Kindergeld bez meldunku?

Niemiecki zasiłek rodzinny bez zameldowania w Niemczech

Kindergled bez meldunku da się załatwić!

Wielu Polaków pracuje w Niemczech, dzięki temu nabywają prawo do uzyskania niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld. Przepisy określające możliwość przyznania zasiłku rodzinnego Kindergeld bardzo szybko się zmieniają, dlatego wiele osób ma problem z ich zrozumieniem. Warto więc przyjrzeć się temu procesowi nieco bliżej. Na samym początku trzeba pamiętać, że zdecydowanie najważniejsze jest dostarczenie dokumentów, które są wymagane przez urząd. Dokumenty te dotyczą:

  • potwierdzenia zatrudnienia,
  • sytuacji rodzinnej.

To jednak nie wszystko. Kluczową rolę odgrywają także informacje podawane na wniosku. Dotyczą one rodzica, który wnioskuje o zasiłek, a także określają numer identyfikacyjny. Warto więc zastanowić się, który z rodziców powinien by wnioskodawcą oraz z jakiego numeru identyfikacyjnego skorzystać.

Czym jest ID nummer?

W niemieckim prawie obowiązuje coś takiego jak "ID nummer". Jest to numer przyznawany zaraz po zameldowaniu się na terenie Niemiec. W niektórych przypadkach numer otrzymujemy przy pierwszym rozliczeniu podatku. ID nummer umożliwia szybszą weryfikację zasiłku Kindergeld. Zaleca się więc aby zamiast numeru PESEL, korzystać z ID.

Warto pamiętać, że jeśli chcemy przebywać w Niemczech przez okres dłuższy niż 3 miesiące, mamy obowiązek zameldować się w odpowiednim urzędzie. Powinniśmy tego dokonać w ciągu trzech tygodni od przyjazdu na terytorium Niemiec.

Używanie numeru PESEL zamiast ID, czy to możliwe?

ID Nummer, mimo iż zapewnia szybszą weryfikację, nie jest obowiązkowy. Numerem ID posługują się głównie osoby posiadające stałe miejsce pobytu. Natomiast jeśli ktoś jest kierowcą lub dojeżdża do pracy z innego kraju - zwykle nie korzysta z tego numeru i posługuje się numerem PESEL. Familienkasse może zweryfikować naszą tożsamość, korzystając z polskiego numeru PESEL, dzięki współpracy z polskimi urzędami.

Jeśli chcesz pobierać zasiłek Kindergeld, musisz jednocześnie posiadać nieograniczony obowiązek podatkowy. To jeden z wymogów, który reguluje przyznawanie zasiłku. Dotyczy to jednakowo identyfikacji poprzez ID Nummer oraz przy użyciu numeru PESEL. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, musimy przedstawić następujące dokumenty:

  • meldunek,
  • umowa najmu mieszkania,
  • decyzja podatkowa wystawiona przez Finanzamt.

Warunek przyznania zasiłku - nieograniczony obowiązek podatkowy

Zasiłek Kindergeld na jedno dziecko wynosi w tej chwili €204 euro. W przeliczeniu na PLN daje to około 875 zł.

Warto przypomnieć, że możemy ubiegać się o zasiłek za okres zaległy, a także starać się o przyznanie zasiłku na bieżąco. Pozornie cały proces przyznania zasiłku, wydawać się może nieco skomplikowany. Jednak w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej i przy podstawowej wiedzy każdy powinien sobie z nim poradzić. Nawet jeśli złożenie wniosku zajmie trochę cennego czasu, to warto go złożyć, mając na uwadze dobro naszych dzieci. Ponadto przyznany zasiłek może także nieco odciążyć samych rodziców, którzy wkładają wiele sił w wychowywanie swoich pociech.

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które pomagają w złożeniu wniosku o przyznanie zasiłku na terytorium Niemiec.Tę opcję warto wybrać, jeśli cała sprawa wydaje nam się zbytnio skomplikowana lub po prostu chcemy skorzystać z usług profesjonalistów.

Pracujesz w Niemczech? Chcesz otrzymywać co najmniej 204€ miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko? Nie czekaj, zgłoś się do nas!

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę