Ulgi podatkowe w Holandii. O jakie ulgi mogą ubiegać się Polacy w Holandii?

banknoty

Liczysz na zwrot podatku w Holandii? Aby zwiększyć swoje szanse na to, sprawdź, co można odliczyć od podatku w Holandii. Przedstawiamy aktualne informacje dla Polaków mieszkających w Niderlandach.

Podatki w Holandii 2020

2020 rok to czas sporych zmian w holenderskim prawie podatkowym, dlatego od tego chcielibyśmy zacząć. Co warto wiedzieć o rozliczeniu i zwrocie podatku z Holandii za rok 2020?

Przede wszystkim to, że od 2020 roku obowiązują dwie, a nie tak jak wcześniej, trzy stawki podatkowe. Jeśli twoje przychody wynoszą rocznie nie więcej niż 68 508 euro, zapłacisz 37,35% podatku. Tych, którzy przekroczą ten limit, obowiązuje podatek wynoszący 49,5%.

Prowadzisz w Holandii własną działalność gospodarczą? Od 2020 roku będzie obowiązywać cię mniejsza zniżka odliczana od podatku dochodowego.

Dobrą wiadomością jest to, że zapłacisz niższy podatek energetyczny – w skali roku to oszczędność rzędu ok. 100 euro. Wzrasta za to podatek od dziesięcioletnich i starszych samochodów z silnikiem diesla.

Z najważniejszych zmian w prawie podatkowym, które mają bezpośredni wpływ na twoje finanse, to tyle. Teraz sprawdź, jakie ulgi podatkowe obowiązują w Holandii.

Ulgi podatkowe w Holandii

Pracujesz lub mieszkasz w Holandii? Możesz starać się o ulgi podatkowe lub o dodatki (Toeslagen), które dostępne są także dla obcokrajowców, w tym Polaków. O co warto się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?

Zaczniemy od tej drugiej kwestii. Jeśli chcesz ubiegać się o ulgi podatkowe w Holandii, musisz spełnić jedno z dwóch kryteriów – być zameldowanym w tym kraju przez cały rok lub co najmniej 90% przychodów musi pochodzić z pracy w Holandii (wtedy nie jest konieczne spełnienie warunku dotyczącego zameldowania).

Najbardziej popularną ulgą, z której korzystają Polacy pracujący w Holandii, jest ulga podatkowa na dziecko, którą opiszemy osobno.

Kolejną możliwością jest Algemene heffingskorting – to główna ulga na terenie Holandii. Jeśli pracujesz, możesz odliczyć Arbeidskorting. Ulga ta przysługuje wszystkim osobom zatrudnionym w Holandii. Obliczana jest na podstawie wynagrodzenia, przy czym nie może wynosić więcej, niż 1504 euro.

Pozostajesz w związku małżeńskim lub partnerskim? Skorzystaj z Verhooging van de heffingskorting, czyli z możliwości rozliczania się z osobą, z którą wspólnie prowadzisz i utrzymujesz gospodarstwo domowe. To odpowiednik polskiego rozliczenia małżeńskiego, z tą różnicą, że holenderskie prawo dopuszcza rozliczanie się z partnerem.

Ulga podatkowa na dziecko w Holandii

Inkomensafhankelijke Combinatiekorting to ulga podatkowa na dziecko. Będzie ci przysługiwać, jeśli wychowujesz dziecko w wieku nieprzekraczającym 12 lat i jest ono zameldowane co najmniej przez pół roku z tobą.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc odliczyć dziecko od podatku? Przede wszystkim nie może mieć ono więcej niż 12 lat w dniu 1 stycznia danego roku rozliczeniowego. Ponadto musi być z tobą zameldowane przez co najmniej sześć miesięcy w danym roku, a twój dochód brutto jest wyższy, niż próg wymagany w danym roku. Aby skorzystać z ulgi, musisz być też samotnym rodzicem lub twoje dochody powinny być niższe, niż partnera.

powrót na górę