Stawki, rozliczenie i zwrot podatku VAT w Niemczech – najważniejsze informacje o Mehrwertsteuer

Stawki, rozliczenie i zwrot podatku VAT w Niemczech – najważniejsze informacje o Mehrwertsteuer

Publikacja wpisu: czerwiec, 2022
Aktualizacja wpisu: luty, 2024

Jeżeli chcesz wiedzieć, jaki VAT w Niemczech zapłacisz, jakie stawki obowiązują i jak uzyskać korzystny zwrot – przeczytaj poniższy artykuł. Postaraliśmy się zawrzeć w dzisiejszym wpisie wszystkie cenne informacje dotyczące niemieckiego Mehrwertsteuer.

Obowiązujące przepisy i stawka VAT Niemcy

Podatek od wartości dodanej w Niemczech, lepiej znany jako podatek VAT został wprowadzony w 1968 roku i funkcjonuje do dzisiaj tak jak w innych krajach Unii Europejskiej i świata. Pełną kontrolę nad kwestiami związanymi z tą opłatą posiada Niemieckie Ministerstwo Finansów.

Każdy przedsiębiorca działający na terenie tego kraju będzie musiał przestrzegać niemieckich zasad dotyczących podatku VAT, w tym fakturowania i wysokości stawek, jak również odprowadzać należny niemiecki podatek VAT. Poniżej dowiesz się, ile wynosi podatek VAT w Niemczech i kto musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym.

Poznaj więcej informacji o systemie podatkowym w Niemczech.

Ile wynosi stawka VAT w Niemczech?

Zacznijmy od wysokości podatku VAT w Niemczech. Tak jak w wielu innych krajach obowiązuje tu kilka stawek, które przypisane są do konkretnego towaru i usługi. W Niemczech obowiązują 3 stawki VAT:

Zerowa stawka podatku – 0%

Dotyczy transportu wewnątrzwspólnotowego i międzynarodowego (beztransportu drogowego i kolejowego oraz niektórych rodzajów transportu wodami śródlądowymi)

Obniżona stawka podatku – 7%

  • niektóre artykuły spożywcze i ich dostawa,
  • mleko i wybrane produkty mleczne,
  • zaopatrzenie w wodę (z wyłączeniem wody butelkowanej),
  • sprzęt medyczny,
  • krajowe przewozy pasażerskie,
  • książki,
  • e-booki,
  • audiobooki,
  • czasopisma i gazety
  • wydarzenia kulturalne,
  • pobyt w hotelu,
  • niektóre wydarzenia sportowe,
  • usługi socjalne;
  • opieka medyczna i dentystyczna;
  • drewno opałowe;
  • żywność na wynos;
  • cięte kwiaty i rośliny

Standardowa stawka podatku – 19%

Podstawowa stawka podatku od wartości dodanej w Niemczech, która obowiązuje w przypadku większości towarów nieobjętych obniżoną stawką VAT.

Kiedy należy dokonać rejestracji VAT w Niemczech?

Podmioty zagraniczne, czyli między innymi Polskie firmy lub jednoosobowe działalności gospodarcze działające na terenie Niemiec posiadają obowiązek rozliczenia niemieckiego VAT-u, dlatego niezbędna jest rejestracja w odpowiedniej placówce.

Obowiązek rejestracji do VAT w Niemczech wymagany między innymi, jeśli przedsiębiorca magazynuje i wysyła swoje towary z terytorium Niemiec. Dotyczy to także firm przekraczających przychód 10 000 euro w wyniku sprzedaży wysyłkowej do klientów w Unii Europejskiej.

Ogólne przepisy zarejestrowania się w niemieckim urzędzie skarbowym są zgodne z zasadami VAT UE i obejmują także:

  • import towarów do Niemiec z innego kraju, zarówno z UE, jak i spoza UE,
  • sprzedaż towarów przez internet konsumentom z Niemiec, z uwzględnieniem niemieckiego progu rejestracji VAT dla sprzedaży na odległość,
  • organizowanie wystaw, imprez lub szkoleń w Niemczech,
  • jeśli firma nie jest podatnikiem VAT, ale korzysta z usług w Niemczech w ramach zasady odwrotnego obciążenia,
  • samodzielna dostawa towarów.

Podatek od usług budowlanych w Niemczech

Inaczej sprawa wygląda w przypadku świadczenia usług budowlanych. Dość skomplikowane prawo sprawia, że oprócz posiadania numeru VAT, należy ułatwić także Freistellung – certyfikatu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku płatności podatku budowlanego. Przepisy dotyczące usług budowlanych są bardziej wymagające niż w innych branżach, ze względu na specyfikę pracy oraz związane z nią ryzyko. Freistellung, czyli certyfikat zwolnienia z podatku budowlanego, jest dokumentem niezbędnym dla przedsiębiorców działających w tej branży w niektórych krajach, na przykład w Niemczech. Pozwala on na uniknięcie podwójnego opodatkowania – zarówno przez przedsiębiorcę, jak i przez odbiorcę usługi.

Wymóg posiadania tego certyfikatu wynika z przepisów podatkowych, które mają na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania w sektorze budowlanym. Proces uzyskania Freistellung nie jest prosty i wymaga spełnienia szeregu warunków, takich jak udowodnienie wiarygodności podatkowej firmy i jej zdolności do prawidłowego rozliczania podatków. Warto zauważyć, że brak tego certyfikatu może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, zarówno dla wykonawcy, jak i dla klienta, ponieważ obie strony mogą zostać obciążone dodatkowymi opłatami podatkowymi.

Więcej informacji z tym związanych znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie: Podatek budowlany w Niemczech – najważniejsze informacje.

