Zwrot kosztów za leczenie w Niemczech
Niemcy znane są z bardzo rozwiniętego systemu socjalnego i wparcia swoich mieszkańców. Jednym z takich elementów pomocy jest możliwość odliczenia od podatku różnego rodzaju poniesionych kosztów. Z pewnością dużo pieniędzy kosztować mogą nas wizyty u lekarzy, zabiegi i lekarstwa w przypadku problemów ze zdrowiem. Poniżej przedstawimy Ci jakie wydatki związane z leczeniem możesz odliczyć w swoim zeznaniu podatkowym w Niemczech. Skorzystaj z tej szansy i odzyskaj część kosztów podczas rocznego rozliczenia.
Jak uzyskać zwrot kosztów za leczenie w Niemczech?
Najważniejsze, aby koszty leczenia w Niemczech odpowiednio udokumentować. Urząd skarbowy podczas składania deklaracji podatkowej wymagać będzie od nas dokumentów, które potwierdzają medyczną konieczność przeprowadzenia danego zabiegu lub zażywania konkretnego lekarstwa. Potrzebne będą do tego recepty, skierowania i zaświadczenia lekarskie. W niektórych przypadkach nie obejdzie się także bez wydruków potwierdzających wykonane przelewy i płatności. Oczywiście możemy starać się wyłącznie o zwrot kosztów, których wcześniej nie pokryła nasza kasa chorych. Co w takim razie można odliczyć?
Lekarstwa
Podczas każdego leczenia największe wydatki ponosimy zazwyczaj przez konieczność zakupu drogich lekarstw. W Niemczech istnieje szansa na odzyskanie części takich wydatków, jednak nie da się jednoznacznie podać tu żadnej sumy – wysokość progu urząd ustanawia indywidualnie dla każdego przypadku, a zależny jest on od uzyskanego dochodu, sytuacji rodzinnej czy liczby dzieci.
Aby ułatwić podatnikom wnioskowanie o zwrot poniesionych kosztów leczenia, większość Niemieckich aptek może prowadzić kartę klienta (Kundenkarte) pozwalającą dokumentować wszystkie jego zakupy. W tym wystarczy zgłosić się do apteki w której najczęściej kupujemy leki i zgłosić taką chęć. Dzięki temu w odpowiednim momencie będziemy mogli pobrać zestawienie poniesionych kosztów które posłuży do udowodnienia przed Finanzamtem naszych wydatków z całego roku.
Renta chorobowa w Niemczech dla Polaków – ile wynosi i jakie są warunki jej otrzymania?
Sprzęt i zabiegi medyczne
Sporo zabiegów medycznych jest w kraju naszych zachodnich sąsiadów refundowanych przez kasę chorych, znajdziemy jednak również takie za które zapłacić będzie trzeba z własnej kieszeni. O zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów również możemy się starać podczas rocznego rozliczenia. Dotyczy to głównie różnego rodzaju rehabilitacji i zabiegów fizjoterapeutycznych pozwalających na powrót do pełnej sprawności. Dodatkowo można odliczyć także wszelki sprzęt medyczny pozwalający na poprawę stanu zdrowia czy przydatny podczas rehabilitacji – aparaty słuchowe, kule, wózki inwalidzkie, balkoniki i wiele innych.
Nie mogą to być jednak działania prowadzone na własną rękę – w celu odzyskania pieniędzy potrzebne jest zaświadczenie lekarskie przedstawiające konieczności i zasadność podjęcia danego leczenia. Należy pamiętać, aby dokument posiadał datę sprzed rozpoczęcia zabiegów, o których zwrot kosztów się staramy. Trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że zabiegi profilaktyczne nie podlegają w żaden sposób refundacji.
Opłaty parkingowe i dojazdy
Leczenie wymaga także częstych wizyt w szpitalach u lekarzy co wiąże się z dodatkowymi wydatkami na paliwo lub transport publiczny. Szczególnie odczuwalne jest to w przypadku gdy potrzebny nam specjalista znajduje się daleko od naszego punktu zamieszkania.
