Czym jest podatek katastralny w Niemczech i ile zapłacimy za nasze nieruchomości?
W Polsce płacimy podatek od nieruchomości, którego wysokość uzależniona jest od jej powierzchni. W wielu innych krajach od dawna stosuje się inne podejście, gdzie większe znaczenie ma wartość budynku i obowiązuje podatek katastralny. Dowiedź się, jak funkcjonuje taki system w Europie i poznaj stawki obowiązujące w Niemczech.
Podatek katastralny Niemcy – jak funkcjonuje?
Podatek katastralny to forma opodatkowania nieruchomości ściśle uzależniona od wartości od wartości domu, mieszkania, lokalu czy innego obiektu. W każdym kraju ustalanie stawki różni się i obowiązuje na innych ustalonych odgórnie zasadach. Zasadniczo jednak im wyższą wartość posiada dana nieruchomości, tym wyższa będzie stawka podatku katastralnego do zapłacenia.
Podatek od wartości nieruchomości może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze powoduje wzrost wpływów do kasy samorządowej, przez co zwiększa się budżet gminy. Może spowodować to rozwój infrastruktury i gospodarki lokalnej. Tak forma opodatkowania ożywia również rynek nieruchomości, poprzez usystematyzowanie ustalania rzeczywistej wartości nieruchomości oraz zapobiega spekulacyjnym inwestycjom.
Jeżeli chodzi i negatywne skutki funkcjonowania takiego systemu to odczuwają je z pewnością właściciele nieruchomości. Wysokie opłaty oraz często skomplikowany sposób wyliczania podatku katastralnego mogą zniechęcać właścicieli budynków do remontów i modernizacji, które przełożyłyby się bezpośrednio na podniesienie ich standardu, a co za tym idzie, podniosły stawkę podatku.
Sprawdź również, czy obowiązuje Cię Zweitwohnungssteuer – podatek od posiadania drugiego mieszkania w Niemczech
Niemcy podatek katastralny – jak określa się wartość danej nieruchomości?
Wycena wartość nieruchomości ustalana jest na podstawie wielu czynników takich jak:
- lokalizacja,
- rodzaj budynku,
- stan techniczny,
- stan prawny,
- metraż,
- standard.
Do płacenia podatku katastralnego zobowiązani są wszyscy właściciele nieruchomości. W praktyce najbardziej dotkliwy jest on dla właścicieli drogich nieruchomości, które nie generują dochodu. Podatek katastralny powoduje, że nieruchomość niezagospodarowana generuje znaczne koszty. Obciąża więc przede wszystkim ludzi zamożnych, ale nie mających wysokich dochodów. Obecnie taka forma opodatkowania budynków mieszkalnych oraz innych nieruchomości komercyjnych obowiązuje w wielu krajach takich jak: Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Irlandia, Szwecja, Hiszpania czy Francja.
Ile wynosi podatek katastralny w Niemczech?
W Niemczech za podstawę naliczenia wysokości podatku brana jest wartość rynkowa nieruchomości pomnożona przez odpowiednie współczynniki. Ich wartość jest zróżnicowana i zależy w głównej mierze od rodzaju nieruchomości oraz landu, w którym się zajmuje i wynosi od 0,26% do 1%.
Podatek katastralny w Niemczech i jego ostateczna stawka jest więc wynikiem wielu skomplikowanych obliczeń zależnych od wielu czynników. Można jednak wyciągnąć średnią wysokość stawki podatkowej podatku katastralnego w Niemczech, która wynosi 1,9 proc. wartości nieruchomości.
Dodatkowo u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje mocno rozbudowanym systemem ulg i zwolnień podatkowych dla instytucji publicznych, społecznych czy też religijnych.
Pamiętaj także o podatku od sprzedaży nieruchomości w Niemczech.
Podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce?
W naszym kraju funkcjonuje obecnie inna forma naliczania podatku. Pobierany podatek od nieruchomości ustalany jest na podstawie wielkości powierzchni nieruchomości, bez względu na jej wartość. Ustawa o podatkach określa podatek jako lokalny, a opłata od gruntu, na którym znajduje się nieruchomość, jest ustalana przez samorządy.
Wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce od lat jest rozważane przez każdy kolejny rząd. Jako że jest to rozwiązanie kontrowersyjne i wiązałoby się z pewnością ze sporym wzrostem kosztów, pomysł ten ma bardzo wielu przeciwników. Aktualnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że nie ma planów wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce, ale jednocześnie wskazuje, że dokładnie monitorowana jest aktualną sytuację na rynku nieruchomości.
Podatek katastralny w europie
Należy również wspomnieć, że podatek katastralny na świecie przyjmuje różne formy i nie wszędzie naliczany jest w taki sposób jak w Niemczech. W innych krajach Unii Europejskiej m.in. we Francji oraz Belgii podatek płacony jest nie od wartości nieruchomości, a od potencjalnego dochodu wygenerowanego w ciągu roku na rzecz właściciela nieruchomości, natomiast w Wielkiej Brytanii ustalany indywidualnie przez lokalne samorządy przypisujące dany budynek do jednej z 8 grup podatkowych.
Jeżeli szukasz specjalistów znających doskonale europejski rynek i aktualne obowiązki podatkowe w krajach Unii Europejskiej zachęcamy do skorzystania z oferty naszego biura podatkowego. Zapewniamy profesjonalną pomoc, oferując kompleksowe rozliczenie podatku z Niemiec, Holandii czy Austrii. Zapraszamy – Holangia.org