Własna firma w Holandii cz.1

Własna firma w Holandii to najlepszy sposób na finansową niezależność oraz rozwinięcie skrzydeł na lokalnym rynku, który złakniony jest dobrej jakości w umiarkowanych cenach, a te dwie cechy najczęście mają usługi oferowane przez Polaków.

Własna firma w kilku krokach:

  • wybór formy prawnej (ZZP, VOF, BV)
  • rejestracja w KVK
  • rejestracja BTW (VAT)
  • VAR - Verklaring arbeidsrelatie
  • firmowe konto bankowe
  • ubezpieczenie OC / wypadkowe
  • wybór księgowego

Najczęściej spotykaną formą prowadzenia działalności jest "Eenmanszaak" lub "ZZP" czyli firma jednoosbowa zwana też "Zaak zonder personeel" czyli firma bez zatrudnionych pracowników. Firmę może założyć każdy, kto posiada zameldowanie w Holandii, bądź w przypadku polskich spółek kapitałowych wynajęte odpowiednie pomieszczenie bądź wirtualne biuro.

Firmę zakładamy w KVK, niezbędne będzie posiadanie dokumentu tożsamości oraz ok 41€, celem dokonania opłaty za rejestrację przedsiębiorstwa.
Właściwe formularze rejestracyjne, w których umieścimy dane niezbędne do rejestracji znajdziemy tutaj, w przypadku firmy jednoosobowej najczęściej wystarczy jedynie nasze ustne oświadczenie na podstawie której pracownik KVK założy nam działalność. W tym samym momencie zostaniemy zgłoszeni do Belastingdienst (dotyczy BTW - podatku VAT). Z chwilą rejestracji firma jest już aktywna i możemy zacząć działać i wystawiać faktury.  Aby wystawić prawidłową fakturę VAT (BTW) musimy posiadać numer NIP (BTW), w przypadku firm jednoosobowych jest to numer SoFi z rozszerzeniem B01 czyli np. 1234.56.789B01.

Na rynku istnieje wiele niedrogich rozwiązań do fakturowania np. WeFact za 12,60€ miesięcznie, program obsługujemy via przeglądarka internetowa, system wylicza należny VAT do odprowadzenia a także może przypominać o niezapłaconych fakturach i innych należnościach, z powodzeniem możemy go używać do prostej księgowości. Dla leniwych pozostaje holenderska firma księgowa (najczęściej ceny są dość wygórowane a jakość usług przeciętna), współpraca kończy się zazwyczaj z chwilą rozpoczecia kontroli skarbowej.

Wszelkie usługi (z wyłączeniem np. tłumaczeń przysiegłych, usług pocztowych) w Holandii są obciążone podatkiem BTW (VAT); od 01-10-2012 podatek ten wynosi 21% (wcześniej 19%), BTW należy doliczyć do FV a następnie odprowadzić do Belastingdienst.
W przypadku nowych (małych) firm BTW rozliczamy kwartalnie, każdy zakup firmowy pomniejsza należny podatek.

Microfirmy, w których należny roczny VAT jest poniżej granicy 1885€ a wiecej niż 1345€ mają prawo do kleineondernemersregeling, jeżeli VAT jest poniżej 1345€ nie odprowadzasz nic!

Niezłożenie deklaracji IB na czas spowoduje nałożenie tzw. naheffingsaanslag w kwocie nawet 7000€; w kolejnym artykule opiszę możliwe ulgi oraz ekonomiczną stronę przedsięwzięcia.

powrót na górę