Praca sezonowa w Niemczech bez podatku – sprawdź, czy musisz rozliczyć uzyskany dochód!
Wielu polaków wykorzystuje okres wakacyjny jako szansę, aby wyjechać i podjąć pracę sezonową w Niemczech. Jest to zdecydowanie jeden z najatrakcyjniejszych kierunków wybieranych przez naszych rodaków. Wszystko za sprawą możliwości uzyskania dużego wynagrodzenia w stosunkowo krótkim okresie czasu. Ale co w takim razie z podatkiem? Czy tego typu dochody są zwolnione z opodatkowania w Polsce? Czy mam szansę na zwrot podatku z Niemiec? W poniższym wpisie dowiesz się o wszystkich przepisach, jakie obowiązują pracowników sezonowych w Niemczech.
Praca sezonowa w Niemczech – czy to się opłaca?
Tak jak w każdym kraju Unii Europejskiej tak i w Niemczech obowiązuje przepis o płacy minimalnej – dotyczy ona wszystkich pełnoletnich pracowników zatrudnionych na terenie tego kraju. Od lipca 2021 roku kwota ta wynosi 9,60 euro na godzinę. Pracodawcy nie mogą zaoferować niższej stawki niezależnie od formy i wymiaru godzinowego zatrudnienia.
Są już plany, aby od stycznia przyszłego roku stawka ta została podwyższona do 9,82 euro na godzinę. Biorąc pod uwagę siłę waluty i dodatkowe benefity oferowane często z tytułu prac sezonowych (darmowe zakwaterowanie i wyżywienie), wyjazd do pracy w Niemczech wydaje się niezwykle opłacalny.
W kontekście pracy sezonowej bardzo ważne jest pojęcie ograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech.
Co to jest praca najemna?
Zarobki pracowników sezonowych traktowane są jako dochody z pracy najemnej. Oznacza to, że zgodnie z prawem unijnym pracownik sezonowy podlega ustawodawstwu tego państwa, na którym terytorium pracuje i uzyskuje dochód. Nie ma w tym przypadku znaczenia, gdzie takie osoby mieszkają.
Wszystkie aspekty na temat opodatkowania dochodów regulowane są poprzez treść dwustronnej umowy zawartej pomiędzy Polską a Niemcami. Tego typu porozumienie wyklucza możliwość podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych na terenie danego kraju podczas wykonywania prac sezonowych.
Czy trzeba rozliczyć pracę sezonową w Niemczech w Polskim urzędzie skarbowym?
Dochody uzyskane podczas pracy sezonowej w Niemczech nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jednak w przypadku uzyskania przychodu również na terenie naszego kraju, Polski Urząd Skarbowy weźmie pod uwagę dochody pochodzące z pracy sezonowej z Niemiec, wyliczając obowiązującą nas stopę procentową podatku. Wciąż więc musimy uwzględnić dochód uzyskany za granicą w naszym rocznym zeznaniu podatkowym.
Istnieje szansa, że odliczenie podatku z tytułu otrzymywania należnych diet jest wyższe niż sam dochód. Aby to ustalić, należy pomniejszyć przychód o odliczenie z tytułu diet oraz o koszty uzyskania przychodu. W takim wypadku dochód ten jest całkowicie zwolniony z opodatkowania i możemy rozliczyć podatek tak, jakbyśmy pracy najemnej w Niemczech w ogóle nie podejmowali.
Z innego wpisu dowiesz się, czym jest Minijob w Niemczech.
Praca sezonowa a zwrot podatku z Niemiec
Pracownicy sezonowi w Niemczech wciąż jednak podlegają tamtejszym przepisom dotyczącym podatku od dochodu. Oznacza to, że pracodawca będzie pobierał comiesięczne składki na niemiecki PIT. Każdy pracownik sezonowy ma możliwość zwrotu części zapłaconego tam podatku. Dotyczy to wszystkich osób legalnie pracujących za naszą zachodnią granicą. Należy w tym celu złożyć zeznanie podatkowe zawierające pełny wykaz naszych dochodów. Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi z reguły od 3 do 6 miesięcy. Na wysokość odzyskanej kwoty wpływ będzie miało wiele czynników, między innymi obowiązującej nas grupy podatkowa.
Zryczałtowany podatek dochodowy
Jedynym wyjątkiem będą osoby, których wynagrodzenie opodatkowane jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pracodawca może zastosować takie zasady w przypadku umowy o pracę tylko w przypadku, gdy pracownik sezonowy wykonuje swoje obowiązki tylko 18 dni w miesiącu, jego stawka dniowa nie przekracza 68 euro, a godzinowa 12 euro. Podatek zryczałtowany jest podatkiem pracodawcy i to on ponosi jego ciężar.= Wynosi on wówczas stałe 25% i wprowadzany jest w celu prostszego rozliczania. Pracownicy podlegający tego typu opodatkowaniu nie mogą jednak starać się o zwrot podatku Niemiec.
Zwrot podatku z Niemiec za pracę sezonową – zaufaj specjalistom
Warto wiedzieć, że rozliczenia masz prawo dokonać nawet do 4 lat wstecz. Jeśli więc do tej pory nie staraliśmy się o zwrot, nic straconego. W dalszym ciągu możesz odzyskać swój podatek. Wszystkie niezbędne dokumenty złożyć należy najpóźniej do 31 maja danego roku.
Jeżeli potrzebujesz pomocy ze swoim rocznym rozliczeniem z pracy w Niemczech, zgłoś się do naszego biura rachunkowego. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami niezbędnymi do odzyskania należnego Ci podatku. Warto skorzystać z tego prawa bowiem w wielu przypadkach mogą to być pokaźne kwoty. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.