Status pendler w Norwegii – czym jest i do czego służy?

Status pendler w Norwegii – czym jest i do czego służy?

Publikacja wpisu: sierpień, 2022
Aktualizacja wpisu: grudzień, 2023

W norweskim systemie podatkowym przewidziano wiele korzystnych ulg zachęcających osoby z zagranicy do podjęcia pracy w tym kraju. Aby z nich skorzystać, należy uzyskać status pendler – w dzisiejszym wpisie dowiesz się, co to jest i komu przysługuje. Zapraszamy.

Status pendler – co to jest?

Uzyskanie statusu pendler pozwala na korzystanie z wielu najbardziej atrakcyjnych ulg podatkowych stworzonych z myślą o pracownikach ponoszących koszty związane z zamieszkaniem w dwóch krajach. Dotyczą one zarówno podróży pomiędzy dwoma gospodarstwami domowymi, jak i wydatków na osiedlenie się w Norwegii. W ten sposób możesz uzyskać zwrot kosztów z tytułu wynajmu, wyżywienia, dojazdów do pracy czy opłat za przedszkole dla dziecka. Jak uzyskać status pendler?

Status pendler w Norwegii – kto może się starać?

Statusu pendler przeznaczony jest dla dwóch grup pracowników – wyjeżdżających do Norwegii pozostawiających w Polsce rodzinę oraz dla tych pozostających w stanie wolnym i posiadających stały adres zamieszkania poza granicami Norwegii. W tym drugim przypadku warunki mieszkaniowe muszą być tam lepsze od tych norweskich.

Familiependler

Dla osób, które posiadają rodzinę w ojczystym kraju przeznaczony jest familiependler. Aby móc się o niego starać należy spełnić trzy główne warunki. Po pierwsze konieczne jest posiadanie legalnego zatrudnienia i odprowadzanie składek społecznych do NAV (Urząd Pracy i Opieki Społecznej). Po drugie rodzina, czyli żona i dzieci do 21 roku życia musi mieszkać na stałe w Polsce – jeżeli spędzają więcej czasu z osobą mieszkająca w Norwegii, przyznanie status pendler nie będzie możliwe. Dodatkowo należy odwiedzać swoich bliskich przynajmniej 3 razy w roku. Przez Polaków mieszkającym w tym kraju często określany jest on mianem "rozłąkowego".

Enslig pendler

W przypadku osób w stanie wolnym przebywających w Norwegii i posiadających miejsce stałego zamieszkania w innym kraju obowiązywać będzie enslig pendler. Również tutaj spełnione muszą zostać ściśle określone warunki – należy dysponować samodzielnym mieszkaniem w Polsce, którego nie trzeba być jednak właścicielem. Liczy się także lokal wynajmowany, pod warunkiem że ma on dostęp do bieżącej wody i kanalizacji.

Nie można także posiadać samodzielnego mieszkania w Norwegii. Jak definiują ten termin przepisy? Lokal samodzielny posiada powierzchnię większą niż 30 m² na jedną osobę. W przypadku większej ilości lokatorów zawsze dodaje się 20 m² na każdą dodatkowego osobę w wieku powyżej 15 lat. Ma dostęp do kanalizacji i bieżącej wody, a także mieszkasz w nim przynajmniej rok i masz do niego dostęp przez 7 dni w tygodniu.

Pendler do rodziców

Szczególnym przypadkiem są osoby, które nie ukończyły jeszcze 21 roku życia i mieszkają w kraju ojczystym z rodzicami. Nie są oni objęci tak rygorystycznymi wymogami względem mieszkania i podróży do domu. W takiej sytuacji należy przedstawić jednak dodatkową dokumentację z Polski potwierdzającą zameldowanie z rodzicami oraz akt urodzenia.

Status pendler – jakie dokumenty będą potrzebne

Lista dokumentów, jakie należy zgromadzić, aby otrzymać status pendler, różni się w zależności od jego rodzaju. Są jednak dane, które są niezbędne nieżalenie się od podstawy, jaką wykorzystujemy do otrzymania tego statusu.

Status pendler – dokumenty wymagane do włożenia wniosku:

  • kody PIN: MinID lub Altinn – niezbędne do elektronicznego złożenia rozliczenia podatkowego,
  • skattemelding (odpowiednik polskiego PIT) za dany rok rozliczeniowy – wymagany w przypadku braku posiadania kodów MinID lub Altinn,
  • lønns-og trekkoppgave – rozliczenia roczne od pracodawców za dany rok rozliczeniowy.

W przypadku starania się o familiependler należy zgromadzić następujące, aktualne i przetłumaczone na język angielski lub norweski dokumenty:

  • akt małżeństwa,
  • akt urodzenia dziecka/dzieci,
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną (żona, dziecko poniżej 18 roku życia),
  • umowa wynajmu mieszkania w Norwegii potwierdzająca opłacanie czynszu,
  • rachunki za energię elektryczną (jeżeli opłacane są we własnym zakresie),
  • dokumenty potwierdzające koszty poniesione na podróże do domu rodzinnego (kopie biletów lotniczych/promowych, opłaty za bramki, rezerwacje).

