Umzugskosten w Niemczech – odliczenie od podatku kosztów przeprowadzki

Umzugskosten w Niemczech – odliczenie od podatku kosztów przeprowadzki

Może zdarzyć się sytuacja, w której znajdziemy atrakcyjną ofertę pracy, jednak siedziba firmy będzie oddalona znacznie od miejsca naszego zamieszkania. Dojazdy nie wchodzą w grę, dlatego jedynym rozwiązaniem okazać może się przeprowadzka. Co ciekawe, jeżeli wiąże się ona z motywami zawodowymi, to w Niemczech możemy odliczyć jej koszty od podatku. W poniższym wpisie przedstawimy, kto może skorzystać z takiej opcji i ile można na tym zyskać – zapraszamy.

Koszt przeprowadzki w Niemczech – Kiedy można wykazać w deklaracji podatkowej?

Wydatki związane z przeprowadzką możemy odliczyć od podatku nie tylko w przypadku znalezienia nowego zatrudnienia. Może ona dotyczyć także innych sytuacji związanych ze zmianami w aktualnej pracy – oddelegowanie do innej placówki czy przeniesienie firmy.

Zmiana zamieszkania w celu skrócenia czasu dojazdu do pracy również podlega odliczeniu – w przypadku, jeśli droga będzie krótsza przynajmniej o godzinę.

Wszystkie wydatki dotyczące wykonywanej pracy zawodowej są traktowane w systemie podatkowym jako koszty uzyskania przychodu (Werbungskosten) i mogą zostać uwzględnione w rocznej deklaracji składanej w niemieckim urzędzie skarbowym – odnosi się to również do Umzugskosten.

Jakie koszty przeprowadzki można odliczyć od podatku W Niemczech?

Do kosztów przeprowadzki w Niemczech które podlegają odliczeniu zaliczyć możemy:

  • dojazdy związane z poszukiwaniem nowego mieszkania,
  • pierwszy dojazd do nowego miejsca zamieszkania,
  • wszelkie koszty usług świadczonych przez firmę zajmującą się przeprowadzkami,
  • prowizja pośrednika nieruchomości,

Do kosztów przeprowadzki możemy zaliczyć także czynsz za dotychczasowe mieszkanie który w dalszym ciągu będziemy musieli płacić, ponieważ obowiązuje nas umowa. Może to być jednak okres maksymalnie do 6 miesięcy.

Przeprowadzka to nie tylko samo przewiezienie naszego dotyku w inne miejsce. Okazuje się, że musimy spodziewać się także wiele innych, mniej spodziewanych wydatków. Szczególnie ważne są wszystkie sprawy administracyjne, jakie należy załatwić jak najszybciej po zmianie miejsca zamieszkania. Odliczyć możemy wiec także:

  • koszt ogłoszeń zamieszczanych w gazetach i różnych portalach,
  • montaż łącza telefonicznego,
  • opłata za wyrobienie nowych tablic rejestracyjne,
  • opłata za meldunek w nowej gminie,
  • koszt wymiany dowodu osobistego.

Co więcej, jeśli nowe mieszkanie będzie wymagało odświeżenia po poprzednich właścicielach to w koszty przeprowadzki wliczać się będą także wydatki poniesione na zatrudnienie ekipy do malowania lub wykonywania innych usług naprawczych i konserwacyjnych.

Koszty przeprowadzki z przyczyn zawodowych – ile można odliczyć?

Wysokość ryczałtu zmienia się co roku i od 1 kwietnia 2022 roku wynosi 1476 euro dla par małżeńskich i partnerskich, a dla singli jest to kwota 886 euro. Dodatkowe 590 euro przypada na każde dziecko lub innego członka gospodarstwa domowego.

Koszty uzyskania przychodu – co jeszcze można odliczyć od podatku?

W Niemczech dostępnych jest wiele ulg podatkowych pozwalających zwiększyć możliwą do odzyskania kwotę podatku. Każdy pracownik, legalnie zatrudniony w tym kraju może odliczyć rocznie ryczałtem kwotę 1000 euro kosztów uzyskania przychodu. Nie trzeba przedstawiać na to żadnych dowodów. Jeśli jednak nasze wydatki znacznie przekraczają wyznaczoną kwotę i jesteśmy w stanie to udokumentować (paragony, faktury, bilety itp.) to możemy starać się o wyższą ulgę podczas składania rocznej deklaracji podatkowej.

