Teilzeit – jak rozliczyć z podatku pracę na pół etatu w Niemczech?
Teilzeit to jedna z form zatrudnienia w Niemczech polegająca na pracy w niepełnym wymiarze godzin. Za naszą zachodnią granicą korzystają z niej bardzo chętnie kobiety szczególnie po urodzeniu dziecka. Pozwala im to zachować niezależność finansową, i jednocześnie zaoszczędzić sporo czasu niezbędnego do zajmowania się maluchem i obowiązkami w domu. Jak w wielu przypadkach bywa, Teilzeitarbeit posiada wiele zalet, jednak są w takiej formie zatrudnienia również i wady. Dzisiaj omówimy pokrótce opłacalność takiego rozwiązania i opiszemy, jak przedstawia się ono w kwestii podatków. Zapraszamy do lektury.
Teilzeit – jak wygląda praca na pół etatu w Niemczech?
Praca w ramach niepełnego etatu w Niemczech obejmuje od 15 do 30 godzin tygodniowo. Nie musi zamykać się w sztywnych ramach takich jak 1/2 etatu czy 3/4 etatu – może to być dowolna liczba godzin mniejsza niż ta obowiązująca na całym etacie. W przypadku takiego zatrudnienia harmonogram pracy może być stały lub zmienny. Wszystko zależy od naszych indywidualnych ustaleń z pracodawcą. Może to być stale sprecyzowane – przykładowo pracujesz 3h każdego dnia, i nie ma od tego odstępstw, lub wykonujesz normę miesięczną w pasującej ci konfiguracji.
Biorąc pod uwagę podatki, pracując o połowę mniej czasu, nie dostaje się jednak automatycznie 50 procent mniej wynagrodzenia. Wynika to z tego, że stawka podatkowa jest niższa dla osób o niższych dochodach. Oznacza to, że jeśli zarobki brutto są niższe o 20%, to netto mogą być niższe tylko o 10%. Jeżeli konkretnie interesuje Cię, ile możesz zarobić podczas wykonywania pracy na połowę etatu, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie internetowej niemieckiego ministerstwa pracy i spraw socjalnych Bundesministerium für Arbeit und Soziales (BMAS).
Praca na pół etatu Niemcy – jakie przynosi korzyści?
Praca na Teilzeit w Niemczech wiąże się z wieloma korzyściami. Niezaprzeczalną zaletą pracy w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech jest to, że pracując mniej, wciąż otrzymujemy tyle samo dni urlopu rocznie, co w przypadku pracy na pełny etat.
Jest to bardzo elastyczna forma zatrudnienia, która coraz częściej wybierana jest przez osoby pragnące zaoszczędzić czas na inne czynności. W przypadku kobiet jest to często chęć przeznaczenia czasu na opiekę nad dzieckiem czy poświęceniu się obowiązkom domowym. Teilzeit można połączyć między innymi z pobieraniem zasiłku wychowawczego Elterngeld. Młodzi ludzie również wykorzystują taką możliwość, inwestując w rozwój osobisty lub prowadzenie własnej działalności.
Czy w Niemczech można pracować na rencie z częściową niezdolnością do pracy?
Teilzeit Niemcy – zmiana z pełnego etatu
Istnieje możliwość przejścia na tryb pracy Teilzeit w przypadku pracowników zatrudnionych już na pełnym etacie. Możemy dokonać tego, jeżeli pracujemy na danym stanowisku od co najmniej sześciu miesięcy, a firma zatrudnia więcej niż 15 pracowników. O chęci przejścia na pracę w niepełnym wymiarze godzin należy zgłosić pracodawcy co najmniej na trzy miesiące przed planowanym jej rozpoczęciem, składając specjalny wniosek. Musimy poinformować w nim o dokładnym wymiarze czasowym, sprecyzować liczbę godzin oraz podać pełny harmonogram.
Decyzja na piśmie musi trafić do pracownika przynajmniej miesiąc przed zmianami. W przypadku odmowy mamy prawo domagać się rozpatrzenia prośby na drodze sądowej, gdzie pracodawca zmuszony jest podać powody, które zadecydowały o odrzuceniu wniosku.
Warto jednak dokładnie przemyśleć tę decyzję, ponieważ, nie będziesz miał zapewnionego prawa do automatycznego powrotu do pracy w pełnym wymiarze godzin. Tutaj decyzja należy do pracodawcy, który może nie zgodzić się na takie rozwiązanie.
Teilzeit a Minijob – wybierz najkorzystniejsze rozwiązanie
Przy czasie pracy poniżej 15 godzin mówi się o drobnym zatrudnieniu, które jest znane jako praca za 450 euro lub Minijob, o którym pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie. Telzeit można z powodzeniem łączyć z Minijob co może okazać się w niektórych przypadkach bardzo korzystną, a przede wszystkim elastyczną opcją jeżeli chodzi o godziny pracy.
Należy jednak pamiętać, że musimy posiadać jedno zatrudnienie, z którego będą opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dopiero do tego możesz dodać zarobkowe zajęcie, w którym ubezpieczenia zapewnionego nie mamy.
Praca na pół etatu w Niemczech- Co z podatkami?
W przypadku podatków nie ma znaczenia, czy otrzymujesz wynagrodzenie w pełnym, czy niepełnym wymiarze godzin. Należy pamiętać o wysokiej kwocie wolnej od podatku, która w Niemczech wynosi 9 744 euro niezależnie od klasy podatkowej. Oznacza to, że po przekroczeniu takich dochodów jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek dochodowy.
Mimo iż miesięczny dochód jest niższy to również składki emerytalne i składki na ubezpieczenie społeczne są takie same.
Praca na Teilzeit w Niemczech – która klasa podatkowa jest najkorzystniejsza dla par?
Bardzo często zdarza się że w małżeństwie występuje spora różnica między zarobkami partnerów. Wiąże się to właśnie, z tym że kobieta pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Ogólna zasada wyboru klas podatkowych w Niemczech jest następująca: Jeśli jeden z partnerów uzyskuje około 60% wspólnego dochodu brutto, zaleca się, aby przeszedł do III klasy podatkowej, a drugi wybrał klasę V. W ten sposób para ma możliwość uzyskania wyższego dochodu w bieżącym roku. Małżeństwo w takim przypadku zobowiązane jest do złożenia zeznania podatkowego, jednak może liczyć na korzystny zwrot podatku z Niemiec.
Jeżeli szukasz pomocy w rozliczeniu pracy z Niemiec, niezależnie od rodzaju zatrudnienia zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Oferujemy kompleksową pomoc w załatwieniu formalności z urzędem skarbowym naszych zachodnich sąsiadów. Skontaktuj się z nami a udzielimy Ci wszystkich potrzebnych informacji – zapraszamy.