Jak wygląda wniosek o Freistellung?

Jak wygląda wniosek o Freistellung?

Publikacja wpisu: sierpień, 2023
Aktualizacja wpisu: grudzień, 2023

Pisaliśmy już o tym, czym dokładnie jest Freistellung i jak uzyskać to zaświadczenie o zwolnieniu z podatku budowlanego w Niemczech, natomiast w dzisiejszym wpisie skupimy się na wniosku. Przedstawimy, jak wygląda wzór formularza, który musimy dostarczyć do urzędu skarbowego, jeżeli świadczymy usługi u naszych zachodnich sąsiadów. Pomoże Ci to w zrozumieniu całego procesu i ułatwi załatwieniu wszystkich formalności – zapraszamy!

Freistellung – do czego właściwie potrzebny jest ten dokument?

Jeżeli firma w Niemczech świadczy usługę budowlaną na rzecz przedsiębiorcy, usługobiorca jest zobowiązany do odliczenia podatku w wysokości 15 proc. świadczenia od zapłaty. Nie trzeba płacić budowlanego podatku, jeśli wynagrodzenie w bieżącym roku kalendarzowym nie przekroczy kwoty 5000 euro. Nie ma tu znaczenia adres firmy wykonującej usługę – podatek dotyczy także przedsiębiorców z Polski.

To ważne, aby zawczasu zainteresować się tą kwestią, jeżeli myślimy o świadczeniu usług budowlanych na terenie Niemiec – dzięki Freistellung możemy uniknąć płacenia podatku budowlanego. Jeśli nie nie będziemy odprowadzać Bauabzugsteuer, grozi nam grzywna do 30 000 euro.

Wniosek o Freistellung – jak uniknąć płacenia podatku budowlanego w Niemczech?

Polscy przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego – w tym celu należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu skarbowego i złożyć wniosek.

Dokumentem, który potwierdza zwolnienie z podatku budowlanego, jest specjalne zaświadczenie znane jako Freistellungsbescheinigung. Aby je otrzymać, konieczne jest posiadanie numeru identyfikacji podatkowej, czyli niemieckiego Steuernummer. Innymi słowy, wymagane jest bycie podatnikiem w Niemczech.

Osoby, które nie posiadają tego numeru, dalej mogą złożyć wniosek o rejestrację, co pozwoli uzyskać wszystko na raz – Steuernummer oraz Freistellungsbescheinigung.

Chcesz poznać szczegółowy proces uzyskiwania zwolnienia z podatku budowlanego? Sprawdź wpis – Jak załatwić Freistellung w Polsce?

Co musi zawierać wniosek o Freistellung?

Skąd pobrać wniosek o Freistellung? Przedsiębiorcy świadczący usługi w Niemczech mogą wystąpić do właściwego urzędu skarbowego o zaświadczenie o zwolnieniu. Wniosek o wydanie takiego dokument nie posiada jednej zatwierdzonej formy – ma to być pismo ogólne z prośbą o jego wydanie, zawierające wszystkie niezbędne informacje o firmie i wykonywanych pracach budowlanych.

 

W niektórych przypadkach urzędy skarbowe udostępniają jednak na swoich stronach internetowych formularze w różnych wersjach językowych. Należy sprawdzić to na portalu konkretnego urzędu, który odpowiedzialny jest za wydanie nam wniosku.

Pomimo że nie ma jednego oficjalnego wzoru pisma, to konieczne będzie podanie niektórych informacji. Wniosek o wydanie zaświadczenia o zwolnieniu musi zawierać:

  • nazwę oraz adres firmy,
  • numer podatkowy firmy,
  • oświadczenie o wymaganym zaświadczeniu o zwolnieniu, z powołaniem się na § 48 ust.o podatku dochodowym,
  • miejscowość, datę i podpis,

Wzór pisma o Freistellung

Zawsze można skorzystać z przykładowego wzoru pisma rekomendowanego przez urząd skarbowy. Druk różnić się może on w zależności od placówki, w jakiej składać będziemy dokumenty, jednak ogólny wzór zostanie uznany wszędzie – ważne jest, aby zawierał on wszystkie elementy, które przedstawiliśmy powyżej.

Przedsiębiorcy z Polski składaj wniosek w następujących urzędach w zależności od nazwy firmy:

  • Urząd Skarbowy w Hameln – nazwa firmy zaczyna się na litery od A do G,
  • Urząd Skarbowy w Oranienburg – nazwa firmy zaczyna się na litery od H do L,
  • Urząd Skarbowy w Cottbus – nazwa firmy zaczyna się na litery od M do R,
  • Urzędu Skarbowego w Nördlingen – nazwa firmy zaczyna się na litery od S do Ź.

Wniosek o Freistellung – co jeszcze trzeba dołączyć?

Do wniosku o Freistellung, który wysyłasz do urzędu, należy również dołączyć:

  • potwierdzenie otwarcia dzialalnosci (wyciąg/wydruk z CEiDG),
  • oryginał Certyfikatu Rezydencji podatkowej,
  • skan dowodu osobistego.

Przeczytaj także: Czy muszę mieć Freistellung i jakie są kary za jego brak?

Jak przedłużyć Freistellung?

Podobnie jak wiele innych dokumentów, Freistellungsbescheinigung posiada określoną datę ważności. Kiedy zbliżać się będzie termin jego wygaśnięcia, należy podjąć działania w celu przedłużenia zwolnienia. Odpowiedzialny jest za to właściciel firmy budowlanej – nie jest to proces automatyczny, a urząd nie przypomni nam o konieczności złożenia wniosku po raz kolejny. Należy więc samodzielnie dopilnować terminów i postarać się o przedłużenie terminu zwolnienia z podatku budowlanego.

Jak wygląda taki proces? Praktycznie tak samo, jak staranie się o nadanie zwolnienia – wysyłamy pismo do urzędu z prośbą o przedłużenie obowiązywania Freistellung, podając pełną argumentację i załączając komplet dokumentów. Kluczowym elementem jest udowodnienie, że nasza firma dalszym ciągu spełnia wszystkie niezbędne warunki, które uprawniają do uzyskania zwolnienia od podatku.