Zweitwohnungssteuer – kto zapłaci podatek od posiadania drugiego mieszkania w Niemczech?

Zweitwohnungssteuer – kto zapłaci podatek od posiadania drugiego mieszkania w Niemczech?

Publikacja wpisu: kwiecień, 2023
Aktualizacja wpisu: grudzień, 2023

Jeśli oprócz głównego miejsca zamieszkania w Niemczech będziesz posiadać także inne miejsce zamieszkania, w niektórych miastach lub gminach zapłacisz z tego tytułu dodatkowy podatek. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się opłatą Zweitwohnungssteuer – podpowiemy, kogo ona dotyczy i ile wynosi.

Zweitwohnungssteuer – kogo dotyczy?

Każdy, kto oprócz głównego miejsca zamieszkania zarejestrował inne miejsce zamieszkania w innym lub tym samym mieście, lub gminie, musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku od drugiego miejsca zamieszkania. Nie ma tutaj znaczenia czy dom lub mieszkanie zostało wynajęte, czy kupione na własność.

Warto wiedzieć, że w przypadku posiadania oprócz głównego miejsca zamieszkania także drugiego, bardzo dużo w kwestiach podatkowych zależy od gminy. To ona ustala i zarządza opłatami, dlatego w niektórych miejscach Zweitwohnungssteuer będzie wysoki, a gdzie indziej nie zapłacimy go wcale. W tej kwestii poszczególne gminy mają bardzo dużą dowolność, nie ma więc jasno określonych jednolitych przepisów.

Kiedy możemy spodziewać się nałożenia podatku na drugi dom? Jeśli na przykład przeprowadzimy się do wynajętego mieszkania w pobliżu miejsca pracy z powodów zawodowych, aby uniknąć dojazdów, wyjedziemy na studia i będziemy zarejestrowani w mieście uniwersyteckim i jednocześnie z rodzicami czy zdecydujemy się na zakup domku letniskowego.

Ile wynosi podatek od drugiego mieszkania?

Ciężko jednoznacznie określić wysokość podatku od drugiego mieszkania w Niemczech, ponieważ nie ma jednej ustalonej stawki z tego tytułu. Nie znajdziemy także żadnej uniwersalnej metody jego obliczania – jego wysokość ustalana jest indywidualnie przez gminę i płacony jest od rocznego czynszu netto.

W zależności od miejsca, w którym znajduje się mieszkanie, podatek wynosić będzie raz 7%, w innym mieście może to już być 15% rocznego czynszu. Analizując stawki w różnych gminach, można stwierdzić, że należy spodziewać się opłaty w wysokości 10%. Dokładne informacje o podatku od drugiego mieszkania możemy znaleźć na stronie internetowej konkretnego miasta lub wsi.

Przykładowe stawki podatku od drugiego mieszkania w Niemczech w niektórych miastach prezentują się następująco:

  • Berlin – 15%,
  • Brema – 12%,
  • Frankfurt nad Menem – 10%,
  • Hamburg – 8%,
  • Hanower –10%,
  • Lipsk – 16%,
  • Moguncja – 10%,
  • Monachium – 18%,
  • Stuttgart –10%.

Kto jest zwolniony z drugiego podatku od domu?

Istnieją sytuacje, w których osoba mieszkająca obecnie w innym miejscu niż jest zameldowana, nie będzie płacić dodatkowych opłat od aktualnego lokum. Zwolnione z podatku od drugiego mieszkania będą:

  • osoby, które mieszkają we wspólnym mieszkaniu w swoim drugim domu (np. placówce terapeutycznej lub edukacyjnej, domu starców lub domu opieki, kwaterach dla żołnierzy lub policjantów),
  • osoby przebywające w więzieniu,
  • osoby przebywające tymczasowo w hotelu lub pensjonacie a są już zameldowane gdzie indziej,
  • osoby dojeżdżające do pracy z drugim domem, które są w związku małżeńskim lub zarejestrowanym związku partnerskim.

Posiadanie dwóch mieszkań w danym momencie nie zawsze jest wyznacznikiem dużego majątku czy luksusu, w wielu przypadkach jest to konieczne rozwiązanie. Dlatego w Bawarii osoby o niskich dochodach mogą starać się o zwolnienie z podatku – mamy na to szansę, jeśli roczny dochód nie przekracza 29 000 euro dla osób samotnych oraz 37 000 euro dla osób pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim.

Specjalne zasady dotyczą również uczniów i osoby niepełnoletnie. Każdy, kto ma drugi dom z rodzicami lub (rozwiedzionym) rodzicem i jest nadal zależny finansowo od swoich rodziców, jest zwolniony z opłat.

Co, jeśli nie zarejestrujesz drugiego miejsca zamieszkania?

W Niemczech obowiązuje obowiązek meldunkowy od drugiego miejsca zamieszkania, gdy przebywa się tam dłużej niż 6 miesięcy. Jako że wiąże się to bezpośrednio z koniecznością opłat dla urzędu skarbowego, to w przypadku zignorowania tego przepisu popełnimy przestępstwo uchylania się od płacenia podatków. Wiązać się to będzie z możliwością nałożenia kary w wysokości do 1000 euro lub pięciu lat pozbawienia wolności. Warto więc pamiętać, że okres rejestracji wynosi dwa tygodnie od momentu przeprowadzki.

Odliczanie podatku od drugiego domu w rocznym zeznaniu podatkowym

Niekiedy można ubiegać się o zwrot podatku od drugiego domu w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. W tym celu muszą zostać spełnione odpowiednie warunki – dom został wynajęty w celach zawodowych i jego czynsz stanowi ponad dziesięć procent kosztów głównego miejsca zamieszkania.

Jeżeli spełniamy oba powyższe warunki, możemy starać się w urzędzie skarbowym o tzw. podwójne zarządzanie gospodarstwem domowym. W takim wypadku wydatki na podatek mieszkaniowy od drugiego mieszkania zostaną odliczone jako koszty uzyskania przychodu w załączniku N do zeznania podatkowego. Koszty drugiego domu, który posiadamy w celach czysto prywatnych (np. domek letniskowy), nie mogą zostać odliczone od podatku.