Podatek VAT Niemcy, a sprzedaż wysyłkowa

Rejestracja VAT w Niemczech w związku ze sprzedażą wysyłkową uległy znaczącym zmianom od lipca 2021 roku. Wprowadzenie procedury One Stop Shop (OSS) umożliwia przedsiębiorcom rozliczanie sprzedaży wysyłkowej do krajów Unii Europejskiej w bardziej uproszczony sposób. Dzięki temu, w przypadku sprzedaży internetowej czy e-commerce, nie ma już wymogu rejestracji do VAT w każdym kraju Unii po przekroczeniu określonych limitów sprzedaży.

Przed wprowadzeniem OSS, przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż wysyłkową do innych krajów UE musieli rejestrować się na VAT w każdym z tych krajów, gdy ich sprzedaż przekroczyła narodowe progi. OSS uprościło ten proces, umożliwiając rejestrację w jednym miejscu i rozliczanie VAT dla całej UE.

Jednakże, jeżeli sprzedaż jest realizowana wyłącznie w Niemczech, przedsiębiorcy stają przed wyborem dotyczącym rejestracji VAT. Po przekroczeniu limitu sprzedaży w wysokości 10 000€, mogą oni zdecydować się na rejestrację do VAT w Niemczech. Daje to możliwość stosowania niemieckiej stawki VAT i rozliczania się bezpośrednio z niemieckim urzędem skarbowym.

Niemcy podatek VAT – jak uzyskać numer identyfikacji podatkowej?

W celu sprzedaży towarów i oferowania usług objętych podatkiem VAT konieczne jest posiadanie numeru identyfikacji podatkowej. W Polsce każda zarejestrowana firma otrzymuje w tym celu NIP, którego odpowiednikiem w Niemczech jest Steuernummer. Wykorzystywany jest przez przedsiębiorcę do transakcji z niemieckimi firmami i identyfikacji w urzędzie skarbowym. Nadawany jest automatycznie podczas rejestracji do VAT w niemieckim urzędzie skarbowym.

Umsatzsteuer – Identifikationsnummer potrzebny do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych to odpowiednik polskiego numeru VAT-UE i potocznie nazywanym jest numerem VAT DE. Składa się z 9 cyfr występujących po przedrostku DE i będzie niezbędny w przypadku, jeżeli przedsiębiorca dostarcza i nabywa towary wewnątrz wspólnoty, świadczy usługi, za które odbiorca musi zapłacić podatek lub korzystaj z usług firm z innych państw. Aby go uzyskać, należy podczas rejestracji złożyć specjalny wniosek.

Kleinunternehmerregelung – podatek VAT w Niemczech dla małych przedsiębiorstw

Przepisy umożliwiają niektórym przedsiębiorstwom zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku VAT w Niemczech. Dotyczy to zwłaszcza firm, które prowadzą działalność charytatywną lub na rzecz dobra publicznego. Przedsiębiorstwa te, określane mianem "Kleinunternehmer", mogą spodziewać się przychodów z działalności gospodarczej, które nie podlegają VAT, i to w wysokości poniżej 22 000 euro w ciągu obecnego roku oraz nieprzekraczających 50 000 euro w następnym roku. Regulacja Kleinunternehmerregelung pozwala im na uniknięcie płacenia VAT-u, co oznacza brak konieczności doliczania VAT-u do swoich usług oraz brak możliwości otrzymania zwrotu tego podatku od urzędu skarbowego. Niemniej jednak korzystanie z tej ulgi wiąże się z niektórymi ograniczeniami, w tym z koniecznością wyraźnego informowania klientów o niepobieraniu VAT-u.

Rozliczenie podatku VAT w Niemczech

Przedsiębiorca rozlicza się z niemieckiego podatku VAT miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Wszystko zależy od wysokości przychodów z poprzedniego roku, a decyzję tej sprawie podejmuje niemiecki urząd skarbowy. Jeśli dochody nie przekroczył kwoty 7500 euro w poprzednim roku, można składać deklaracje kwartalnie. Niezależnie od systemu rozliczeń i tak konieczne jest jednak złożenie rocznej deklaracji.

Roczne rozliczenie podatku VAT w Niemczech należy złożyć do 31 lipca roku następującego po roku rozliczeniowym. Miesięczną deklarację składa się do 10. dnia kolejnego miesiąca, natomiast kwartalnego rozliczenia należy dokonać najpóźniej do 10. dnia miesiąca następującego po okresie podatkowym. Inaczej jest w przypadku podsumowań o wewnątrzwspólnotowych transakcjach – te muszą być składane miesięcznie do 25. dnia kolejnego miesiąca.

Niemcy stawka VAT – jakie są kary za brak rozliczenia?

Warto przestrzegać wyznaczonych terminów, jeżeli mamy obowiązek rozliczenia podatku VAT, ponieważ niemiecka skarbówka jest bardzo skrupulatna i dokładnie kontroluje wszystkich przedsiębiorców. Spóźnienie może oznaczać konieczność zapłacenia kary finansowej wynoszącej zazwyczaj od 100 do 500 euro. Konieczne może być także zapłacenie odsetek wynoszących 1% wymaganego podatku w maksymalnej kwocie 25 000 euro.

Jeżeli szukasz pomocy w zgłoszeniu firmy do VAT lub masz inne wątpliwości dotyczące podatku z Niemiec, zapraszamy do konsultacji z naszymi doradcami. Przeprowadzenie niezbędnych czynności rejestracyjnych we współpracy z fachowcem w tej dziedzinie będzie szybkie i bezproblemowe. Pomożemy Ci także uzyskać korzystny zwrot podatku z Niemiec, bez konieczności załatwiania wszystkich formalności samemu. Zapraszamy – Holandia.org.