną oraz wieloma ulgami, z których będziesz mógł skorzystać. W jakich dokładnie sytuacjach będziesz miał bezpośrednio do czynienia z Belastingdienst? Poniżej kilka przykładów.

  • Roczne rozliczenie podatku dochodowego z Holandii.
  • Staranie się o zasiłek rodzinny.
  • Pozyskanie różnego rodzaju ulg podatkowych np. rozłąkowego lub Zorgtoeslag.
  • Uregulowanie podatku drogowego w Holandii.

Belasting Holandia – rozliczenie podatku

Pobieranie wynagrodzenia w Holandii, tak jak w większości krajów wiąże się z odprowadzaniem zaliczek na rzecz podatku dochodowego. Wszystkich osób pracujących legalnie w tym kraju dotyczy obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Odpowiedni formularz wykazujący nasze roczne przychody dostarczyć musimy właśnie do Belastingdienst. Wszystkie wymagane dokumenty trzeba dostarczyć w terminie do 1 maja w przypadku osób zameldowanych lub 1 lipca jeżeli meldunku nie posiadamy.

Zwrot podatku z Holandii otrzymasz najprawdopodobniej w czasie od 3 do 12 miesięcy. W przypadku nieprawidłowego lub nieterminowego złożenia dokumentów proces ten może przeciągnąć się jednak nawet do 3 lat. O tym jak najszybciej odzyskać pieniądze z nadpłaconego podatku dowiesz się z naszego innego wpisu – ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Korespondencja z Belastingdienst – nie ignoruj wezwań

Jednej rzeczy powinieneś być świadomy – nie wolno lekceważyć żadnej korespondencji, którą otrzymasz z Belastingdienst. Holenderski Urząd skarbowy uważany jest za cierpliwy, i na początku wysyłać będzie przypomnienie o rozliczeniu lub o uregulowaniu zaległości finansowych. Nie warto jednak ignorować takich wezwań – kary finansowe za brak rozliczeniabardzo wysokie i w przypadku celowego unikania odpowiedzialności podatkowej mogą wynieść nawet kilka tysięcy euro.

Belastingdienst – skorzystaj z licznych ulg podatkowych

Urząd skarbowy to jednak nie tylko podatki i ponaglenia do zapłaty. W Belastingdienst możemy również otrzymać wsparcie w postaci różnego rodzaju ulg podatkowych. Jedną z takich zapomóg będzie dodatek na dziecko, czyli możliwość odprowadzenia pewnej kwoty od podatku. Przysługuje ono jedynie rodzicom, którzy pobierają już holenderski zasiłek rodzinny. Wypłacaniem tego nie zajmuje się jednak Belastingdienst a Sociale Verzekeringsbank, czyli Holenderska kasa społeczna.

Belastingdienst zakłada również możliwość wspólnego rozliczenia małżonków oraz osób pozostających w nieformalnych związkach i mieszkających ze sobą. Pozwala to na uzyskanie znacznie korzystniejszego zwrotu podatku.

Problemy z Belastingdienst? Skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego.

Mimo że wiesz już co to jest Belastingdienst i jak funkcjonuje, w dalszym ciągu większość formalności może okazać się zbyt skomplikowana. Wpływać na to może głównie bariera językowa i różniące się od naszych przepisy podatkowe. Na szczęście zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Holandii lub załatwieniu czegokolwiek innego w Belastingdienst, zgłoś się do nas. Na zagranicznych podatkach znamy się jak mało kto – dajemy Ci gwarancję, że wszystkie dokumenty zostaną odpowiednio skompletowane, zeznanie będzie wypełnione prawidłowo i uzyskasz satysfakcjonujący Cię zwrot. Zapraszamy do kontaktu – Holandia.org.

powrót na górę