Czy w Niemczech płaci się podatek od używanego samochodu?
Zakup samochodu to spory wydatek i ważna decyzja wiążąca się z wieloma zobowiązaniami. Jak w przypadku każdego towaru należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku. Jak to jednak wygląda w przypadku sprzedaży używanego auta? Czy przy takiej transakcji urząd skarbowy również upomni się o swoją część? Czy możemy w jakiś sposób uniknąć opodatkowania? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie – zapraszamy.
Kto płaci VAT przy sprzedaży samochodów w Niemczech?
Sprzedawcy w Niemczech muszą rozliczać się z podatku VAT, gdy sprzedają samochód. Dotyczy to zarówno firm sprzedających auta używane, jak i branży samochodów używanych. Stawka takiego podatku wynosi 19%.
Jeśli firmy handlują pojazdem między sobą, często spotkamy się ze sformułowaniem "Mehrwertsteuer ausweisbar" w ofercie, co wskazuje, że kupujący może odliczyć VAT. Czy każdemu przysługuje taka możliwość?
Zakup używanego samochodu w Niemczech – możliwość odliczenia VAT
Trafiając na reklamę samochodu w Niemczech, możemy spotkać się z dopiskiem „podlegający zgłoszeniu VAT”. Jest to jednak informacja skierowana wyłącznie do przedsiębiorców – kupując samochód jako osoba prywatna, nie możemy wykazać tego jako korzyści majątkowej.
Osoby prywatnej nie dotyczy podatek VAT – nie musi ona także wystawiać faktur VAT przy sprzedaży samochodu. Czy opcja „podlegający zgłoszeniu VAT” ma więc jakiekolwiek znaczenie? Finansowo nie, jednak może pomóc w rozeznaniu się na rynku motoryzacyjnym i znalezieniu dobrej oferty.
Podczas szukania interesującego nas modelu jest to przede wszystkim informacja, że sprzedaż prowadzona jest przez firmę lub osobę prowadząca działalność na własny rachunek. Dla wielu osób jest to ważny czynnik – pozwala uzyskać gwarancję w ramach umowy kupna-sprzedaży. Są to również często samochody używane głównie do celów służbowych, co przekłada się na zużycie takiego pojazdu i możliwość zakupu auta w lepszym stanie.
Odliczenie podatku VAT przy zakupie używanego samochodu w Niemczech przez przedsiębiorców
Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku od towarów i usług (§§ 15, 15a UStG), przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, czyli podatku, który jest mu pobierany przez urząd skarbowy. Warunkiem uzyskania prawa do odliczenia podatku naliczonego jest m.in. wystawienie faktury VAT na zakupione towary lub usługi.
Podatek VAT zapłacony przy zakupie towarów lub usług jest uwzględniany w deklaracji VAT i może być zrekompensowany przez organy podatkowe. Dzięki temu przedsiębiorca może odliczyć podatek naliczony od podatku należnego, czyli od podatku VAT pobranego od jego klientów. Odliczenie umożliwia przedsiębiorcom zrekompensowanie różnicy między podatkiem naliczonym a otrzymanym VAT, co skutkuje faktycznym podatkiem od sprzedaży, który muszą zapłacić za nich organy podatkowe.
Jeżeli przedsiębiorca chce odzyskać VAT zapłacony przy zakupie używanego samochodu, musi się upewnić, że zostanie on wykazany na fakturze. To właśnie sugeruje "Mehrwertsteuer ausweisbar" zawarte w ogłoszeniu – daje gwarancję, że sprzedający wystawi fakturę z niezbędnymi informacjami.
Kfz-Steuer – ile wynosi podatek drogowy w Niemczech?
Zakup używanego auta wiązać się będzie także z innymi opłatami – w Niemczech obowiązuje bowiem podatek drogowy. Na jego wysokość wpływ będą miały dwa główne czynniki – klasa zanieczyszczeń pojazdu i pojemności silnika. Kwota podstawowa wynosi 2 euro na każde 100 cm3 w przypadku silników benzynowych oraz 9,50 euro na każde 100 cm3 pojemności dla silników diesla. Dodatkowo wpływ będą miały także inne aspekty, dlatego każdy zapłaci indywidualną stawkę określoną przez urząd skarbowy. Możemy obliczyć obowiązujący nas podatek za pomocą specjalnego kalkulatora, podając niezbędne dane.
Kto zapłaci podatek drogowy w Niemczech? Tamtejsze prawo przewiduje, że zobowiązany jest do tego każdy kierowca, który spędza na terenie Niemiec ponad połowę roku, czyli co najmniej 183 dni, nawet jeśli wciąż posiada polski dowód rejestracyjny.
Akcyza za zakup używanego samochodu z Niemiec – ile wynosi?
Jeżeli planujesz zakup samochodu z Niemiec do użytku w Polsce, konieczne będzie także zapłacenie podatku akcyzowego. Od każdej transakcji auta w naszym kraju obowiązuje bowiem opłata PCC (2% wartości pojazdu) – jako że nie dotyczy ona pojazdów z zagranicy, należy uiścić specjalny podatek w ciągu 30 dni od jego kupna. Istnieją dwie stawki akcyzy zależne od pojemności silnika – 3,1% dla aut poniżej 2000 cm3 i 18,6% dla aut powyżej 2000 cm3. Ostateczna wartość obliczana jest od wartości samochodu.
Odliczenie kosztów samochód od podatku
Zakup używanego samochodu wiąże się z późniejszymi korzyściami dla przedsiębiorcy związanymi z możliwością odpisania części poniesionych na niego kosztów od podatku. Są to wszystkie wydatki na utrzymanie go w dobrej kondycji i związane z jego codziennym użytkowaniem. Należą do nich:
- opłaty na ubezpieczenie samochodu,
- podatek drogowy,
- naprawy i koszty związane z przeglądami,
- rachunki za paliwo.
Chcesz dowiedzieć się więcej o opłatach i uzyskać korzystny zwrot podatku z Niemiec? Sprawdź jakie usługi oferujemy w naszym biurze rachunkowym Holandia.org – pomożemy Ci w załatwieniu wszelkich formalności u naszych zachodnich sąsiadów oraz w innych krajach europejskich.