Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?
Pracując na terenie Niemiec, w większości przypadków należy nam się zwrot podatku. Na koniec roku podatkowego możemy ubiegać się o nadpłatę, składając zeznanie podatkowe w niemieckim urzędzie skarbowym. Jeżeli nasz pracodawca pobierał wyższy niż prognozowany podatek od wynagrodzenia, możemy liczyć, że uda nam się odzyskać sporą sumę. Wysokość zwrotu podatku zależeć będzie od naszych dochodów, rodzaju wykonywanej pracy, oraz licznych ulg dostępnych w tym kraju. Od czego powinniśmy zacząć przygotowania do rozliczenia podatkowego? Na jaki zwrot podatku z Niemiec możemy liczyć? Ile się czeka na pieniądze? Dowiesz się tego w poniższym wpisie.
Zwrot podatku z Niemiec – ile się czeka?
Niestety Niemiecki urząd skarbowy nie podaje dokładnie, ile wyniesie czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku. Nie jesteśmy więc w stanie dokładnie przewidzieć kiedy możesz spodziewać się decyzji podatkowej. Najczęściej czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi od 3 do 6 miesięcy. Mimo że nie ma wyznaczonej konkretnej daty, w której możemy spodziewać się nadpłaconego podatku, to bazując na latach poprzednich, możemy nieznacznie wpłynąć na decyzję podatkową urzędu skarbowego.
Decyzja o zwrocie podatku z Niemiec – jak szybko odzyskać pieniądze?
Jak szybko uzyskać zwrot podatku? Najważniejszą rzeczą jest poprawne rozliczenie zeznania podatkowego w wyznaczonym terminie. Wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć do niemieckiego urzędu do 31 lipca. Szybkość zwrotu podatku na nasze konto zależeć może od terminu załatwienia wszystkich formalności podatkowych w wyznaczonym czasie. Nie warto więc czekać do ostatniego dnia na złożenie deklaracji. W przypadku błędnie wypełnionej deklaracji niemiecki urząd zwróci się do nas o dokonanie korekty, a wtedy zwrot podatku z Niemiec zdecydowanie się wydłuży. Należy więc dokładnie sprawdzić, czy prawidłowo rozliczyliśmy podatek i załączyliśmy wszystkie niezbędne dokumenty.
Warto rozważyć skorzystanie z pomocy fachowego biura rachunkowego gdzie dostajemy gwarancję profesjonalistów, że nasze rozliczenie PIT będzie wypełnione prawidłowo i szybko.
Czy mam obowiązek składania deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego ?
O zwrot podatku z Niemiec mogą ubiegać się wszystkie osoby, które legalnie pracowały na terenie tego kraju. Rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym możemy dokonać nawet do 4 lat wstecz. Daje nam to możliwość odzyskania zwrotu nadpłaconego podatku za pracę w Niemczech za ten okres nawet jeżeli nie składaliśmy wcześniej rozliczenia podatkowego.
Inaczej ma się sprawa u osób, które objęte są według niemieckiego urzędu skarbowego obowiązkiem rozliczenia podatku w Niemczech. Do tej grupy zaliczają się:
- podatnicy, którzy uzyskali na terenie Niemiec dochody przekraczające 10 700 €, a w ich karcie podatkowej wpisane są kwoty w pozycjach 17. lub 20,
- osoby posiadające więcej niż jednego pracodawcę w ciągu danego roku podatkowego,
- emeryci i renciści.
Jeżeli spełniasz powyższe kryteria, masz obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec w urzędzie skarbowym tego kraju. W przypadku niedopełnienia formalności urząd skarbowy wyśle pismo upominające. Zignorowanie takiego ponaglenia wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi. Dlatego nie warto migać się od obowiązku i w wyznaczonym terminie rozliczyć podatek z Niemiec.
Kiedy przychodzi PIT z Niemiec – co to jest Lohnsteuerbescheinigung?
Aby ubiegać się o zwrot podatku w Niemczech potrzebne nam będą niezbędne dokumenty. Przedstawić musimy dokładnie nasze dochody, adres zamieszkania oraz wszystkie dane podatkowe dotyczące naszej pracy w Niemczech. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung, którą podatnik powinien otrzymać od pracodawcy. Jest ona wymagana do tego, aby starać się o zwrot nadpłaconego podatku.
Zwrot podatku z Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne?
Karta podatkowa to jednak nie wszystko. Do wypełnienia deklaracji potrzebować będziemy również innych dokumentów. Zwłaszcza jeżeli będziemy chcieli skorzystać z przysługujących nam ulg. W takim przypadku nasze zeznanie zawierać musi dokumenty potwierdzające, że kwalifikujemy się do wyższego zwrotu podatku z Niemiec. Urząd skarbowy w Niemczech może wymagać od nas następujących dokumentów:
- kopia dowodu tożsamości,
- kopia karty podatkowej,
- uzupełniona ankieta osobowa wraz z załączonym RODO,
- druk EU-EWR o dochodach uzyskanych w Polsce (należy dokonać rozliczenia w polskim urzędzie skarbowym),
- informacje o kosztach dojazdu np. bilety, faktury za paliwo,
- umowa najmu mieszkania w Niemczech,
- rachunki za media w Niemczech.
Zwrot podatku w Niemczech – jak uzyskać najwyższy zwrot?
Jeżeli zbierzemy już wymagane dokumenty, warto dokładnie dowiedzieć się, do jakich ulg podatkowych mamy prawo podczas starania się o zwrot podatku z Niemiec. Sprawia to, że praca legalnie na terenie Niemiec jest dla naszych rodaków bardzo atrakcyjna. W niemieckim systemie podatkowym ulgi najczęściej dotyczą:
- współmałżonka,
- regularnych dojazdów do pracy,
- zakwaterowania,
- delegacji,
- kosztów związanych z zakupem odzieży i sprzętu do pracy w Niemczech.
Szybszy zwrot podatku z Niemiec ? – To możliwe z naszym biurem rachunkowym
Nasze biuro zapewnia fachową obsługę w zakresie zwrotu podatku na terenie Niemiec. Oferujemy Ci pomoc w kompletacji niezbędnych dokumentów i gwarantujemy jak najefektywniejszy zwrot podatku. Mamy możliwość złożyć za Ciebie rozliczenie podatkowe PIT w niemieckim urzędzie, a Ty będziesz mógł jedynie czekać na pieniądze.
Skontaktuj się z nami już dziś, a zajmiemy się Twoją deklaracją podatkową. Zaufaj nam i uzyskaj jak najwyższy zwrot podatku. Skorzystaj z naszego formularza, a następnie prześlij nam dokumenty online lub w sposób tradycyjny — pocztą, na adres: Biuro Borsuk/holandia.org Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 33/III, 44-100 Gliwice.