Gewerbesteuer – jak działa podatek handlowy w Niemczech?

Gewerbesteuer – jak działa podatek handlowy w Niemczech?

Aktualizacja wpisu: grudzień, 2023

Praca na własne konto i prowadzenie firmy to marzenie wielu osób. Niemcy to naprawdę dobre miejsce do zarabiania pieniędzy i prowadzenia biznesu, dlatego wielu Polaków decyduje się właśnie tam oferować swoje usługi. Przed założeniem własnej działalności gospodarczej w tym kraju warto jednak być świadomym podatków, jakie przyjdzie nam płacić. Jednym z najważniejszych z nich jest Gewerbesteuer, czyli lokalna opłata pobierana przez gminę, w której znajduje się siedziba firmy. Dowiedź się, kogo dotyczy oraz ile wynosi ta danina – zapraszamy do lektury.

Gewerbesteuer – niemiecki podatek od działalności przemysłowej i handlowej

Gewerbesteuer to podatek handlowy w Niemczech płacony przez przedsiębiorstwa mające siedzibę w tym kraju. To jeden z dwóch, obok Körperschaftsteuer podatków, jakimi objęty jest dochód z działalności gospodarczej w Niemczech. Podatek gminny Gewerbesteuer regulują przepisy niemieckiej ustawy Gewerbesteuergesetz z 2002 roku. Ostatni raz zmodyfikowana była ona w 2017 roku.

Ma on bardzo długą historię – to najstarszy rodzaj podatku, jaki istnieje dziś w Republice Federalnej Niemiec. Nieprzerwanie obowiązuje od 1981 roku, natomiast pierwsze regulacje dotyczące daniny od prowadzenia działalności gospodarczej pojawiły się już w 1936 roku. Jest on bardzo unikatowy, ponieważ ciężko porównać go z jakimkolwiek podatkiem występującym w innym kraju.

Kto musi płacić podatek od działalności gospodarczej?

Podatek od działalności gospodarczej muszą płacić wszyscy przedsiębiorcy na terenie Niemiec – zarówno spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i wszystkie spółki handlowe, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze (Gewerbe).

Obowiązek płacenia podatku od działalności gospodarczej w Niemczech rozpoczyna się już w momencie jej powstania, a dokładnie po wpisaniu do rejestru handlowego.

Kto pobiera podatek Gewerbesteuer?

Od roku 1998 podatek Gewerbesteuer pobierany jest gminę, w której znajduje się spółka. Również wysokość daniny jest ustalana przez lokalne władze, podczas corocznego ustalania budżetu. W rzeczywistości mniej więcej połowa całkowitych dochodów podatkowych gmin w Niemczech pochodzi właśnie z podatku handlowego.

Z racji tego, że jest to podatek gminny, bardzo często używana jest także zamienna nazwa Gemeindewirtschaftssteuer.

Podatek handlowy Niemcy – ile wynosi?

Na wysokość Gewerbesteuer bardzo duży wpływ będzie miało miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i zysk jaki wypracuje nasza firma. Bazowa stopa tego podatku wynosi 3,5% i jest zwiększana w zależności od gminy, w której mamy zarejestrowany biznes – minimalnie o 200%. W wielu przypadkach jest ona jednak zdecydowanie wyższa, a niektóre gminy stosują mnożnik stawki poboru (Hebesatz) sięgający nawet 500%.

Dla przykładu podajemy, jakie stawki znajdziemy w popularnych gminach:

  • 410% – Berlin,
  • 490% – Monachium,
  • 470% – Hamburg,
  • 460% – Frankfurt nad Menem,
  • 550% – Heimbach,
  • 485% – Dortmund.

Wysokość stawki ustalanej przez gminę zależy zazwyczaj od jej atrakcyjności gospodarczej. Niższe podatki od działalności gospodarczej w Niemczech zapłacimy w miejscu, gdzie lokalne władze będą chciały przyciągnąć przedsiębiorców korzystnymi warunkami. Tam, gdzie nie trzeba zachęcać do otwierania firm i występuje bardzo konkurencyjny rynek, musimy spodziewać się wyższych opłat. Średnio stawka podatku po ostatecznych obliczeniach wynosi 18%. Ważnym faktem jest to, że musi ona być równa dla każdej działalności gospodarczej, niezależnie czy jest to mała firma, czy duża korporacja.

Kto nie musi płacić Gewerbesteuer?

Nie wszystkie podmioty oferujące swoje usługi w Niemczech zapłacą jednak Gewerbesteuer. Podatek gminny nie dotyczy freelancerów, czyli przedstawicieli tak zwanych wolnych zawodów. Zwolnieni z opłat będą więc na przykład lekarze, adwokaci, czy artyści.

Jeżeli siedziba firmy nie znajduje się na terenie Niemiec, a w tym kraju świadczy usługi, to również nie będzie konieczności płacenia podatku od działalności gospodarczej. Nie będzie on dotyczył także spółek, które założone zostały wyłącznie na krótki okres w celu wykonania jednego konkretnego zlecenia. Podatku nie zapłacą też firmy, których dochód nie przekroczy kwoty wolnej od tego podatku.

Jaka jest kwota wolna od podatku w przypadku Gewerbesteuer?

Dla osób fizycznych oraz spółek osobowych funkcjonuje także kwota wolna od podatku Gewerbesteuer i wynosi 24 500 euro. Od takiej części dochodu nie będzie płacony podatek, a jeżeli próg ten nie zostanie w danym roku przekroczony, należność nie zostanie naliczona wcale.

Nie ma ona jednak zastosowania w przypadku dochodów spółek kapitałowych. Tak więc w przypadku takich firm opodatkowanie nie zostanie zmniejszone o tę kwotę, co wpłynie na wielkość całkowitego podatku do zapłaty. Osoby fizyczne mogą również częściowo odzyskać Gewerbesteuer, wliczając je w koszty uzyskania przychodu.

Rozliczenie z podatku Gewerbesteuer

Podatek od działalności gospodarczej w Niemczech należy opłacać w formie zaliczek kwartalnych najpóźniej do 15 lutego, 15 maja, 15 sierpnia i 15 listopada. Na koniec roku konieczne jest także złożenie rocznej deklaracji w urzędzie skarbowym. Najpóźniej wymagane formularze i dokumenty dostarczyć musimy do 31 maja lub 30 września, jeśli korzystamy z usług doradcy podatkowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec, to zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura rachunkowego. Zdaj się na wiedzę i doświadczenie doradców podatkowych i uzyskaj wysoki zwrot – zapraszamy.