Czy nadgodziny w Niemczech są opodatkowane? Ile wynosi podatek od nadgodzin w Niemczech?
Nadgodziny to czas pracy, który wykracza poza ustalone w umowie godziny pracy. Często jest to szansa na zwiększenie wynagrodzenia i podreperowanie domowego budżetu, z której chętnie korzystają polscy pracownicy podczas pracy Niemczech. Warto jednak poznać dokładnie jak nadgodziny są w tamtejszym prawie pracy, tak aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami, a pracodawca nie przekraczał swoich uprawnień. Warto pamiętać także o podatkach i konsekwencjach związanych z podniesieniem dochodu. Jaki podatek za nadgodziny w Niemczech zapłacimy? Czy wliczają się one do całorocznego zeznania podatkowego? Wszystko to wyjaśniamy w poniższym wpisie – zapraszamy.
Nadgodziny w Niemczech – ile można pracować?
Maksymalny ustawowy czas pracy w tygodniu wynosi 48 godzin i nie może zostać przekroczony, wyłączając specyficzne sytuacje. Pomiędzy zmianami musi jednak zachodzić minimum 11 godzin przerwy.
Pracodawca nie może zmusić pracownika do wykonywania nadgodzin, chyba że ten zgodził się w umowie o pracę lub zbiorowym układzie o pracę na nadgodziny, jeśli jest to wymagane. Niezależnie od zapisów w umowie obowiązują przewidziane i dokładnie opisany w ustawie grono wyjątków takich jak sytuacja awaryjna, przerwa w dostawie prądu lub klęska żywiołowa, w przypadku których pracodawca może wymusić ponadgodzinową pracę.
Zdarza się, że pracodawca wymagać będzie obecności w pracy przez 10 godzin w ciągu dnia. W takim wypadku średni czas pracy okresie 6 miesięcy po uwzględnieniu dni wolnych i nadgodzin musi wynosić 8 godzin w ciągu dnia. Godziny pracy liczone są oczywiście w dniach roboczych, do których wliczana jest także sobota.
Naliczanie nadgodzin zależy od danego przedsiębiorstwa i musi zostać określone z w umowie o pracę. W Niemczech rozróżniamy kilka systemów:
- zegar kontrolny (Stechuhr) – polega na logowaniu się do systemu pracownika w chwili rozpoczęcia pracy, i wylogowywaniu się podczas przerw i po jej zakończeniu. W ten sposób wszystko jest dokładnie udokumentowane i łatwo sprawdzić godzinny pracy,
- zapisywanie ręczne (Handschriftliche Aufzeichnung) – działa dokładnie tak jak system powyżej, tylko w tym przypadku godziny pracy zapisywane są ręcznie na listę,
- praca na zaufanie (Vertrauensarbeitszeit) – w tym modelu pracownik sam odpowiada za swój czas pracy, po określeniu przez pracodawcę, jaki czas potrzebny jest na wykonanie postawionego przed nim zadania, oraz termin jego zakończenia. W tym systemie wciąż obowiązuje tygodniowy czas pracy oraz maksymalny limit czasu pracy, jednak istnieje możliwość wykonania zadania z wyprzedzeniem i zachowanie czasu wolnego,
- model otwarty („Offenes Modell”) – pracownik sam decyduje, ile potrzebuje czasu na wykonanie zadania, a najważniejszy jest efekt wykonanej pracy.
Sprawdź także, na czym polega Minijob w Niemczech.
Nadgodziny w Niemczech a podatek – jak wygląda wynagrodzenie?
Wynagrodzenie za nadgodziny ustalane jest między pracodawcą a pracownikiem w umowie o pracę lub są regulowane przez niemiecki układ zbiorowy pracy. Ustawa nie narzuca konkretnej stawki ani nie wymusza na pracodawcy konieczności płacenia więcej za nadgodziny.
