Rejestracja konta w Belastingdienst

Rejestracja konta w Belastingdienst

Rejestracja aktualnego konta bankowego w Belastingdienst to bardzo ważny element podczas starania się o zwrot podatku z Holandii. Niestety często słyszymy, że nasi rodacy mieszkający w tym kraju miewają z tym różne problemy. Procedura ta nie jest skomplikowana – warto jednak dobrze się przygotować do rejestracji konta bankowego, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji. W poniższym wpisie postaramy się opisać dokładnie ten proces, dzięki czemu bez problemu odzyskasz swój zwrot podatku z Holandii.

Dlaczego aktualne konto w Belastingdienst jest tak ważne?

Rejestracja aktualnego, aktywnego konta bankowego w Belastingdienst jest konieczna jeżeli chcemy uzyskać zwrot podatku z Holandii. W przypadku błędnych informacji okres rozliczenia może zdecydowanie się przedłużyć, ponieważ Holenderski Urząd Skarbowy będzie zmuszony zweryfikować nasze dane.

W najgorszym wypadku nasze pieniądze zostaną wysłany na inne lub nieaktywne konto, a tego zdecydowanie chcielibyśmy uniknąć. W takim wypadku proces odwoławczy jest niezwykle skomplikowany i czasochłonny. Warto więc poświęcić chwilę i uzupełnić wszystkie dane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jakie konto można zarejestrować w Belastingdienst?

Niedawno nastąpiła zmiana przepisów, która sprawia, że Belastingdienst dokładnie weryfikuje konta bankowe podatników. Jeszcze do niedawna wystarczyło podać jakikolwiek numer, i mogliśmy liczyć na zwrot pieniędzy. Jeżeli już wcześniej składałeś rozliczenie podatku z Holandii, możesz spodziewać się listu z urzędu, w którym zostaniesz poproszony o podanie aktywnego konta spełniającego nowe warunki.

Aktualnie urząd holenderski przeleje nam zwrot nadpłaconego podatku tylko i wyłącznie wtedy, kiedy spełnimy następujące warunki:

 • podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem konta bankowego,
 • konto jest aktywne (optymalnie w euro),
 • konto jest potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, które nie jest starsze niż 2 miesiące,
 • podatnik potwierdzi swoją tożsamość czytelną kopią ważnego dowodu osobistego

Rejestracja konta w Belastingdienst – jakie dokumenty są potrzebne?

Jeżeli spełniamy wszystkie cztery warunki wymienione powyżej, możemy przejść do rejestracji naszego rachunku bankowego w Belastingdienst. W tym celu będą nam potrzebne następujące dane:

 • inicjały i nazwisko,
 • aktualny adres zamieszkania,
 • numer BSN (dawne Sofi),
 • informacja, w jakim celu podajemy numer konta (najczęściej jest to rachunek do dofinansowań i zwrotów),
 • numer IBAN rachunku bankowego,
 • nazwa oraz siedziba banku, oraz kraj, w którym znajduje się siedziba banku,
 • kopię ważnego dowodu tożsamości.

Powyższe informacje przydatne będą podczas wypełniania odpowiedniego wniosku pozwalającego na rejestrację aktualnego konta. Wniosek należy wypełnić czytelnie, drukowanym pismem oraz załączyć do niego:

 1. czytelną kopię dowodu osobistego lub paszportu – optymalna będzie kolorowa wersja,
 2. zaświadczenie z banku z widocznym imieniem i nazwiskiem, nazwą banku i numerem konta (może być także wyciąg z konta),
 3. wniosek z numerem konta.

Komplet dokumentów należy wysłać pocztą do Holenderskiego Urzędu Skarbowego i odczekać około 20 dni – w tym czasie nasz rachunek bankowy powinien zostać pozytywnie zarejestrowany w Belastingdienst.

Na jaki adres wysłać dokumenty do rejestracji konta w Belastingdienst?

List z wypełnionym wnioskiem oraz załączonym kompletem dokumentów należy wysłać na adres:

BELASTINGDIENST CENTRALE ADMINISTRATIE

POSTBUS 9055

7300 GT APELDOORN

HOLANDIA

Aby mieć pewność, że dokumenty dotrą do urzędu, zaleca się skorzystanie z przesyłki priorytetowej.

Rejestracja lub zmiana konta bankowego przez DigiD

Jeśli posiadamy Holenderskie konto bankowe, istnieje szybszy i wygodniejszy sposób na zmianę lub rejestrację konta w Belastingdienst. W takim wypadku wystarczy wypełnienia odpowiedniego formularza lub wprowadzenie odpowiednich informacji na stronie urzędu za pomocą cyfrowej tożsamości DigiD. Nasza tożsamość została zweryfikowana już wcześniej przez Holenderski bank, dlatego wysyłanie dodatkowych dokumentów jak w przypadku kont zagranicznych (np. Polskich) jest zbędne.

Rejestracja konta w Belastingdienst – skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Chcesz mieć pewność, że twój zwrot podatku z Holandii trafi bezpiecznie na Twoje konto? Skontaktuj się z naszym biurem podatkowym i skorzystaj z naszych usług – rozliczenia podatku z zagranicy i wszystko, co się z tym wiąże to nasza specjalność. Załatwimy za Ciebie wszystkie uciążliwe formalności związane z rejestracją lub zmianą konta bankowego w Belastingdienst. Zaufaj nam i postaw na fachową obsługę – Holandia.org.

 

powrót na górę