Najpopularniejsze ulgi podatkowe w Norwegii – poznaj dostępne odliczenia!
Praca na terenie Norwegii to bardzo atrakcyjny sposób zarobku dla wielu Polaków. Wysokie wynagrodzenie to zdecydowanie główny powód obierania tego kierunku, do którego można dołożyć bardzo dobre warunki socjalne oraz wspaniałe tereny do zwiedzania. Liczyć trzeba się jednak z koniecznością pokrycia kosztów utrzymania w Norwegii, a zdecydowanie nie należą one do najniższych. Na szczęście dla pracowników przewidziane zostały ulgi pozwalające odliczyć część wydatków podczas składania rocznej deklaracji podatkowej. Z poniższego wpisu dowiesz się, co można odliczyć od podatku w Norwegii, aby uzyskać jak najlepsze warunki rozliczenia. Zapraszamy.
Ulgi podatkowe w Norwegii
Koszty utrzymania w Norwegii są bardzo wysokie – ceny wynajmu mieszkań oraz wyżywienie w tym kraju może kosztować nawet 50% więcej niż w przypadku reszty krajów europejskich. Sprawia to, że decyzja o zarobkowym wyjeździe na północ musi być dobrze przemyślana i zaplanowana.
Z drugiej strony w tym kraju mamy szansę na jedne z najwyższych zarobków w całej Europie. Nie ma tam ustalonej jednej – płacy minimalnej (ta zależy od kwalifikacji i branży) jednak nawet w pracach sezonowych najniższe zarobki wynoszą około 20 000 NOK (1950 EUR). W 2021 średnie miesięczne zarobki wyniosły średnio 50 790 NOK miesięcznie (22 914,67 złotych). W przywiezieniu do Polski pokaźnej sumy pieniędzy pomagają także liczne ulgi podatkowe w Norwegii, z których skorzystać mogą nasi rodacy.
Ulga podatkowa w Norwegii – status pendler
Jeśli pracujesz w Norwegii i jednocześnie posiadasz w Polsce rodzinę lub mieszkanie, które odwiedzasz regularnie w czasie pobytu zarobkowego w tym kraju masz możliwość złożenia rozliczenia podatkowego w ramach statusu pendler. Dzięki temu możesz skorzystać z ulg przysługujących z tego tytułu, które znacznie podniosą zwrot podatku z Norwegii.
System podatkowy w Norwegii daje możliwość uzyskania statusu pendler zarówno singlom, jak i przebywających w związku małżeńskim.
- pendler podróżujący do rodziny (familiependler) – osoba posiadająca w Polsce współmałżonka i/lub dziecko, z którymi posiada wspólny adres zameldowania i regularnie podróżuje do Polski w celu ich odwiedzania,
- pendler samotny (enslig pendler) – osoba posiadająca samodzielne mieszkanie w Polsce i w Norwegii i ponosząca koszty z tytułu ich utrzymania i podróży między nimi.
Aby złożyć rozliczenie podatku z Norwegii jako pendler, musisz jednak spełnić odpowiednie warunki. W przypadku statusu familiependler musisz posiadać legalne zatrudnienie lub własną działalność gospodarczą i odprowadzać składki społeczne NAV. Współmałżonek i dzieci muszą mieszkać w Polsce – jeżeli większość roku podatkowego przebywały w Norwegii stracimy możliwość uzyskania statusu pendler.
Enslig pendler przeznaczony jest natomiast dla osób w stanie wolnym posiadających miejsce stałego zamieszkania w innym kraju i dysponująca samodzielnym mieszkaniem. Czym jest lokal samodzielny według norweskich przepisów? Może to być zarówno mieszkanie własnościowe, jak i wynajmowane, ale na jedną osobę musi przypadać powierzchnia większa niż 30 m² oraz musi posiadać dostęp do kanalizacji i wody bieżącej. Oznacza to także, że masz do niego dostęp przez 7 dni w tygodniu i mieszkasz w nim przynajmniej od roku.
Duży wpływ na rozliczenie mają także klasy podatkowe w Norwegii.
Na jakie odliczenia od podatku w Norwegii pozwala status pendler?
