Opłata radiowo-telewizyjna w Niemczech – kto musi płacić Rundfunkbeitrag?
Przeprowadzasz się do Niemiec i nie wiesz, jak wyglądają w tym kraju opłaty związane z abonamentem radiowo-telewizyjnym? Zastanawiasz się, czy mimo braku telewizora będzie Cię obowiązywał? A może chcesz jak najszybciej zarejestrować swój odbiornik, ale nie wiesz, jak to zrobić? Ten tekst powstał właśnie dla Ciebie – przedstawiamy w nim wszystkie aspekty związane z abonamentem w Niemczech.
Kto ma obowiązek płacenia opłaty radiowo-telewizyjnej w Niemczech?
Rundfunkbeitrag, czyli abonament radiowo-telewizyjny jest miesięczną opłatą, która uiszczana jest za każde mieszkanie na rzecz serwisu ARD ZDF Deutschlandradio. Abonament należy opłacać niezależnie od ilości urządzeń radiowych czy telewizyjnych znajdujących się w mieszkaniu oraz od ilości mieszkających w nim osób. W tej sytuacji nie jest też ważne, czy rzeczywiście używasz jakiegokolwiek odbiornika – zgodnie z przepisami sam dostęp klasyfikuje do konieczności opłacania abonamentu.
Pieniądze te trafiają do publicznych stacji telewizyjnych i radiowych, takich jak ZDF i AR albo do rozgłośni regionalnych stacji transmitujących niezależne programy informacyjne, kulturalne czy rozrywkowe. Niestety nawet nie korzystając z żadnego z powyższych źródeł, masz obowiązek uiszczana regularnej opłaty radiowo telewizyjnej.
Sprawdź jak dodatek mieszkaniowy Wohngeld pomaga w pokryciu opłat abonamentowych.
Abonament RTV – kto musi się zarejestrować?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda pełnoletnia osoba powinna być zarejestrowana w serwisie ARD ZDR Deutschlandradio w celu opłacania abonamentu. Naliczany jest on jednak od mieszkania, dlatego w przypadku większej ilości osób przebywających w jednym lokum, wystarczy, że zgłoszona do opłat będzie tylko jedna – o tym, kto to będzie, decydują sami lokatorzy. Jeżeli mieszkasz sam, musisz się zarejestrować w serwisie.
Wszelkie formalności należy załatwić na stronie internetowej www.rundfunkbeitrag.de. Tam znajduje się odpowiedni formularz, który można wypełnić online lub ściągnąć w formacie PDF i przesłać na podany niżej adres.
ARD ZDF Deutschlandradio
Beitragsservice
50656 Köln
Jeżeli nie zarejestrujesz się od razu po przeprowadzce do mieszkania, serwisu ARD ZDF Deutschlandradio wyśle pismo upominające. Oznaczać to będzie także konieczność zapłaty abonamentu za poprzednie miesiące.
Na tej samej stronie można się wyrejestrować z systemu opłacania abonamentu RTV – należy o tym pamiętać w sytuacji, w której opuszczamy Niemcy lub zmieniamy mieszkanie na takie, gdzie jest on już opłacany. W ten sposób zatrzymamy naliczanie kolejnych składek i unikniemy konieczności spłacania zaległości w przyszłości.
Ile wynosi opłata radiowo telewizyjna?
Obecnie wysokość abonamentu RTV w Niemczech wynosi 18,36 euro miesięcznie. To oznacza, że w skali pełnych 12 miesięcy zapłacimy 220,32 euro.
Abonament płacić można za pośrednictwem różnych metod, takich jak bezpośrednie obciążenie rachunku bankowego, przelew bankowy, karta kredytowa lub PayPal. Istnieje również możliwość skorzystania z automatycznej płatności, dzięki czemu opłata jest pobierana samoistnie co kwartał.
Sprawdź, jak możesz odliczyć od podatku zryczałtowany koszt uzyskania przychodu za pracę w domu.
Niemiecka opłata radiowo telewizyjna – kto jest zwolniony?
Wszystkie osoby otrzymujące zapomogi lub świadczenia socjalne mogą starać się o zwolnienie z abonamentu radiowo telewizyjnego. W tym celu należy złożyć specjalny wniosek z załączonymi zaświadczeniami o korzystaniu ze wsparcia rządowego.
O zwolnienie mogą ubiegać się osoby korzystające z takich świadczeń socjalnych jak:
- zasiłek socjalny (Sozialhilfe),
- dodatek do emerytury oraz dodatek z tytułu częściowej niezdolności do zarobkowania (Grundsicherung im Alter und bei Erwerbsminderung)
- zasiłek dla osób niezdolnych do pracy (Sozialgeld) albo zasiłek (Bürgergeld, wcześniej Arbeitslosengeld II/ALG II), o ile nie zostały przyznane dodatki, których wysokość przekraczacza wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego,
- dofinansowanie dla studentów (BAföG) albo dofinasowanie do nauki zawodu (BAB/ Ausbildungsgeld), w przypadku zamieszkania poza domem rodzinnym.
Ulga w opłatach na abonament telewizyjny
W niektórych przypadkach można starać się także o zmniejszenie opłat za abonament radiowo-telewizyjny w Niemczech – mogą to zrobić osoby z problemami zdrowotnymi.
Ulga, zmniejszająca abonament RTV do 6,12 euro miesięcznie przysługuje:
- osobom niewidomym lub niedowidzącym posiadającym stopień niepełnosprawności co najmniej 60%,
- osobom całkowicie niesłyszącym lub niedosłyszącym (także tym korzystających z aparatu słuchowego),
- osobom niepełnosprawnym o stopniu niepełnosprawności przekraczającym 80%.
Trzeba płacić abonament radiowo-telewizyjny za drugie mieszkanie?
W przypadku posiadania drugiego mieszkania nie trzeba płacić abonamentu podwójnie. W sytuacji, w której już wcześniej dokonywaliśmy opłaty na ARD ZDF Deutschlandradio, podczas rejestracji drugiego mieszkania należy złożyć odpowiedni wniosek o zwolnienie z opłat.
Jeżeli chcesz uniknąć komplikacji, pamiętaj, że opłaty abonamentowe są w Niemczech obowiązkowe i skrupulatnie pobierane przez urzędników. W kraju naszych zachodnich sąsiadów czeka Cię wiele formalności, z którymi pomogą uporać Ci się profesjonalni doradcy podatkowi. Zgłoś się do naszego biura rachunkowego, a pomożemy Ci w rozliczeniu podatku z Niemiec i załatwieniu wszystkich spraw z tamtejszym urzędem skarbowym. Zapraszamy – Holandia.org.