Podatki gminne w Holandii – jakie czekają nas opłaty lokalne?
Podatki gminne są jednym z ważniejszych źródeł dochodów dla samorządów lokalnych – pobierane są od mieszkańców, przedsiębiorców i innych podmiotów mających siedzibę na ich terenie. Takie zyski umożliwiają finansowanie różnych działań na rzecz rozwoju lokalnego i pozwalają gminom inwestować w infrastrukturę, edukację, ochronę środowiska, kulturę i wiele innych obszarów. Dziś przyjrzymy się, jak wyglądają podatki gminne w Holandii z perspektywy mieszkańca – zapraszamy!
Gminne podatki w Holandii – czego dotyczą?
Mieszkanie w Holandii ma wiele zalet, dlatego ten kraj bardzo często wybierany jest przez Polaków na miejsce do życia. Dobre warunki pracy, przyzwoite zarobki, należyta opieka socjalna – czynniki te zachęcają do podjęcia zatrudnienia. Wszystko to jednak okupione jest wysokimi podatkami i opłatami ściąganymi zarówno przez rząd, jak i samorządy lokalne.
Podatki pobierane przez władze centralne, takie jak podatek dochodowy czy BTW (odpowiednik polskiego VAT) są stosunkowo wysokie jak na standardy europejskie, a decydując się na mieszkanie w którymś z holenderskich miast, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Te dotyczą na przykład posiadanej nieruchomości, wywozu śmieci, czy utylizacji ścieków. Niektóre z nich obowiązują wszędzie, a część zależy od poszczególnych gmin – to lokalne władze decydują także o konkretnych stawkach.
Warto znać obowiązujące w danym miejscu przepisy, dlatego poniżej przedstawiamy Ci najważniejsze informacje dotyczące podatków gminnych w Holandii.
Podatki gminne Holandia – najpopularniejsze opłaty
Należy pamiętać, że gminne podatki są ściśle związane z miejscem zamieszkania, dlatego w poszczególnych miejscach niektóre z nich mogą nie być wymagane. Poniżej postaramy się zaprezentować te najważniejsze, których raczej nie unikniemy, decydując się na zamieszkanie w Holandii.
Onroerende-zaakbelastingen (OZB) – podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości, zwany w Holandii Onroerende-zaakbelastingen (OZB), jest płacony przez każdego właściciela mieszkania, domu, garażu lub innej nieruchomości na terenie gminy. Jeśli jesteś właścicielem, to Ty jesteś odpowiedzialny za opłacenie tego podatku. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to właściciel powinien odprowadzać podatek OZB, a nie Ty. Inaczej jest w przypadku nieruchomości wynajmowanych jako biura lub garaże – wtedy zarówno właściciel, jak i osoba lub firma wynajmująca są zobowiązane do zapłacenia podatku.
Wysokość podatku jest ustalana na podstawie szacowanej wartości nieruchomości (WOZ-waarde), podczas której pod uwagę brany jest stan, lokalizacja i liczba metrów kwadratowych budynku oraz stawki OZB stosowanej w danej gminie. Wysokość tego podatku w przypadku mieszkania w Amsterdamie to 0,0420% wartości mieszkania a w Eindhoven OZB wynosi już 0,09153%.
Roerende ruimtebelastingen (RRB) – podatek gminny od ruchomych przestrzeni
Podatek od "ruchomych przestrzeni", zwany w Holandii Roerende ruimtebelastingen (RRB), obejmuje opłaty od popularnych w tym kraju, a zwłaszcza w Amsterdamie "domków na wodzie" (woonark) oraz innych obiektów mieszkalnych, które mogą się przemieszczać.
Jako że pozwala na to charakterystyka miast pełnych kanałów, wiele osób zamieszkuje właśnie takie przestrzenie, warto jednak wiedzieć, że stawki i opodatkowanie RRB są bardzo podobne do tych dotyczących zwykłych mieszkań i domów. Nie unikniemy więc w ten sposób płacenia podatku od nieruchomości.
Afvalstoffenheffing – podatek od śmieci
Podatek od śmieci zwany Afvalstoffenheffing, zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, od liczny osób mieszkających w gospodarstwie – może być to jedna osoba (eenpersoonshuishouden) lub więcej osób (meerpersoonshuishouden). To w głównej mierze decyduje o ilości produkowanych odpadów, dlatego ma kluczowe znaczenie. Tak jak inne podatki gminne regulowane przez lokalne władze, także opłata za śmieci zależna jest od regionu a czasami nawet konkretnej dzielnicy w mieście. Warto podkreślić, że powierzchnia mieszkania i jego wartość nie mają znaczenia przy obliczaniu tego podatku.
Rioolheffing – podatek od ścieków
Wszyscy właściciele domów, mieszkań, łodzi mieszkalnych czy lokali użytkowych połączanych z kanalizacją muszą także płacić gminny podatek za ścieki. W przypadku tej opłaty obowiązują dwa różne rodzaje rozliczenia. – stawka dla właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowych oraz taryfa dla dużych użytkowników (zużycie powyżej 301 m3 rocznie). Standardowa kwota, jaką zapłacimy za odprowadzanie ścieków, wynosi w 2023 roku 160,43 €.
W przypadku większego zużycia niż 301 m3 rocznie obowiązuje natomiast jedna z 7 klas taryfowych – w takim wypadku opłata będzie zależała od zużycia wody. Dotyczy to najczęściej dużych zakładów gastronomicznych, przedsiębiorstw przemysłowych czy myjni samochodowych.
Hondenbelasting – podatek od psów
W przypadku podatku od psów, zwanego Hondenbelasting, dużo holenderskich gmin, zwłaszcza tych większych, wymaga corocznych opłat od właścicieli psów. Jest to podatek, mający ma na celu zebranie dodatkowych środków finansowych dla gmin i kontrolę nad zwierzętami.
Mamy tu naprawdę dużą rozbieżność, jeśli chodzi o stawki – wysokość podatku od psów może różnić się w zależności od gminy i innych czynników, takich jak liczba posiadanych psów czy rodzaj rasy. Coraz więcej gmin jednak rezygnuje z tego typu opłat (w 2023 już prawie 60% gmin nie pobiera pieniędzy od właścicieli) – w 2016 został zniesiony, chociażby w Amsterdamie.
Opłaty lokalne za wydawanie dokumentów
W kompetencji gmin pozostaje również ustalenie, czy pobierane będą niektóre opłaty skarbowe – najczęściej za wydanie poszczególnych dokumentów, zaświadczeń i zezwoleń oraz za wykonanie różnorakich usług. Chodzi tu o opłaty za np. wydanie paszportu lub prawa jazdy, za zawarcie ślubu cywilnego w urzędzie gminy czy za wydanie pozwoleń budowlanych. Możemy więc spotkać się z sytuacją, w której za ten sam dokument nie zapłaciliśmy grosza w poprzednim miejscu zamieszkania, a obecny urząd zażąda od nas opłaty.
Podatki od nieruchomości, podatek od ścieków, podatek od śmieci oraz podatek od psów są zbierane przez odpowiednie gminy i powinny być regularnie opłacane przez mieszkańców. Ważne jest przestrzeganie przepisów podatkowych i terminowe regulowanie należności, aby uniknąć konsekwencji prawnych i finansowych. Jeżeli zależy Ci, aby lepiej zorientować się w holenderskich podatkach, warto skontaktować się z doświadczonym biurem rachunkowym. Dzięki specjalistom w tej dziedzinie poznasz wszystkie obowiązujące opłaty i skorzystasz z usług zwrotu podatku z Holandii.