Poniżej przedstawiamy inne odliczenia, jakie możemy zastosować podczas składania rocznej deklaracji – są to koszty uzyskania przychodu związane z wykonywaną przez nas pracą.

Prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego

Jest to ulga podatkowa najczęściej stosowana przez pracowników z Polski. Pozwala ono bowiem odliczyć koszty ponoszone z tytułu zamieszkania w Niemczech w celu podjęcia pracy majątkowej. Aby korzystać z tej ulgi, należy udokumentować, że opłacamy jednocześnie mieszkanie w Polsce i w Niemczech.

Koszty zakupu odzieży roboczej

W wielu zawodach niezbędna jest specjalistyczna odzież zapewniająca ochronę i ułatwiająca wykonywanie obowiązków służbowych. W Niemczech mamy możliwość odliczenia od podatku części kosztów poniesionych na zakup takiego  sprzętu – najlepiej pamiętać o paragonach, aby mieć wszystko udokumentowane.

Zakup sprzętu i mebli niezbędnych do pracy

Do świadczenia różnego rodzaju usług niezbędne są również specjalistyczne urządzenia czy sprzęt elektroniczny. Zwłaszcza w popularnej ostatnio pracy z domu, sporo wydatków spada na pracownika. Laptop, krzesło czy biurko – wszystko to niezbędne jest w przypadku home office, i także będziemy w stanie odzyskać część wydanej na to kwoty, podczas rocznego rozliczenia z Finanzamt.

Koszty dojazdu do pracy (Pendlerpauschale)

W Niemczech możesz odliczyć €0.30 za każdy kilometr przebyty z domu do miejsca pracy – może być to droga przebyta prywatnym samochodem, jak i transportem publicznym. Limit odliczenia na dojazdy do pracy według tej stawki to 4,500 euro na rok. Nie można jednak deklarować nielimitowanych podróży – jeśli pracujesz pięć dni w tygodniu, Finanzamt uzna od 220 do 230 przejazdów.

Ile kosztuje przeprowadzka W Niemczech?

Ustalenie kosztów jakie będziemy musieli ponieść w związku z przeprowadzką w Niemczech nie jest proste, ponieważ wpływa na to bardzo wiele czynników. Oczywiście musimy oddzielić także samodzielnie wykonaną operację od zatrudnienia specjalistycznej firmy.

Zacznijmy od tego, ile kosztowa nas będą usługi wykwalifikowanej firmy przeprowadzkowej. Jeżeli przenosisz się do mieszkania oddalonego nie więcej niż 50 km, to musisz się liczyć z wydatkiem 500 euro do 1200 euro. Skąd taka duża rozbieżność? Ważne jest tutaj oczywiście ile towaru (mebli, ciężkich przedmiotów, ubrań) posiadamy i jak wiele elementów jest do przetransportowania. Jeśli jest to przeprowadzka na duże odległości sięgające ok. 500 km, to kwoty te mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Profesjonalne usługi nie należą więc do najtańszych jednak zapewnia maksymalną wygodę, A jak wygląda to w przypadku samodzielnych przenosin? Zapewne dałoby zaoszczędzić się sporo pieniędzy, pamiętajmy jednak, że wypożyczenie ciężarówki mogącej pomieścić dużą ilość sprzętu i zużyte przy tym paliwo to wciąż wysokie koszty.

Umzugskosten – odlicz koszty przeprowadzki od podatku w Niemczech

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec i chcesz uwzględnić koszty jakie poniosłeś podczas przeprowadzki wymuszonej zmianą miejscem pracy, to skontaktuj się z naszym biurem podatkowym. Pomożemy Ci uzyskać jak najkorzystniejsze warunki i załatwimy za Ciebie niezbędne formalności. Wykorzystaj nasze doświadczenie, a zaoszczędzisz mnóstwo cennego czasu – wszystko przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług – Holandia.com.

powrót na górę