Dlatego pacjenci mogą uzyskać zwrot opłat parkingowych oraz dojazdów zarówno w przypadku wizyty u lekarza jak i sklepem medycznym czy apteką. Do dokładnego udokumentowania podróży wymagane będą jednak zgrane ze sobą bilety parkingowe z zaświadczeniami o wizycie w placówce medycznej lub paragonami.
Okulary
W Niemczech możemy także do kosztów uzyskania przychodów jako obciążenie nadzwyczajne doliczyć okulary, jednak tylko w konkretnych przypadkach. Po pierwsze gdy wada wzroku utrudnia nam pracę przy monitorze i zostanie nam wystawione specjalne zaświadczenie od okulisty (Verordnung einer Bildschirmarbeitsplatzbrille) jednoznacznie to potwierdzające.
Niemiecki urząd skarbowy akceptuje także specjalistyczne okulary używane w różnego rodzaju miejscach pracy np. w laboratorium. Nie zostaną uznane za to żadne okularym które noszone są wyłącznie ze względów wizualnych i modowych. Potrzebna jest bowiem recepta od lekarza lub zaświadczenie informujące o obowiązkowym noszenie okularów w danym miejscu. Może być to dokument od lekarza medycyny pracy, w którym zawarta będzie także informacja o wadzie wzroku.
Osoby ubezpieczone w prywatnych kasach chorych w Niemczech także powinny gromadzić wszystko, co może potwierdzić wysokość poniesionych kosztów leczenia. W przypadku takich podatników, o zwrot takich kosztów należy się najpierw ubiegać w swojej Krankenkasse (kasa chorych). Jeżeli tam nie odzyskamy całości należy dopiero wtedy można starać się o zwrot z niemieckiego urzędu skarbowego.
Co jeszcze można odliczyć od podatku w Niemczech?
Składając roczną deklarację podatkową możemy liczyć na zwrot części zapłaconego podatku. Pozwalają na to właśnie głównie różnego rodzaju odliczenia wydatków od całości dochodu podlegającego opodatkowaniu. Im bardziej go zmniejszymy, tym większy będzie zwrot. Koszty uzyskania przychodu które możemy uwzględnić w naszym rozliczeniu to między innymi:
- koszty poniesione z tytułu poszukiwania pracy,
- koszty rozwoju zawodowego,
- wydatki związane z niepełnosprawnością,
- koszty pracy zdalnej z domu,
- darowizny,
- wydatki na sprzęt użytkowany w celach zawodowych,
- wydatki związane z ubezpieczeniem emerytalnym,
- wydatki poniesione z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego,
- dojazdy do pracy.
W pływ na wysokość podatku mają także liczne ulgi a do najpopularniejszych z nich należą te związanie z posiadaniem dzieci.
Czy w Niemczech można pracować na rencie z częściową niezdolnością do pracy?
Rozliczenie podatku z Niemiec za rok 2022
Ostateczny termin na złożenie oświadczenia podatkowego w Niemczech to 31 lipca każdego roku. Jednak ostatnie lata i zawirowania na świecie sprawiły, że Bundestag przegłosował wydłużenie terminu składania zeznań podatkowych, dlatego za rok 2022 termin złożenia deklaracji rozliczających się samodzielnie upływa dopiero ostatniego października 2022 r. Warto jednak już wcześniej zacząć gromadzić niezbędne dokumenty pozwalające ubiegać się o zwrot kosztów leczenia – jeżeli zdecydujemy się na to na sam koniec może być trudno zdobyć wszystkie druki.
Zgodnie z założeniami w roku 2025 powrócą obowiązujące do tej pory terminy i ostateczny termin na złożenie oświadczenia podatkowego w Niemczech będzie ponownie upływał 31 lipca każdego roku. Jeśli chcesz uzyskać korzystny zwrot podatku z Niemiec, a nie wiesz, jak załatwić wszystkie formalności, zgłoś się do naszego biura podatkowego. Pomożemy przygotować Ci deklarację wykorzystując wszystkie możliwe odliczenia, tak, aby jak najwięcej pieniędzy wróciło do Ciebie. Skontaktuj się z nami już dziś i przedstaw nam swoją sytuację – gwarantujemy Ci, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby cały proces przebiegał szybko i bez problemów. Zapraszamy – Holandia.org.