Mini praca w Niemczech a zwrot podatku

Mini praca w Niemczech a zwrot podatku

Jeżeli interesujesz się ofertami pracy z Niemiec, byłeś zatrudniony w tym kraju, lub dopiero planujesz wyjazd, możliwe, że natknąłeś się na dosyć popularne pojęcie Minijob. Jest to dobry sposób na dorobienie sobie podczas gdy posiadamy już stałe źródło dochodu, lub szukamy legalnego zatrudnienia w niewielkim wymiarze czasowym. Nasz dochód w takim przypadku będzie kwotą wolną od podatku, od której nie będą odprowadzane składki zdrowotne, pielęgnacyjne oraz te na wypadek bezrobocia. W dzisiejszym wpisie dowiesz się więcej o warunkach takiej pracy i sposobie jej opodatkowania.

Minijob w Niemczech – na czym polega?

Minijob jest to rodzaj legalnego zatrudnienia w Niemczech, podczas którego pracownik wykonuje drobny etat i otrzymuje wynagrodzenie nie wyższe niż 450 euro miesięcznie lub łącznie 5.400 euro rocznie. Jeżeli w danym miesiącu przepracujemy więcej godzin, przekraczając wyznaczoną granicę 450€, nie oznacza to automatycznie, że tracimy przywileje obowiązującej dla takiej pracy. Może się tak jednak zdarzyć wyłącznie 3 miesiące w roku – nie więcej. Popularna jest więc również krótkotrwałe najmowanie pracownika na nie dłużej niż trzy miesiące lub na łącznie 70 dni w ciągu całego roku kalendarzowego, tak aby zachować wszystkie limity i łączną kwotę nieprzekraczającą 5.400€. Przedsiębiorcy często decydują się na takie rozwiązania, ponieważ pod względem finansowych jest to korzystna dla nich opcja.

Tego typu forma zatrudnienie jest w pełni regulowane prawnie, dlatego zarówno pracodawca, jak i pracownik podlegają odpowiednim ograniczeniom. Minijoberom przysługują przy tym wszystkie prawa co pracownikom na normalnej umowie o pracę takie jak ochrona przed wypowiedzeniem, prawo do urlopu czy chorobowe. Istnieje również możliwość wykonywania dwóch lub więcej prac jako Minijob równocześnie, wciąż jednak ograniczeni jesteśmy takim samym limitem dochodów oraz czasem pracy.

Praca na Minijob w Niemczech – jakie są minimalne zarobki?

Osoby pracujące na zasadzie Minijob objęte są przepisami dotyczącego wynagrodzenia minimalnego. Oznacza to, że otrzymują one wynagrodzenie za godzinę pracy w wysokości 9,50 euro – czyli równowartość płacy minimalnej, która ustalona została 1 stycznia 2021 r. Dotyczy ich również maksymalna liczba godzin w miesiącu, która nie może przekroczyć 47. Przekroczenie tego limitu skutkuje natychmiastową utratą statusu Minijobera, co sprawia, że zaczyna podlegać takim samym regulacjom prawnym i podatkowym jak normalny pracownik.

Nowym przepisem dotyczącym pracy na Minijob która wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r., jest konieczność przekazania przez pracodawcę do urzędu pracy już nie tylko numeru podatkowego (Steuernummer) pracownika, ale także jego numer identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer).

Zalety pracy na Minijob

Dużą zaletą wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę trafia w pełnej wysokości do portfela pracownika. Wynika to z faktu, że z dochodów nie jest pobierana składka na podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie od bezrobocia i pielęgnacyjne. Wyjątkiem są obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne w postaci 3,7% wynagrodzenia.  Z tej również możemy jednak zrezygnować. jeżeli uznamy że w naszym wypadku nie ma sensu wpłacanie tak małej kwoty na świadczenia emerytalne. W takim wypadku należy wyraźnie zaznaczyć, że rezygnuje ze składek, przedstawiając pracodawcy specjalne pismo. 

Jest to praca, którą wykonujemy zazwyczaj tylko kilka godzin tygodniowo dzięki czemu, stanowi częsty wybór jako dodatkowe źródło gotówki dla studentów, gospodyń domowych, osób bezrobotnych ze świadczeniami lub emerytów i rencistów.

Dużą niedogodnością jest natomiast brak zabezpieczenia w przypadku choroby lub wypadku. Ubezpieczenie zdrowotne możesz jednak nabyć, zatrudniając się na zasadzie tradycyjnej umowy o pracę lub załatwiając polisę na własną rękę w którejś z prywatnych kas chorych dostępnych na terytorium Niemiec.

Mini praca w Niemczech a Kindergeld

Świadczenie Kindergeld przysługuje wyłącznie osobom opłacającym podatek dochodowy w Niemczech. Wymagam czynnikiem jest również posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech, oraz meldunek z dzieckiem. W przypadku pracy tylko na Minijob ten podatek nie jest opłacany, więc Kindergeld nie przysługuje.

Minijob – zwrot podatku

Niemieckie prawo stanowi, że obowiązek złożenia zeznania podatkowego w tym kraju nie dotyczy każdego. Wszystkie osoby pracujące w Niemczech, które posiadają najliczniejszą I klasę podatkową oraz otrzymywały przez cały rok wynagrodzenie wyłącznie z jednego źródła, nie są zobowiązane do składania rozliczenia podatkowego. Kwota wolna od podatku w Niemczech w roku 2020 wynosiła 9.408 euro rocznie, czyli zdecydowanie więcej niż nasze dochody z Minijob. Nie są zresztą one opodatkowane, przez co przez cały okres trwania umowy nie odprowadzaliśmy składek, przez co nie dotyczy nas również zwrot podatku z Niemiec. Dlatego niemiecki Finanzamt nie będzie wymagał od nas składania dokumentów.

Minijob Niemcy – rozliczenie podatkowe w Polsce

To czy w przypadku uzyskania dochodów w Niemczech będziemy musieli rozliczyć się z polskim fiskusem, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest określenie gdzie znajduje się centrum interesów życiowych podatnika. Najczęściej determinowane jest to przez miejsce zameldowania. Na przykład jeśli podatnik w danym roku zarabia za granicą i obejmie go konieczność rozliczenia według metody wyłączenia z progresją (taką umowę posiadamy z Niemcami) a w Polsce nie osiągnie żadnych przychodów – nie ma obowiązku składać zeznania podatkowego w naszym kraju. Jeżeli jednak posiada pracę w Polsce, zagraniczne dochody będą miały wpływ na ustalenie stopy procentowej, według której Polski urząd skarbowy określi wysokość podatku od polskiego wynagrodzenia.

Jeżeli masz wątpliwości czy musisz złożyć zeznanie podatkowe w Polskim Urzędzie Skarbowym, skontaktuj się z naszym biurem podatkowym, a wykorzystamy wiedzę i doświadczenie, aby przeanalizować Twój indywidualny przypadek. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Holandia.org.

powrót na górę