Nie dostałeś zwrotu podatku z Norwegii? Sprawdź, co z tym zrobić!
Czekasz na zwrot podatku z Norwegii, a pieniądze w dalszym ciągu nie przychodzą na konto? Powód wydłużonego czasu może być zarówno bardzo prozaiczny, jak i niezwykle poważny. Dlatego, jeśli uważasz, że pieniądze powinny już znaleźć się na Twoim koncie, to warto zareagować. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jakie mogą być przyczyny braku zwrotu podatku z Norwegii i jak możemy się dowiedzieć, co stało się z naszymi pieniędzmi – zapraszamy.
Zwrot podatku z Norwegii – kiedy spodziewać się pieniędzy?
W takim razie, kiedy jest wypłacany zwrot podatku z norwegii? To zależy – pieniądze możemy otrzymać nawet do 2 tygodni od złożenia deklaracji. Zależność jest bardzo prosta – im szybciej się rozliczymy, tym szybciej przyjdzie zwrot. Pierwsza tura wypłat kończy się 22 czerwca – do tego czasu przelewu na konto mogą spodziewać się pracownicy i emeryci, którzy złożyli formularz drogą elektroniczną w wyznaczonym terminie. Najpóźniej wszystkie należności norweski urząd skarbowy wypłaca do 25 października.
Jeżeli czekasz dłużej, a nie otrzymałeś ani przelewu, ani żadnej informacji z urzędu skarbowego, to należy skontaktować się z Skatteetaten.
Nie dostałem zwrotu podatku z Norwegii – możliwe przyczyny
Jakie mogą być powody tego, że nie otrzymaliśmy zwrotu podatku z Norwegii?
Twoje rozliczenie podatkowe nie zostało jeszcze zakończone
Być może proces rozliczania Twojej deklaracji jeszcze się nie zakończył i należy uzbroić się w cierpliwość. W pewnych sytuacjach może to zająć więcej czasu, a urząd nie ma wyznaczonej jednej daty. Po zakończeniu wszystkich czynności powinieneś zostać powiadomiony, gdy twój zwrot będzie gotowy. Pieniądze są wypłacane zaraz po otrzymaniu gotowego rozliczenia podatkowego – te znajdziesz na swoim koncie na stronie norweskiego urzędu.
Należy zacząć się martwić, jeżeli pieniądze nie przyjdą przed końcem listopada, lub po informacji od urzędu, że zostały wysłane – wtedy przyczyna braku zwrotu może być inna.
Nie należy Ci się zwrot w danym roku
Nie otrzymasz także zwrotu podatku z Norwegii w danym roku, jeżeli nie będzie Ci się on należał. Należy pamiętać, że wstępne wyliczenie podatku widoczne w zeznaniu podatkowym nie jest ostateczne i może ulec zmianie. Dopiero urząd po przeanalizowaniu wszystkich czynników dokonuje ostatecznej decyzji – możesz więc spodziewać się zwrotu, ale go nie otrzymać. Po wysłaniu rozliczenia podatkowego dostaniesz stosowną informację – możesz zalogować się na stronie urzędu i sprawdzić, czy masz jakiekolwiek dopłaty podatkowe lub należne pieniądze.
Jesteś winy pieniądze państwu lub gminie
Może dojść również do sytuacji, w której kwota, jaką otrzymasz, nie będzie odpowiadać sumie należnego zwrotu podatku, ze składanej deklaracji podatkowej lub nie otrzymasz pieniędzy wcale. Oznaczać będzie to najprawdopodobniej, że norweski urząd podatkowy dokonał potrącenia z tytułu zaległych płatności. Organy mają do tego prawo i mogą ściągnąć cześć zwrotu na poczet:
- podatku lub odsetek za zwłokę za lata poprzednie,
- podatku do innych gmin,
- nieopłaconego podatku od towarów i usług, podatku od spadków, podatku od nieruchomości itp.,
- innych zaległości wobec państwa lub gminy (np. grzywny lub podatki miejskie).
W takim przypadku otrzymasz osobne pismo z dokładnym wytłumaczeniem, które roszczenia zostały potrącone z Twojego zwrotu podatku. Zawierać będzie ono także informacje na temat sposobu złożenia odwołania – masz na to jeden miesiąc.
Nie zaktualizowałeś konta bankowego
Jednym z najczęstszych problemów z otrzymaniem zwrotu podatku z Norwegii jest nieprawidłowy numer konta bankowego, jaki podaliśmy w urzędzie skarbowym. Uwzględnić należy go w zawiadomieniu podatkowym, które otrzymaliśmy w marcu/kwietniu – to wtedy deklarujemy, na jaki rachunek mają zostać przelane pieniądze. W sytuacji, w której podamy złe dane lub konto, które nie jest już aktywne, urzędnicy nie będą mogli dokonać przelewu.
Możesz zmienić numer konta drogą elektroniczną – wystarczy zalogować się na stronie urzędu skarbowego. Dane zostaną zaktualizowane już następnego dnia, dlatego jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób. Jeśli zdecydujesz się przesłać informacje o swoim koncie listownie lub e-mailem, cały proces będzie znacznie dłuższy – istnieje szansa, że nie zdążymy przed rozliczeniem naszego zeznania przez urząd, co może wiązać się z komplikacjami.
Dodatkowo na niektóre typy kont norweski urząd podatkowego zwrotu podatku nie przelewa. Należą do nich na przykład konta pożyczkowe, konta obsługujące kartę kredytową, czy konta zastrzeżone. Trzeba być także świadomym, że pieniądze przelewane są wyłącznie na konto, którego właścicielem jest dany podatnik.
Urząd po uzyskaniu informacji zwrotnej z banku, że konto jest już nieaktualne, przeleje zwrot podatku na inne zarejestrowane i dostępne konto podatnika lub wystawi polecenie wypłaty – wszystko to znacznie opóźni jednak cały proces.
Jeśli masz problem ze swoim rozliczeniem, to zgłoś się do naszego biura rachunkowego – ustalimy dlaczego nie otrzymałeś zwrotu podatku z Norwegii i postaramy się go dla Ciebie odzyskać.