Zazwyczaj nadgodziny muszą być dodatkowo płatne – mogą także zostać zrekompensowane przez czas wolny od pracy jednak wyłącznie wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę w konkretnym indywidualnym przypadku.
Ile wynosi podatek od nadgodzin w Niemczech?
Zasadnym wydaje się pytanie – czy nadgodziny w Niemczech są opodatkowane? Pieniądze otrzymywane za nadgodziny są częścią wynagrodzenia, które osiągamy w ramach wykonywanej pracy i są opodatkowane, tak samo jak reszta podstawowej stawki godzinowej.
Stawka podatku wyliczana jest od całości dochodu, dlatego w przypadku nadgodzin będzie obowiązywać nas taki sam podatek, jaki zostanie zastosowany do naszego podstawowego wynagrodzenia w Niemczech. Musisz być więc świadomy tego, że w przypadku dużej ilości nadgodzin zdecydowanie zwiększą się Twoje dochody, przez co zapłacisz więcej podatku. Zwiększy się również podstawa, od której obliczana jest stawka podatkowa, przez co istnieje szansa, że przekroczymy kolejny próg.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech zaczyna się progu 14% i może wynieść aż 45% w zależności od wysokości dochodu. Stawki wzrastają wraz z wysokością wynagrodzenia, dlatego wysokość podatku może procentowo wzrosnąć jeżeli doliczymy kolejne obciążenia.
Wynagrodzenie z tytułu nadgodzin może przyczynić się także do przekroczenia kwoty wolnej od podatku wynoszącej w 2025 roku do 12 084 euro dla osób rozliczających się samodzielnie i 23 208 euro dla małżeństw.
Nieopodatkowane w 2025 roku mogą być wyłącznie drobne dodatki od pracodawcy – takie jak bony, karty paliwowe czy bilet do pracy. Wolny od podatku będzie dodatek sięgający do 50 euro miesięcznie, jednak wyłącznie wtedy, gdy będzie można je wykorzystać w określonych sklepach, sieciach sklepów, sieciach handlowych lub w punktach akceptujących z określonym asortymentem produktów.
Przeczytaj również, jak rozliczyć z podatku pracę na pół etatu w Niemczech?
Podatek za nadgodziny w Niemczech – jak się rozliczyć?
Czy rozliczenie podatkowe w Niemczech jest obowiązkowe? Wszystkie osoby pracujące w Niemczech, które posiadają najliczniejszą I klasę podatkową oraz otrzymywały przez cały rok wynagrodzenie wyłącznie z jednego źródła, nie są zobowiązane do składania rozliczenia podatkowego. Dotyczy to więc większości Polaków pracujących za granicą.
Zastanawiasz się zapewne jak obliczyć podatek od nadgodzin w Niemczech u czy musisz dopełnić jakichkolwiek dodatkowych formalności. Każdy, kto jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w Niemczech, musi złożyć deklarację w urzędzie skarbowym do 31 lipca. Nadgodziny tak jak wspomnieliśmy wyżej, zostają wliczone do naszych łącznych dochodów, wiec sposób rozliczenia nie zmienia się i przebiega standardowo. Wszystkie informacje na temat swojego wynagrodzenia z uwzględnieniem dodatkowo przepracowanych godzin znajdziesz na karcie podatkowej Lohnsteuerkarte, którą otrzymasz od pracodawcy.
Jeżeli szukasz pomocy w rozliczeniu i chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie Twój zwrot podatku z Niemiec, skorzystaj z usług naszego biura podatkowego. Wykorzystamy nasze doświadczenie i wiedzę na temat przepisów, aby uzyskać dla Ciebie jak najkorzystniejsze warunki. Oferujemy konsultacje na całym etapie rozliczenia, od zebrania potrzebnych dokumentów, po odbiór decyzji z Niemieckiego Urzędu Skarbowego. Postaw na kompleksową obsługę specjalistów i nie martw się o swoje zeznanie – zapraszamy