Wspólne rozliczenie z małżonkiem pracującym w Niemczech – wszystko, co musisz wiedzieć
Osoby zatrudnione w Niemczech i osiadające w tym kraju dochody, mają możliwość podczas rozliczania z podatku dochodowego, złożyć wspólną deklarację z małżonkiem. Jest to świetny sposób na uzyskanie wyższego zwrotu, dzięki innemu sposobowi naliczania podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z takiej opcji, a kiedy lepiej z niej zrezygnować. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak działa tak forma rozliczenia w Niemczech. Zapraszamy.
Na czym polega wspólne rozliczenie z podatku?
Każdy podatnik w Niemczech żyjący w związku małżeńskim ma prawo wybrać formę rozliczania – może złożyć deklarację indywidualnie, lub wspólnie z partnerem. Reguluje to ustawa o podatku dochodowym (EStG).
Wspólne rozliczanie z niemieckim fiskusem przebiega według obliczenia całkowitego dochodu netto małżonków. Sprawia to, że małżonkowie korzystają z podwojonej kwoty wolnej od podatku, nawet w przypadku kiedy tylko jedno z nich osiąga dochody. Wspólne rozliczenie małżonków będzie miało więc sens wtedy, gdy istnieją istotne różnice w ich zarobkach. Jeśli np. żona zarabia znacznie mniej niż mąż, przy wspólnym opodatkowaniu małżonkowie zapłacą niższy podatek, co wynika z progresywnej stawki podatkowej. Im wyższe są różnice w zarobkach partnerów, tym wyższe są korzyści finansowe wynikające ze wspólnego rozliczenia w stosunku do rozliczenia indywidualnego.
Warto zaznaczyć, że przy wspólnym rozliczeniu, w razie konieczności dopłaty, za przypadający do zapłacenia podatek małżonkowie odpowiadają solidarnie, co oznacza, że każdy z nich jest odpowiedzialny za zapłatę całej kwoty, a nie tylko swojej części.
Rozliczenie podatku z mężem lub żoną – kiedy jest możliwe?
Rozliczenie wspólnie z małżonkiem podatku w Niemczech możliwe jest tylko i wyłącznie po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim małżeństwo musi być prawnie ważne w danym roku podatkowym. Nie ma jednak żadnych wytycznych co do długości jego trwania – kwalifikują się związki nawet zawarte 31 grudnia i trwające zaledwie jeden dzień. Kolejną sprawą jest konieczność posiadania przez obie strony nieograniczonego obowiązku podatkowego. Ważne jest także, aby małżonkowie nie mieszkali osobno na stałe. Nie dotyczy to oczywiście osób, które tymczasowo wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych i przez długi czas nie przebywają w domu.
Zgodnie z prawem wspólne rozliczanie podatkowe w Niemczech nie przysługuje jedynie małżeństwom. Dzięki uchwale Federalnego Trybunału Konstytucyjnego przysługuje ono również osobom pozostającym w zarejestrowanych związkach partnerskich.
Wspólne rozliczenie z małżonkiem pracującym w Niemczech
Wspólne rozliczenie PIT w Polsce dotyczy także małżeństw, z których jedno podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, natomiast drugie ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Niemczech.
Praktycznie jedyną sytuacją, wykluczająca wspólne rozliczne jest prowadzenie przez jednej z osób działalności gospodarczej opodatkowanej według 19% stawki podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo w przypadku rozpadu małżeństwa w trakcie trwania roku podatkowego i w sytuacji zawarcia nowego związku, możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego dotyczy wyłącznie tego ostatniego małżeństwa.
Wspólne rozliczenie Niemcy – dlaczego jest korzystne?
Wiemy już kiedy wspólne rozliczenie jest możliwe, przejdźmy więc do tego, dlaczego warto z niego skorzystać. Rozliczenie podatku z żoną lub mężem niesie za sobą dużo korzyści, i w znacznej większości przypadków jest korzystne i sprawia, że uzyskany zwrot podatku z Niemiec jest zdecydowanie wyższy. W szczególności taka opcja opłaca w przypadku dużej dysproporcji w zarobkach np. gdy jedna osoba zarabia zdecydowanie więcej w Niemczech, niż małżonek w Polsce, lub przy okazji rozliczenia podatku z niepracującą żoną.
Aby lepiej zrozumieć rozliczenie podatkowe ze współmałżonkiem i wynikające z tego korzyści warto zapoznać się z funkcjonowaniem niemieckiego systemu klas podatkowych. Wiele zależy bowiem od kombinacji klas – w przypadku niektórych bardziej opłaca rozliczać się wspólnie, a innych niekoniecznie. W przypadku, gdy osobie pracującej w Niemczech została przydzielona pierwsza klasa podatkowa, a współmałżonek nie posiada żadnej klasy podatkowej, ponieważ nie pracuje w Niemczech, istnieje duża szansa na uzyskanie wysokiej kwoty zwrotu podatku. Wspólne rozliczenie podatku z Niemiec może nie opłacać się na przykład w przypadku, gdy opłacało, kiedy jeden z małżonków pracuje na terenie Niemiec, a zarobki małżonka mieszkającego w Polsce przekraczają kwotę wolną od podatku.
Zanim złożysz wspólną deklarację podatkową w Niemieckim Urzędzie skarbowym, upewnij się, że wspólne rozliczenie podatku z Niemiec jest w Twoim przypadku możliwe i zyskowne. Jeżeli w dalszym ciągu nie jesteś przekonany, nie do końca rozumiesz zawiłe szczegóły systemu lub zwyczajnie chcesz zaprzątać sobie tym głowy – skorzystaj z usług naszego biura podatkowego. Ustalimy dla Ciebie najlepszą opcję, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i indywidualnie analizując Twoją sytuację tak, aby uzyskać jak najlepszy zwrot podatku z Niemiec. Zapraszamy – skontaktuj się z nami już dziś.