Decyzja podatkowa z Niemiec – na co zwrócić uwagę?
Jeśli musiałeś się rozliczyć lub starałeś się o zwrot zaległego podatku, czekasz zapewne niecierpliwie na decyzję z Niemieckiego urzędu skarbowego. Czy wiesz jednak czego się dokładnie spodziewać? Na co zwrócić uwagę na takim dokumencie? Bardzo często nasza niewiedza może spowodować komplikacje i nasze ewentualne straty – urząd też przecież może się pomylić. W poniższym wpisie znajdziesz przydatne informacje, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć Steuerbescheid, czyli niemiecką decyzję podatkową.
Najważniejsze są dane osobowe
Jak w przypadku każdego dokumentu administracyjnego niezwykle ważne jest, aby wszystkie dane osobowe i informacje o podatniku były uzupełnione prawidłowo. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na datę urodzenia oraz inne pola, w których potencjalnie może wystąpić błąd.
Dokładnie przeanalizować powinniśmy także numer identyfikacji podatkowej (identifikationsnummer) oraz numer podatkowy, czyli tzw. Steuernummer, które znajdziemy w lewym górnym rogu decyzji podatkowej. Ten pierwszy przyznawany jest nam, podobnie jak polski numer PESEL, jednorazowo na całe życie, dlatego ten w dokumencie nie może różnić się od już posiadanego.
Steuernummer natomiast może się różnić jeśli w przeciągu ostatniego roku zmieniliśmy urząd skarbowy, w którym składamy rozliczenie. W innym przypadku powinien pokrywać się z tym na zeszłorocznej decyzji. Jeśli się to nie zgadza, Finanzamt może wysłać ponaglenie do złożenia deklaracji, mimo że cały proces został już wykonany.
Takie nieporozumienia oraz inne niedogodności mogą wystąpić jeżeli dane na decyzji podatkowej będą błędne, dlatego w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie poinformować o tym urząd skarbowy – Finanzamt.
Sprawdzenie poprawności rozliczenia podatku z Niemiec
Na pierwszej stronie decyzji podatkowej znajdziemy tabelę zawierającą szczegółowe informacje w na temat podatków, które przez ostatni rok zapłaciliśmy. To tam również znajdzie się ostateczna informacja o Ewentualnej kwocie dopłaty lub zwrot podatku z Niemiec.
Wszystko to wyliczane jest przez urząd skarbowy na podstawie złożonych przez nas dokumentów. Większość informacji o naszym wynagrodzeniu oraz pobranych zaliczkach na podatek znajduje się w karcie podatkowej Lohnsteuerkarte, którą musimy dostarczyć do Finanzamt wraz z odpowiednim wnioskiem. W tym momencie należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie wartości pokrywają się z tymi zawartej w naszym wniosku (przed złożeniem warto zrobić jego kopię).
Co jeśli przysługuje nam zwrot podatku z Niemiec?
Jeżeli sprawdziłeś dokładnie rozliczenie podatkowe z Niemiec i kwota przysługującego Ci zwrotu się zgadza, nie pozostaje nic innego, jak czekać aż urząd prześle pieniądze. Musimy mieć jednak pewność, że dane dotyczące docelowego rachunku bankowego są poprawne. Numer konta, na które zostaną przelane środki, znajdziemy na pierwszej stronie decyzji podatkowej.
Jeżeli znajdziesz błąd, trzeba natychmiast to zgłosić, natomiast jeśli pieniądze nie przyjdą w czasie 3 tygodni od otrzymania decyzji należy zadzwonić do urzędu z pytaniem czym jest to spowodowane.
Decyzja podatkowa Niemcy – co w przypadku dopłaty?
Czasami jednak rozliczenie podatku z Niemiec może przynieść konieczność dopłaty. Jak postępować w takiej sytuacji? Należy zapoznać się z informacjami zawartymi w decyzji podatkowej. W pierwszej kolejności musimy poznać kwotę, jaką będziemy musieli zwrócić Niemieckiemu Urzędowi Skarbowemu. Znajdziemy tu również dokładny adres i numer banku, na który będzie trzeba przelać pieniądze.
Warto trzymać się tej daty, ponieważ w przypadku spóźnienia, urząd może doliczyć sobie odsetki a z czasem nawet nałożyć na podatnika wysoką karę pieniężną.
Decyzja o zwrocie podatku z Niemiec – kiedy ją otrzymam?
Może interesować Cię również, ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec. Najczęściej czas oczekiwania na decyzję podatkową z Niemiec wynosi od 3 do 6 miesięcy. Rozliczając się, wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć do niemieckiego urzędu do 31 lipca. Im szybciej złożysz wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami, tym szybciej otrzymasz decyzję podatkową. Oczywiście w przypadku kiedy deklaracja będzie złożona prawidłowo. Jeżeli zawierać będzie błędy, zapewne wystąpią opóźnienia, a cały proces zdecydowanie się wydłuży i będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość.
Chcesz mieć pewność, że Twoje rozliczenie będzie złożone poprawnie? Skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym, a nasi specjaliści zajmą się wszystkimi formalnościami za Ciebie.
Decyzja podatkowa z Niemiec – co w przypadku błędów?
Jeżeli w decyzji podatkowej występuje jakikolwiek błąd, należy zgłosić to jak najszybciej do Niemieckiego Urzędu skarbowego. W niektórych wypadkach wszystko skończy się na rozmowie telefonicznej, czasami jednak wymagane będzie złożenie odwołania w formie pisemnej. Na taki krok musimy zdecydować się w terminie wyznaczonym przez skarbówkę, w przeciwnym wypadku sprawa się przedawni, a urząd uzna, że zaakceptowaliśmy decyzję. Jeśli otrzymamy dokument na Niemiecki adres, mamy 1 miesiąc na odwołanie, odbierając go w Polsce, termin ten wydłuża się do 2 miesięcy.
Finanzamt ponownie dokładnie sprawdza wydaną decyzję jeżeli uzna nasze odwołanie za zasadne. Może w takim razie unieważnić lub zmienić swoje postanowienie.
Decyzja o zwrocie podatku z Niemiec – proces odwoławczy w sądzie
Jeżeli jesteśmy przekonani o naszej racji, a urząd nie chce przychylić się do naszego żądania o ponowne rozpatrzenie decyzji podatkowej, pozostaje już wyłącznie droga sądowa. Decydując się na taki krok, musisz posiadać bardzo solidne argumenty wykazujące, że skarbówka popełniła błąd w rozliczeniu Twojego podatku. Cały proces odwoławczy załatwiany z Finanzamt jest całkowicie darmowy. W przypadku gdy sprawa ta trafi do sądu, a ten uzna nasze roszczenia za nieuzasadnione, obciąży nas ogromnymi kosztami procesu.
Warto więc przemyśleć dokładnie sprawę i korzystać z tego przywileju bardzo ostrożnie, wcześniej bardzo dokładnie analizując otrzymaną decyzję podatkową z Niemiec.