Ulgi podatkowe w Czechach – jakie przysługują nam odliczenia?
W Czechach obowiązuje stawka podatku wynoszącą 15%, co w porównaniu z wieloma państwami Europy Zachodniej jest bardzo niską daniną. W tym kraju mamy także możliwość skorzystania z licznych ulg, które obniżają podstawę opodatkowania oraz sumę podatku dochodowego do zapłacenia. Dzięki temu zwrot podatku z Czech może wynieść nawet 20 000 CZK, co w przeliczeniu na naszą walutę daje około 3500 złotych. Sprawdź jakie korzyści przynoszą poszczególne ulgi podatkowe i kto może z nich skorzystać.
Z Jakich ulg podatkowych możemy skorzystać w Czechach?
Czechy znajdują się zaraz za granicą naszego kraju, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za wybraniem ich jako docelowe miejsce wyjazdu zarobkowego. Bardzo przystępny system podatkowy sprawia, że kraj ten jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do życia i pracy oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
Ulgi podatkowe w Czechach można podzielić na dwie kategorie – zmniejszające wysokość podatku dochodowego oraz obniżające podstawę opodatkowania. Poniżej postaramy się przedstawić wszystkie z nich i określić dla kogo są przeznaczone.
Ulgi podatkowe Czechy – odliczenia zmniejszające wysokość podatku dochodowego
Ulgi, które obniżają kwotę należnego podatku, zostają przyznane poszczególnym podatnikom, zależnie od ich indywidualnej sytuacji życiowej. Może decydować o tym wiele różnych czynników takich jak wiek, stan cywilny czy posiadanie dzieci.
Podstawowa ulga podatkowa
W Czechach funkcjonuje podstawowa ulga podatkowa pozwalająca obniżyć łączną kwotę podatku dochodowego o 24 840 koron – przysługuje ona wszystkim osobom uzyskującym dochody w tym kraju.
Ulga podstawowa ma zastosowanie również podczas rozliczenia wspólnego. W sytuacji, gdy jeden z partnerów nie posiadał żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu, mamy możliwość z tego tytułu odliczyć kolejne 24 840 koron. Oznacza to, że rozliczenie z niepracującym partnerem fiskalnym staje się znacznie bardziej opłacalne.
Ulga na dziecko w Czechach
Dla wszystkich rodziców wychowujących dzieci dostępna jest w Czechach specjalna ulga. Można odliczyć od podatku dochodowego następujące kwoty:
- 15 204 korony – na pierwsze dziecko,
- 22 320 koron – na drugie dziecko,
- 27 840 koron – na każde kolejne dziecko,
Na każde niepełnosprawne dziecko przysługuje dwukrotność powyższej kwoty. Wypłacona zostanie ona w przypadku, jeżeli posiadamy zaświadczenie o ciężki stopniu kalectwa, do którego zaliczyć możemy między innymi:
- utratę kończyn lub ich bardzo poważne uszkodzenie,
- ciężkie i przewlekłe choroby kręgosłupa i układu kostnego,
- różnego rodzaju chroniczne problemy ograniczające zdolność ruchową,
- całkowita lub niemal całkowita utrata słuchu, lub wzroku,
Ulga przedszkolna
Koszty związane z pokryciem opłat na żłobek lub szkołę, do której uczęszcza dziecko, również możemy odliczyć od podatku. Maksymalnie może to być 16 200 koron w skali roku.
Ulga dla studentów poniżej 26 roku życia w Czechach
Szczególnie atrakcyjnego rozliczenia w Czechach mogą się spodziewać osoby młode, które kontynuują edukację na uczelniach wyższych. Dla studentów, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia, a jednocześnie podejmują pracę zarobkową lub prowadzą własną działalność gospodarczą, przewidziana zostało specjalne odliczenie od podatku w wysokości 4020 koron. Ulga dotyczy zarówno osób studiujących dziennie, jak i zaocznie. Dla doktorantów granica wieku podniesiona jest do 28 lat.
Ulga na osobę niepełnosprawną
Ulga ta dotyczy zarówno podatnika, jak i małżonka i przeznaczona jest na pomoc w przypadku sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Wynosi od 2520 do 16140 koron w zależności od stopnia niepełnosprawności osoby mieszkającej w gospodarstwie domowym.
