Kildeskatt – sposób rozliczania podatku w Norwegii
Kildeskatt, czyli podatek u źródła to nowy sposób rozliczania podatku dochodowego dla zagranicznych pracowników w Norwegii. Pomimo że zdecydowanie ułatwia on załatwianie formalności, to w wielu wypadkach możemy być przez takie rozwiązanie stratni. Sprawdź, kiedy skorzystanie z kildeskatt będzie się opłacalne, a kiedy lepiej postawić na inną kartę podatkową – zapraszamy.
Czym jest Kildeskatt?
Kildeskatt to forma opodatkowania przeznaczona dla pracowników tymczasowych w Norwegii, którzy otrzymują dochody ze stosunku pracy, a ich zatrudnienie nie przekracza 183 dni w danym roku podatkowym. Została ona wprowadzona 1 stycznia 2019 r. i w założeniu ma znacznie ułatwić życie osobom przyjeżdżającym do Norwegii w celach zarobkowych.
Na czym dokładnie polega? Kildeskatt to opodatkowanie zarobków stałą stawką w wysokości 25%. Rozliczane jest to miesięcznie, dlatego nie ma opcji zwrotu ani niedopłaty podatku. Na koniec roku podatkowego zawsze wychodzimy z urzędem „na zero” – co miesiąc oddajemy 1/4 swojego dochodu i nie interesuje nas roczne zeznanie podatkowe. Warto dodać, że wliczone są tu już składki na ubezpieczenie społeczne.
Do roku 2018 główną zachętą podatkową do podejmowania zatrudnienia w Norwegii była ulga 10%. Przysługiwała ona w przypadku, gdy pracowaliśmy dopiero pierwszy bądź drugi rok na terenie tego kraju. Naliczana była od uzyskanego w danym roku dochodu brutto, co pozwalało zmniejszyć kwotę podlegającą opodatkowaniu osobom, którym pracodawca nie pokrywał kosztów zakwaterowania. Obecnie właśnie nowy sposób rozliczania podatku dochodowego kildeskatt pełni taką funkcję i jest pomysłem norweskiego rządu na uproszczenie systemu podatkowego.
Kildeskatt Norwegia – kto może skorzystać?
Rozliczenie kildeskatt przeznaczone jest praktycznie dla wszystkich pracowników zagranicznych, którzy nie posiadają statusu rezydentów podatkowych. Są jednak pewne ograniczenia dotyczące pewnych zawodów i grup społecznych. Z tej karty podatkowej nie mogą skorzystać między innymi marynarze i pracownicy szelfu kontynentalnego. Taka możliwość nie przysługuje także właścicielom własnych działalności gospodarczych oraz osób uzyskujących dochody z tytułu najmu mieszkania lub pobierających świadczenia z NAV.
W przypadku, jeśli pensja z dodatkami przekroczy w 2022 roku 643 800 NOK, to nie będzie można skorzystać z kildeskatt. Jeśli przewidujesz, że tyle wyniosą Twoje dochody, warto jak najszybciej ubiegać się o opodatkowanie zgodnie ze zwykłymi przepisami podatkowymi.
Rozliczenie podatkowe w Norwegii – dlaczego warto skorzystać z Kildeskatt?
Bardzo często pracownicy przybywający do innego kraju nie znają wcale panujących tam przepisów podatkowych, a bariera językowa bardzo często jeszcze utrudnia ich zrozumienie. Dla większości osób liczy się więc jak największa wygoda – taki właśnie cel przysługuje rozliczeniu kildeskatt. Bardzo łatwo obliczyć tu, ile pieniędzy zostanie nam na rękę po zakończeniu pracy, po odliczeniu wszystkich składek i podatków. Nie musimy także składać w urzędzie skarbowym żadnej deklaracji podatkowej.
Dla wielu osób rozpoczynających pracę w Norwegii może być zadowolonych, z braku potrzeby rozliczenia podatku w tym kraju. Jest to jednak uproszczone i często błędne myślenie, gdyż na ogół dzięki rozliczeniu podatkowemu podatnik w Norwegii może zyskać wiele korzyści.
Karta podatkowa Kildeskatt 25% – kiedy będzie nieopłacalna?
Tradycyjne rozliczenie podatkowe w Norwegii oparte jest na zasadzie progresji – im wyższe zarobki, tym więcej podatku zapłacimy. Uprzywilejowane są tu więc osoby o niższych zarobkach, które dodatkowo mają sporo możliwości skorzystania z licznych ulg i odliczeń. Paradoksalnie więc wymieniony przez nas wcześniej jako największa zaleta brak możliwości rozliczenia, jest jednocześnie największą wadą kildeskatt.
Podatnik, który wybierze kildeskatt, nie ma bowiem możliwości skorzystania z wielu ulg podatkowych. Będzie to między innymi status pendler, który daje prawo wnioskowania o odliczenie kosztów poniesionych na zakwaterowanie, podróże czy diety w Norwegii. Nie będzie dotyczyła nas również kwota wolna od podatku, która przysługuje każdej innej legalnie zatrudnionej osobie.
Dla Polaków w Norwegii dostępny jest także odpis rodzicielski, czyli możliwość odliczenia kosztów związanych z uczęszczaniem dziecka do przedszkola, żłobka lub na zajęcia dodatkowe, a także odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego w Polsce. To dodatkowa szansa na obniżenie opodatkowania w Norwegii, z którego musielibyśmy zrezygnować,
Jak widać, norweski system podatkowy pozwala w wielu sytuacjach uzyskać zwrot podatku z Norwegii. Może się okazać, że wybierając prostszą metodę rozliczenia, stracimy naprawdę pokaźną sumę gotówki, która moglibyśmy odzyskać od urzędu skarbowego. W takim wypadku możesz złożyć wniosek o rezygnację z kildeskatt.
Kildeskatt Norwegia – jak zrezygnować z tej formy opodatkowania?
Do rozliczania za pomocą karty podatkowej kildeskatt mają prawo wyłącznie nierezydenci lub te osoby, które staną się rezydentami podatkowymi w Norwegii w trakcie trwania roku podatkowego. Jeżeli więc od początku roku masz taki status, automatycznie przypisana zostanie Ci karta standardowa karta podatkowa.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, nie dla każdego kildeskatt będzie opłacalne – jak więc z niego zrezygnować? W tym celu wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego. Po jego otrzymaniu Skatteetaten odeśle Ci wynik rozliczenia, czyli skatteoppgjør.
Zanim zdecydujemy się na wybór formy opodatkowania, warto dokonać wstępnej analizy i określić co w naszym przypadku będzie bardziej opłacalne. W niektórych sytuacjach możemy bowiem uzyskać naprawdę atrakcyjny zwrot podatku z Norwegii, a kildeskatt jest rozwiązaniem, które nam to uniemożliwi. Z kolei niektórym osób pozwoli uniknąć dopłaty i konieczności załatwiania mnóstwa formalności. Jeśli nie jesteś pewien, która opcja będzie dla Ciebie lepsza, skontaktuj się z nami! Specjaliści z naszego biura pomogą Ci z rozliczeniem podatku z Norwegii i uzyskaniem korzystnego rozwiązania.