Zasiłek na dziecko w Holandii – co warto wiedzieć?

ojciec i dziecko

Polakom mieszkającym w Niderlandach, którzy spełnią określone warunki, przysługuje Kinderbijslag, czyli zasiłek rodzinny w Holandii. Co trzeba zrobić, aby go otrzymać? Jakie dokumenty należy dostarczyć? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą ci otrzymać pieniądze na dziecko w Holandii.

Świadczenia rodzinne w Holandii – najważniejsze warunki

Rodzinne w Holandii możesz otrzymać na dzieci, które nie przekroczyły 18 roku życia. Co istotne, nie dotyczy to tylko własnego potomstwa. Socjal w Holandii na dziecko obowiązuje też w przypadku dzieci adoptowanych, pasierbów oraz małoletnich, którzy są przez ciebie utrzymywani i wychowywani.

Aby zasiłek rodzinny w Holandii został ci przyznany, musisz spełnić kilka warunków:

  • pracować lub mieszkać na terenie Holandii;
  • opłacać składki na ubezpieczenie społeczne;
  • finansowo utrzymywać dziecko (tutaj istotne jest to, że nie musi ono z tobą mieszkać, wystarczy, że przedstawisz dowody świadczące o tym, że przekazujesz środki pieniężne na jego utrzymanie).

Zasiłek rodzinny w Holandii – ile wynosi?

Chcesz dowiedzieć się, ile w Holandii dostaje się na dziecko? To zależy od jego wieku. Otrzymasz:

  • 221,49 euro na dziecko w wieku do 5 lat;
  • 268,95 euro na dziecko w wieku pomiędzy 6 a 11 lat;
  • 315,41 euro na dziecko w wieku pomiędzy 12 a 17 lat.

Wiesz już, ile wynosi zasiłek rodzinny w Holandii, musisz jeszcze pamiętać o tym, że świadczenia te wypłacane są kwartalnie, a nie miesięcznie. Środki otrzymasz w styczniu, kwietniu, lipcu oraz w październiku.

W sytuacji, gdy dziecko przekroczy określony próg wiekowy, zasiłek rodzinny w Holandii automatycznie zostanie podniesiony. Analogicznie, po osiągnięciu 18 roku życia pieniądze zostaną wstrzymane.

A kiedy otrzymasz pierwsze rodzinne w Holandii w przypadku nowonarodzonych dzieci? To zależy, kiedy się urodziły. Zasiłek na dziecko w Holandii wypłacany jest pierwszego dnia kwartału (a więc 1 stycznia, 1 kwietnia itd.). Jeśli dziecko urodziło się dokładnie w terminie przyznawania świadczeń, środki zostaną przyznane już na ten kwartał. Natomiast, gdy data jego narodzin nastąpiła po pierwszym dniu kwartału, zasiłek rodzinny w Holandii otrzymasz dopiero od następnego kwartału (czyli w przypadku dzieci urodzonych np. 12 stycznia, pierwsza wypłata świadczeń nastąpi 1 kwietnia).

Zasiłek rodzinny Holandia – jakie dokumenty?

Aby otrzymać zasiłek na dziecko w Holandii, należy wypełnić wniosek oraz dostarczyć niezbędne dokumenty do SVB, czyli do Sociale Verzekeringsbank, instytucji, która zajmuje się przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń. Co jest potrzebne? Przygotuj:

  • formularz zgłoszeniowy;
  • aktu urodzenia dziecka;
  • zaświadczenie z polskiego urzędu dokumentujące, czy pobierasz zasiłek rodzinny w Polsce.

Co istotne, rozpatrywanie wniosku przez SVB może trwać nawet kilka, kilkanaście miesięcy. Aby zwiększyć szanse na szybkie otrzymanie środków, warto skorzystać z usług biura podatkowego, które pomoże w załatwieniu formalności.

Jeszcze jedną, istotną kwestią jest to, że należy zgłaszać wszelkie zmiany w sytuacji rodzinnej. Jeśli tego nie zrobisz, holenderski urząd może nałożyć na ciebie 200% kary za zwłokę. To podwójna kwota pobranego zasiłku rodzinnego.

powrót na górę