Kindergeld bez meldunku w Niemczech – da się załatwić!

Niemiecki zasiłek rodzinny bez zameldowania w Niemczech

Wielu Polaków pracuje w Niemczech, dzięki temu nabywają prawo do uzyskania niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld. Przepisy określające możliwość przyznania zasiłku rodzinnego Kindergeld bardzo szybko się zmieniają, dlatego wiele osób ma problem z ich zrozumieniem. Warto więc przyjrzeć się temu procesowi nieco bliżej i dowiedzieć się, czy zasiłek rodzinny bez meldunku jest możliwy do uzyskania. Od razu podpowiadamy – tak! Kindergeld dla niezameldowanych da się załatwić – należy tylko wiedzieć, jak to zrobić i do kogo się odezwać – służymy pomocą i zapraszamy do lektury!

Dokumenty a Kindergeld bez meldunku – co należy dostarczyć?

Nie każdy Polak, który pracuje na terenie Niemiec, posiada meldunek w Niemczech. To powoduje, że wielu naszych rodaków zastanawia się, czy w takim wypadku może ubiegać się o różne zasiłki.

Jak uzyskać Kindergeld bez meldunku w Niemczech? Na samym początku trzeba pamiętać, że zdecydowanie najważniejsze jest dostarczenie dokumentów, które są wymagane przez urząd. Dokumenty te dotyczą:

  • potwierdzenia zatrudnienia,
  • sytuacji rodzinnej.

To jednak nie wszystko, aby móc ubiegać się o zasiłek rodzinny dla osób bez meldunku w Niemczech. Kluczową rolę odgrywają także informacje podawane na wniosku. Dotyczą one rodzica, który wnioskuje o zasiłek, a także określają numer identyfikacyjny. Warto więc zastanowić się, który z rodziców powinien by wnioskodawcą oraz z jakiego numeru identyfikacyjnego skorzystać.

Kindergeld – numer identyfikacyjny. Czym jest ID nummer?

W niemieckim prawie obowiązuje coś takiego jak "ID nummer". Jest to numer przyznawany zaraz po zameldowaniu się na terenie Niemiec. W niektórych przypadkach numer otrzymujemy przy pierwszym rozliczeniu podatku. ID nummer umożliwia szybszą weryfikację zasiłku Kindergeld. Zaleca się więc aby zamiast numeru PESEL, korzystać z ID.

Warto pamiętać, że jeśli chcemy przebywać w Niemczech przez okres dłuższy niż 3 miesiące, mamy obowiązek zameldować się w odpowiednim urzędzie. Powinniśmy tego dokonać w ciągu trzech tygodni od przyjazdu na terytorium Niemiec.

Brak meldunku a Kindergeld – czy używanie numeru PESEL zamiast ID jest możliwe?

ID Nummer, mimo iż zapewnia szybszą weryfikację, nie jest obowiązkowy. Numerem ID posługują się głównie osoby posiadające stałe miejsce pobytu. Natomiast jeśli ktoś jest kierowcą lub dojeżdża do pracy z innego kraju - zwykle nie korzysta z tego numeru i posługuje się numerem PESEL. Familienkasse może zweryfikować naszą tożsamość, korzystając z polskiego numeru PESEL, dzięki współpracy z polskimi urzędami.

Kindergeld bez meldunku w Niemczech a nieograniczony obowiązek podatkowy

Jeśli chcesz pobierać zasiłek Kindergeld, musisz jednocześnie posiadać nieograniczony obowiązek podatkowy. To jeden z wymogów, który reguluje przyznawanie zasiłku. Dotyczy to jednakowo identyfikacji poprzez ID Nummer oraz przy użyciu numeru PESEL. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, musimy przedstawić następujące dokumenty:

  • meldunek,
  • umowa najmu mieszkania,
  • decyzja podatkowa wystawiona przez Finanzamt.

Zasiłek Kindergeld na jedno dziecko wynosi w tej chwili €219 euro. W przeliczeniu na PLN daje to około 991 zł.

Problem z Kindergeld? Odezwij się do nas!

Warto przypomnieć, że możemy ubiegać się o zasiłek za okres zaległy, a także starać się o przyznanie zasiłku na bieżąco. Pozornie cały proces przyznania zasiłku, wydawać się może nieco skomplikowany. Jednak w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej i przy podstawowej wiedzy każdy powinien sobie z nim poradzić. Nawet jeśli złożenie wniosku zajmie trochę cennego czasu, to warto go złożyć, mając na uwadze dobro naszych dzieci. Ponadto przyznany zasiłek może także nieco odciążyć samych rodziców, którzy wkładają wiele sił w wychowywanie swoich pociech.

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które pomagają w złożeniu wniosku o przyznanie zasiłku na terytorium Niemiec. Tę opcję warto wybrać, jeśli cała sprawa wydaje nam się zbytnio skomplikowana lub po prostu chcemy skorzystać z usług profesjonalistów.

Pracujesz w Niemczech? Chcesz otrzymywać co najmniej 219€ miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko? Chcesz uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Nie czekaj, odezwij się do nas – my zajmiemy się resztą!

 

powrót na górę