Starając się o uzyskanie statusu enslig pendler, musisz dostarczyć wszystkie powyższe dokumenty (z wyłączeniem tych dotyczących rodziny) oraz dodatkowo dołączyć do tego zaświadczenie o wielkości wynajmowanego mieszkania w Norwegii, oraz umowę wynajmu lub akt własności mieszkania w Polsce.

Jeśli nie masz ukończonych 22 lat, potrzebować będziesz potwierdzenia w postaci swojego aktu urodzenia. Dokument ten musi być przetłumaczony na język angielski lub norweski.

Status pendler – co można odliczyć od podatku?

Przejdźmy do tego, jakie korzyści płyną z posiadania statusu pendler. Podczas rozliczenia z norweskim urzędem skarbowym będziesz miał możliwość odliczyć koszty związane z podróżami do Polski oraz pobytem w Norwegii. Pozwoli Ci to uzyskać zdecydowanie wyższy zwrot, co czyni pracę w tym kraju niezwykle atrakcyjną.

Posiadając status pendler w Norwegii możesz odliczyć:

  • podróże między mieszkaniem w Norwegii a mieszkaniem w Polsce – koszty poniesione za bilety samolotowe oraz autobusowe lub tzw. kilometrówka – stawka za kilometr to 1,56 NOK do 50.000 km oraz 0,76 NOK powyżej 50.000 km liczone najkrótsza drogą lądową,
  • bilety za promy i bramki – jeśli ich łączny koszt podczas podróży przekracza 3300 NOK i masz druki potwierdzające poniesione koszty,
  • dojazdy do pracy – niezależnie od środka transportu stawka jest taka sama jak podczas podróży do miejsca zamieszkania w Polsce (1,56 NOK do 50.000 km oraz 0,76 NOK powyżej 50.000 km),
  • koszty mieszkania – opłaty za czynszu oraz energię elektryczną udokumentowane przelewami (tylko przez pierwsze 24 miesiące pobytu),
  • odsetki od kredytów – dotyczy rat zapłaconych w danym roku podatkowym, niezależnie gdzie kredyt został zaciągnięty (może być to kredyt z Polski),
  • składki na związki zawodowe – 3850 NOK opłaconych w danym roku składek za przynależność do związku zawodowego (ta ulga powinna być automatycznie uwzględniona w skattemelding).

Podczas rozliczenia podatkowego w Norwegii masz prawo wykorzystać także:

  • personfradrag – odliczenie z tytułu kwoty wolnej od podatku,
  • minstefradrag – odliczenie kosztów uzyskania przychodu,
  • odliczenie wpłat na indywidualny fundusz emerytalny,
  • BSU – odliczenie składki na program oszczędnościowy dla młodzieży,
  • odpis z tytułu darowizn przekazywanych na organizacje charytatywne.

Wszystkie osoby za statusem familiependler mogą podczas rozliczenia podatku w Norwegii w 2022 skorzystać z ulg rodzicielskich. Wynoszą one 25 tys. NOK na jedno dziecko i 15 tys. NOK na każde kolejne. Dotyczą one kosztów żłobka, przedszkola, opiekunki czy zorganizowanych zajęć pozalekcyjnych oraz wydatków poniesionych na dojazdy (należy udokumentować poniesione koszty, np. rachunki za przedszkole lub usługi opiekunki). Dla osób sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym, przewidziano możliwość odliczenia od podatku także kosztów wynikających z konieczności zapewnienia specjalistycznej opieki.

Status pendler – zmiany z 2018 roku

Od 1 stycznia 2018 w Norwegii nie można skorzystać drugiej klasy, czyli ulgi dla współmałżonków o niskich dochodach. Pomimo że rozliczenie jest z tego tytułu mniej atrakcyjne to nie wpłynęło na możliwość złożenia deklaracji w statusie pendler oraz do odpisu innych ulg.

Zmiany nastąpiły także w przypadku rozliczania diet pracowniczych – o takiej możliwości decydują obecnie faktyczne warunki mieszkaniowe. Pracownik musi przedstawić dokument potwierdzający, że w mieszkaniu nie ma możliwości samodzielnego przygotowywania wyżywienia (zaświadczenie z hotelu lub od właściciela mieszkania). Do tej pory wystarczyło samodzielne oświadczenie.

Jeżeli zdobędziesz już status pendler – ile zwrotu możesz otrzymać? Zgłoś się do naszego biura podatkowego, a pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności związane z rozliczeniem pracy w Norwegii. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy zagwarantować Ci fachowe i profUstaw obrazek wyróżniającyesjonalne usługi i szybkie załatwienie sprawy. Wykorzystujemy wszystkie dostępne opcje, być mógł cieszyć się wysokim zwrotem podatku z Norwegii. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących statusu pandler skontaktuj się z nami już dziś! Zapraszamy – biuro do rozliczeń zagranicznych Holandia.org.