Jeżeli posiadasz status pendler możesz skorzystać z odliczenia:
- kosztów poniesionych z tytułu podróży pomiędzy dwoma gospodarstwami domowymi – zwrot części wydatków na bilety samolotowe oraz autobusowe za kursy z Norwegii do Polski i z powrotem lub kilometrówka w przypadku przejazdów samochodem (stawka 1,56 NOK do 50.000 km oraz 0,76 NOK powyżej 50.000 km)
- wydatków na promy i bramki – zwrot części opłat z tego tytułu w przypadku podróży, której łączny koszt wynosi 3300 NOK (potrzebne wydruki paragonów)
- kosztów za energię elektryczną – odliczenie kosztów związanych z czynszem i opłatami za energię przez pierwszy rok pobytu w Norwegii,
- kosztów dojazdów do pracy – masz możliwość uzyskania zwrotu pieniędzy przeznaczonych na dostanie się do miejsca pracy, zarówno samochodem jak i komunikacją zbiorową – stawka wynosi 1,56 NOK w przypadku pokonania mniej niż 50.000 km oraz 0,76 NOK w przypadku dojazdów ponad 50.000 km rocznie,
- składek na związki zawodowe – automatycznie zostanie odliczone 3850 NOK jeśli przynależysz do związku zawodowego i z tego tytułu opłacasz składki członkowskie.
Odpisy podatkowe w Norwegii – ulga rodzicielska
Wszystkie osoby za statusem familiependler rozliczając podatek dochodowy w Norwegii, mogą skorzystać z ulgi rodzicielskiej. Ulga dotyczy dzieci do 12 lat. Na pierwsze dziecko można odliczyć koszty do kwoty 25 000 NOK, natomiast na każde kolejne maksymalnie do 15 000 NOK. Przeznaczona jest na pokrycie kosztów przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem przez osoby trzecie: opiekunkę, żłobek, przedszkole. Pozwala także na odliczenie wydatków związanych z dojazdami do wyżej wymienionych placówek oraz na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne i zorganizowane grupy sportowe, taneczne, teatralne itp.
Odliczenia od podatku Norwegia – częściowy zwrot odsetek od kredytu hipotecznego
Składając zaświadczenie podatkowe w Norwegi ze statusem pendler masz możliwość odliczyć także swój kredyt hipoteczny. Możesz tego dokonać w przypadku gdy 90% rocznego dochodu osiągnąłeś z pracy na terytorium Norwegii, a w dalszym ciągu nie jesteś norweskim rezydentem podatkowym. Nie ma też znaczenia, gdzie został on zaciągnięty – może to być obciążenie spłacane w Polsce. Aby odliczyć takie odsetki, trzeba przedstawić następujące dokumenty:
- druk UE/EOG – zaświadczenie o wysokości dochodu za dany rok lub jego braku z polskiego urzędu skarbowego; tłumaczenie w języku angielskim,
- dowód zapłaty odsetek od kredytu i dokument potwierdzający ich wysokość; również w języku angielskim,
- druk CFR 1 – zaświadczenie poświadczające status rezydenta podatkowego w Polsce wydawane przez polski urząd skarbowy.
Więcej informacji o statusie pendler znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie – https://holandia.org/status-pendler-w-norwegii-czym-jest-i-do-czego-sluzy/. Poruszyliśmy tam szczegółowo wszystkie zagadnienia związane z tego typu rozliczeniem i opisaliśmy dokładnie jakie dokumenty potrzebne są do jego uzyskania.
Zobacz także, kiedy wypłacany jest zwrot podatku z Norwegii.
Odliczenia podatkowe w Norwegii bez status pendler
Podatnik, który na stałe mieszka w Norwegii, i nie posiada nieruchomości ani rodziny w Polsce, nie będzie miał możliwości starania się o status pendler. Nie oznacza to, że nie będą przysługiwać mu żadne ulgi podczas rozliczenia podatku w Norwegii.
Rozliczając norweski podatek, masz prawo skorzystać także z odliczenia:
- z tytułu kwoty wolnej od podatku (personfradrag),
- kosztów uzyskania przychodu (minstefradrag)
- wpłat na indywidualny fundusz emerytalny,
- składek na program oszczędnościowy dla młodzieży (BSU),
- związane z darowiznami przekazywanymi różnego rodzaju na organizacje charytatywne.
Jeżeli nie jesteś pewny, z jakich odliczeń możesz skorzystać podczas rozliczania z norweskim urzędem skarbowym, zgłoś się do naszego biura podatkowego. Wykwalifikowani doradcy przeanalizują Twoją sytuację i wykorzystają swoje wieloletnie doświadczenie do załatwienia wszystkich Twoich formalności. Zapewnimy Ci najwyższy zwrot podatku z Norwegii, korzystając z wszystkich możliwych ulg i odliczeń. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Holandia.org