Odliczenia pomniejszające podstawę opodatkowania w Czechach
W Czechach nie ma kwoty wolnej od podatku, która działałaby tak, jak w wielu innych krajach. Znajdziemy tu w zamian dużą liczbę odliczeń pozwalających obniżyć podstawę opodatkowania. Należą do nich między innymi różnego rodzaju wpłaty na cele charytatywne – fundacje, zbiórki internetowe czy stowarzyszenia.
Odliczenia darowizny oraz oddanie krwi
Ulgi obniżające podstawę opodatkowania na terenie Czech powiązane są z darowiznami przekazywanymi na różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia, kościoły, partie polityczne czy organizacje państwowe takie jak policja lub straż pożarna. Brane są pod uwagę darowizny równe, lub wyższe niż 1000 koron.
Czeski urząd skarbowy w celu uhonorowania osób niosących pomoc potrzebującym liczy także oddanie krwi jako darowiznę. Taki jednorazowy gest pozwala nam na odliczenie od podatku 2000 koron. Także przeznaczenie naszych organów do przeszczepu możemy uwzględnić w zeznaniu podatkowym – wartość odliczenia w takim wypadku wynosi 20 tysięcy koron.
Odliczenie ulgi odsetkowej na mieszkanie lub dom
Ulga odsetkowa pozwala obniżyć podstawę opodatkowania poprzez odliczenie odsetek z kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego. Jedyny warunek? Posiadać dom lub mieszkanie znajdujące się na terytorium Unii Europejskiej.
Ulgi na ubezpieczenie emerytalne lub polisę na życie
Podczas rozliczenia podatku w Czechach mamy możliwość odliczyć składki przeznaczane na ubezpieczenie emerytalne lub polisę na życie w prywatnym funduszu emerytalnym. Przysługuje nam możliwość zmniejszenia kwoty opodatkowania o 24 tysiące koron. Co ważne dla pracowników z Polski, podlegają pod to również składki opłacane za granicą, jeżeli fundusz funkcjonuje na podobnych zasadach jak te działające na terenie Czech.
Odliczenia składek na organizacje pracownicze i związki zawodowe
Wszelkie składki, jakie opłacamy za przynależność do związków zawodowych i innych organizacji pracowniczych, podlegają także pod odliczenie podatkowe. Jeżeli pieniądze potrącane są przez pracodawcę bezpośrednio z wynagrodzenia, nie trzeba żadnego dodatkowego potwierdzenia. W przypadku innej formy opłacania składek niezbędny będzie dowód w postaci zaświadczenia danej organizacji.
Odliczenia kosztów przeznaczonych na egzaminy zawodowe i kwalifikacyjne
Wszelkie koszty przeznaczone na rozwijanie swoich kwalifikacji zawodowych również możemy odliczyć od podatku – będą to wydatki na różnego rodzaju egzaminy, kursy oraz certyfikaty. Muszą to być jednak zarejestrowane placówki prowadzące szkolenia, które jesteśmy w stanie udokumentować.
Rozliczenie podatku z Czech z wykorzystaniem przysługujących ulg
Oczywiście, aby skorzystać z powyżej wymienionych ulg, należy złożyć roczne rozliczenie podatku z Czech. Jeżeli nasz dochód jest większy niż 15 000 koron czeskich, to musimy złożyć deklarację w urzędzie, natomiast w przypadku mniejszych zarobków możemy starać się o zwrot podatku dobrowolnie.
O ulgi i odliczenia podatkowe starać mogą się pracownicy mieszkający w Czechach lub spędzający tu przynajmniej 183 dni w roku oraz osoby, które większość swoich dochodów osiągnęły w tym kraju (minimum 90%). Dlatego w przypadku rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w Czechach bardzo duży wpływ ma określenie rezydentury podatkowej u naszych południowych sąsiadów.
Chcesz uzyskać korzystny zwrot podatku z Czech? Nie wiesz jakie ulgi Ci przysługują? Skorzystaj z porady specjalistów! Wybierz usługi naszego biura podatkowego, a nie będziesz musiał martwić się o formalności – załatwimy za Ciebie wszystko. Wykorzystamy nasze wieloletnie doświadczenie, aby odzyskać nadpłatę podatku na Twoje konto. Rozliczyć możesz się do trzech lat wstecz – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zgłoś się do nas. Serdecznie zapraszamy do kontaktu – jesteśmy gotowi pomóc Ci z każdym problemem dotyczącym podatków płaconych w Republice Czeskiej.